НАСТРАДАО ЗА ВЕРУ ХРИШЋАНСКУ! ДАНАС ЈЕ СВЕТИ СТЕФАН: Обавезно урадите следеће са божићном сламом!
Српска православна црква и верници обележавају данас празник посвећен Светом првомученику и архиђакону Стефану.
Стефандан или Стевањдан је прва крсна слава након Божића и славе је бројне породице у Србији.
ХОЋЕМО ЛИ СЕ САНКАТИ УСКОРО? Данас мало хладније, познато кад нас поново очекује снег
ИЗГУБИО СЕ ЧОВЕК НА СУВОЈ ПЛАНИНИ: Горска служба кренула у акцију спасавања
МИНУС И СНЕГ ПРЕД ВРАТИМА: Ако сте зимогрожљиви неће вам се свидети оно што нас очекује у наредним данима (ФОТО)
Увек се слави 9. јануара. Обележен је као црвено слово у календару.
Мноштво је народних обичаја и веровања о Стевањдану.
Најважнији посао на дан празника је изношење божићне сламе из куће. Слама се не баца већ ставља, ради рода и напредовања, у ракље воћног дрвећа, пчелињак или пак привредне зграде.
Верује се да божићна слама има плодотворну моћ и да штити од града.
У шумадијским селима на Стевањдан домаћин са секиром одлази у воћњак да, како се каже, посече неродна стабла. Узмахне секиром, а неко ко је с њим га одврати од сече, говорећи му да не сече, јер ће ове године да роди, па стави руковет божићне сламе у ракље стабла.
Свети Стефан је у црквеним списима познат је као Првомученик Стеван јер је први који је настрадао за веру хришћанску.
Био је Јеврејин и рођак апостола Павла. Први је од седам ђакона које су свети апостоли рукоположили и поставили на службу око помагања сиротиње у Јерусалиму. Зато је и прозван архиђаконом.
Својом вером чинио је многа чудеса међу људима, а својим противницима Јеврејима супротстављао се мудрошћу и силом Светог Духа. Оптужен је да је хулио на Бога и на Мојсија, а уз помоћ лажних сведока и осуђен.
Светитељ се, озарен својом вером, обратио народу и говорио о многим доброчинствима која је Бог учинио народу Израиља и назвао их издајницима и крвницима Христовим. Убрзо после тога извели су га из града и каменовали.
Међу мучитељима налазио се и његов рођак Савле - касније апостол Павле.
Стефанову мученичку погибију гледала је са неког удаљеног места и Пресвета Богородица са Светим Јованом Богословом и усрдно се молила Богу за овог страдалника истине и вере.
- Господе не урачунај им грех овај - биле су последње речи светог архиђакона.
Тело светог Стефана кришом је узео и сахранио на свом имању потајни хришћанин и кнез јеврејски Гамалил. Мошти светог првомученика Стефана су пронађене близу Јерусалима 415. године.
И тако, од воћке до воћке, док не заките сламом, ради поспешивања родности, сва стабла која су претходне године оманула у роду.
У Војводини се божићна слама чисти одмах после поноћи на Стевањдан. Сламу према народном обичају скупљају жене које треба да буду тихе и да ћуте да се не чује како одлази Божић. Метла којом је слама почишћена не користи се током године већ се чува због здравља.
Славски колач за Стевањдан меси се дан пре славе и украшава се фигурицама птица, жита, грожђа, буренцима, књигом... Износи се на сто обогаћен са сувим воћем, орасима, медом, јабукама и наранџама, а затим посвећује и сече или ломи.
За Стефандан шаљиво кажу да славе шкртице јер сити гости после Божићног славља тешко да могу много да поједу и попију.
Култ Светог Стефана Првомученика је врло развијен у српском народу и подигнуто је више од 40 храмова са његовим именом. Помен архиђакону Стефану црква даје четири пута годишње, а 15. августа се слави Пренос моштију Светог Стефана или летњи Свети Стефан, понегде познат и као Стеван Ветровити.
Свети Стефан био је крсна слава династије Немањић и заштитник свих владара из ове породице. Његов лик се налазио на реверсу владарског печата и на бази кованица.
Као крсну славу светитеља слави и Република Српска која је и основана 9. јануара 1992. године.