НАКОН 175 ГОДИНА враћа се недостајући део Мирослављевог јеванђеља: Почетком марта биће комплетирано!
После 175 година, Мирослављево јеванђеље ускоро би коначно требало да добије лист који му недостаје. Пред Скупштином споразум о повратку културног блага из Санкт Петербурга.
Мирослављево јеванђеље коначно ће, после 175 година, повратком 166. странице, која се налази у Националној библиотеци у Санкт Петербургу, бити комплетирано, и то до краја фебруара, а најкасније почетком марта.
Уколико имате ТЕЖАК ЖИВОТ обавезно им се ПОМОЛИТЕ: Верници данас славе светицу коју је Бог убио и свеца којег је васкрсао
ДОКТОР ДУЊИЋ ШОКИРАО СРБИЈУ! Зрачење нас УБИЈА, опасни су и ФЕН И ЈАСТУК! Ово МОРАТЕ ДА УРАДИТЕ пред спавање
СМРТОНОСНИ ВИРУС ИЗ КИНЕ СТИЖЕ И У СРБИЈУ?! Стручњаци СТРАХУЈУ из једног РАЗЛОГА!
Споразум између Србије и Русије о предаји петербуршког листа Мирослављевог јеванђеља нашој земљи и слика Николаја Константиновича Рериха Федерацији, о којем тренутно расправљају посланици, последњи је корак до повратка дела најстаријег сачуваног српског илустрованог ћириличког рукописа после година преговора и бројних правних препрека.
Документ предвиђа да се предаја културног блага обави у року од месец дана од ступања споразума на снагу, што је отприлике крај фебруара.
Како је раније договорено, а парафирано током посете тадашњег премијера Русије Дмитрија Медведева Београду, у октобру прошле године, Београд ће добити страницу драгоценог средњовековног рукописа која недостаје, а заузврат ће дати седам Рерихових слика, које се налазе у Народном музеју у Београду.
Лист који недостаје из Мирослављевог јеванђеља са Хиландара је у Русију однео научник Петар Успенски, којег су занимали стари текстови, па је био фасциниран овим драгуљем словенске палеографије.
Од 1845. страница је чувана у Националној библиотеци у Санкт Петербургу. Сматрана је једним од највреднијих артефаката и излагана је на посебан начин. Страница је била предмет интересовања многих научника и о њој су написане бројне дисертације и студије.
Јеванђеље је документ прве категорије, а његова је вредност непроцењива. Налази се у Народном музеју у Београду и може бити излагано само десет дана годишње. Састоји се од 181 листа у кожном повезу и настало је у 12. веку, а данас се сматра најстаријим сачуваним српским, илустрованим ћириличким рукописом.
Године 2005. овај документ, назван по кнезу Мирославу, брату великог жупана Стефана Немање, уврштен је на Унескову листу "Памћење света".
БЕЗ ЦАРИНЕ
Споразум предвиђа да руска страна обавља осигурање странице, превоз од руске библиотеке до места чувања у Србији. Исто ће наша земља учинити када је у питању пребацивање Рерихових слика у Русију. Уметничка дела не подлежу царини. Када се потпишу записници о враћању блага, право на рекламацију нема ниједна страна.
''ШМИНКАЊА НЕМА, САМО ПОМАДА'': Овако је изгледао брачни уговор код СРБА ПРЕ ПОЛА ВЕКА! (ФОТО)
ИГРАЊЕ ИГРИЦА МОЖЕ БИТИ КОБНО ПО ЗДРАВЉЕ: Ево шта показују најновија ИСТРАЖИВАЊА!
НАЈНЕПРИЈАТНИЈА ВОЖЊА: "Скоро сат времена је гледао по*нић у бусу из Новог Сада, а онда је ПОЧЕО И МЕНЕ"
Српски дечак није дао на СВОЈ КРСТ УПРКОС БАТИНАМА, после напада добио специјални ПОКЛОН ИЗ ХИЛАНДАРА!
САМОХРАНИ ОТАЦ НЕМА СТАЛНА ПРИМАЊА, АЛИ ИЗДРЖАВА ДВА СИНА: Младеновац реаговао, прикупља помоћ! (ФОТО)