НАТО БОМБА ОДНЕЛА 15 ЖИВОТА: Србија не заборавља жртве стравичног напада на путнички воз у Грделичкој клисури (ВИДЕО)
Тачно је 22 године од страшног и тешког губитка за нашу земљу
На данашњи дан, у време НАТО агресије над нашом земљом бомбардован је путнички воз у Грделичкој клисури, у коме је погинуло 15, а више од 50 путника повређено.
"ЧОВЕК ИЗ АМЕРИЧКЕ АМБАСАДЕ МИ ЈЕ РЕКАО ОВЕ РЕЧИ" Лазански открио шта се догађало "иза кулиса" уочи крвавог рата у СФРЈ
НАЈКОМПЛЕКСНИЈА ВЕЖБА ДО САД: Вулин присуствовао увежбавању полиције и војске пред вежбу "Одговор 2021" (ВИДЕО)
СЛОБИН ЗАБРАЊЕНИ ИНТЕРВЈУ ЗА "ФОКС ЊУЗ" Из Хага се укључио уживо у програм - стражари му прекинули везу
Према изјавама двојице машиновођа, Бобана Костића и Горана Микића из Ниша, воз је из нишке станице 12. априла 1999. године кренуо са 15 минута закашњења, а у то ратно време, нико није проверавао колико је путника у вагонима међународног воза који је саобраћао до Ристовца. Из НАТО авиона су испаљена четири пројектила. Два су погодила воз, а два су пала на друмски мост у близини. Од првог пројектила, испаљеног тачно у 11.39 часова, локомотива и први вагон су се одвојили од остатка композиције, а други пројектил спржио је трећи вагон, док је четврти остао залепљен за шине.
Ракета АГМ-130 испаљена са НАТО Ф-15Е погодила је мост у тренутку када је путнички воз прелазио преко моста на линији Београд - Ристовац. Ракета је погодила воз и уништила трећи и четврти вагон, док мост није уништен
Неки извори тврде да је било више жртава и да је Јужна Морава однела неколико тела путника. Авиони НАТО су у 11 и 40 сати испалили неколико ракета које су погодиле међународни воз Београд-Солун, док се кретао из правца Ниша ка Врању и прелазио мост на Јужној Морави у Грделичкој клисури, 18 километара јужно од Лесковца.
Бројне жртве
Пронађено је девет лешева и још четири дела људског тела, а многи се воде као нестали. Према изјави кондуктера после несреће, у возу је број путника био већи од 50, а међу идентификованим погинулима је било и деце и трудница.
На дан бомбардовања, касно после подне, из лесковачке болнице је јављено да је примљено 16 теже и лакше рањених путника. Али, није свима повређенима помоћ указана у Лесковцу. Тачан број настрадалих путника никада није утврђен.
Међу погинулима су били тек венчани Ана Бјелетић и Иван Марковић, истраживачи у области хемије.
Очевици су изјављивали за медије да су авиони НАТО данима надлетали Грделичку клисуру и да су кобног дана испалили четири пројектила. О силини напада сведочи то што су све куће у кругу од 150 метара од погођеног моста биле оштећене, са полупаним прозорима и оштећеним крововима.
НАТО је прво негирао напад на воз, али га је касније потврдио и назвао „колатералном штетом“. Тадашњи портпарол НАТО Џејми Ши признао је да је у нападу на мост у Грделичкој клисури погођен путнички воз, али је тврдио да „није постојала намера да се погоди воз“. Врховни командант НАТО, генерал Весли Кларк изјавио је да је пилот гађао мост у два наврата.
Како је изјавио, „задатак пилота био је да сруши мост“ и да он, кад је „у последњем делу секунде схватио да на мост улази воз“, више „није могао да заустави ракету“.
НАТО бомбардовање СРЈ почело је 24. марта 1999. након што је Београд одбио понуђени споразума западних земаља предвођених САД о решавању косовске кризе и трајало је 78 дана.
Број жртава званично није утврђен и креће се од 754, по подацима Фонда за хуманитарно право до више хиљада, које помињу политичари.