НАЈВЕЋА МИСТЕРИЈА КОРОНА ВИРУСА: Научници још немају одговоре на кључна питања о смртоносној пошасти
Зашто се неко зарази, а неко не; како разликовати ковид-19 и грип; зашто неко дуго болује - само су неке од недоумица које још нису разјашњене
Иако су светски истраживачки центри брзо открили геном ковида-19, описали га и пронашли вакцину, многа питања о зарази чији смо таоци већ више од годину дана остала су без одговора.
Жене много више ОБОЛЕВАЈУ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ! Докторка открива због чега је то тако и КАКО ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ!
ДР ДУШКА ОГОРЧЕНА: Као да смо са Новом годином решили да је крај, клиничка слика се погорша за само ДВА САТА
ШТА ЈЕ ТО ДУГОТРАЈНИ КОВИД? Др Јовановић: Последице прележаног ковида могу се осећати и до девет месеци
1. Зашто се неко зарази, а неко не?
Могуће је да се у оквиру исте породице неки њени чланови заразе коронавирусом, а други не. Ако се пак сви заразе, неки прођу без симптома, док други теже оболе. Научници још увек нису потпуно сигурни како, али верују да, између осталог, то има везе с нашим генима.
2. Зашто неко има дуготрајне последице болести?
Неки ковид-19 прележе на ногама, други га преболе јако тешко и касније дуго осећају последице. Нико још не зна какве дугорочне последице ковид-19 изазива. Дуготрајним се сматрају све оне које оболели осећа и три месеца од позитивне дијагнозе. Иако више није заразан, пацијент у постковид фази може осећати цео спектар неуролошких сметњи, од опадања косе, хроничног умора и губитка даха до анксиозности и несанице.
3. Колико траје имунитет на вакцину?
Претпоставља се да антитела на корону након што се она преболи, заједно с нашим имунолошким Т-ћелијама, могу добро "дежурати" против вируса до шест месеци. Колико ће пак трајати имунитет након вакцинисања, није познато. Иако су неки од произвођача рекли да то може бити и две године, одговора на то питање нема и даће га време. Претпоставка је да су они који су били болеснији створили и више антитела касније. Ипак, и даље је непознато колико је антитела потребно да не дође до реинфекције или да симптоми код поновне инфекције буду блажи.
4. Хоће ли вакцина морати да се прилагођава мутацијама вируса?
Вакцине су прављене за оригинални, вухански коронавирус, међутим, како је он досад заразио преко 115 милиона људи, односно променио толико домаћина, знатно је мутирао. Засад, срећом, имамо "само" САРС-ЦоВ-2 и његове варијанте, њих неколико хиљада, међу којима су најгоре британска, бразилска и јужноафричка.
ЈЕДНА СТВАР ЈЕ КЉУЧНА! Педијатар др Ида објаснила КАКО код деце препознати корону?
5. Колико је вируса потребно да се неко зарази?
Претпоставља се да ток болести предодређује и количина вируса која уђе у тело, пошто се он у нама даље размножава. Зато су важни маска и удаљеност. Ипак, наука и даље није сто посто сигурна у то колико те мере спречавају пренос вируса преко тзв. аеросоли и колико је честица потребно за развој инфекције.
6. Кад ће се и како пандемија напокон завршити?
Према анкети коју је часопис Нејчер у јануару спровео међу сто имунолога и вирусолога 90 одсто њих сматра да ће он постати ендемски вирус, односно да ће ковид бити болест попут грипа или прехладе, коју такође узрокује вирус из породице корона. Другим речима, корона ће бити међу нама, али ћемо комбинацијом вакцина и преболевања вируса стећи одређени имунитет, који сад, због чињенице да је вирус нов, немамо.
7. Како без грешке разликовати ковид-19 од грипа?
Нема листе несумњивих симптома ковида-19, јер баш као што се неко може заразити, а неко не мора, тако нема правила ни кад је болест у питању. Претпоставља се да око 80 одсто заражених реагује с лакшим симптомима, преосталих 20 одсто теже, а међу најгорим случајевима је око пет одсто, чак и фаталних. Болест обично започиње сувоћом грла и кашљем, али спектар симптома је толико широк да понекад наликује само прехлади, због чега се неки можда неће ни тестирати. Ковиду је својствен само један чест симптом, код којег нема грешке - губитак мириса и укуса, без пропратне прехладе.