"Не могу да дишем и спавам без њих": Милош је 15 година навучен на КАПИ ЗА НОС, а последице су ЈЕЗИВЕ
Капи за нос не смеју да се користе дуже од седам дана
Милош већ 15 година свакодневно користи капи за нос. Свестан је да је постао зависник, због чега је почео да се суздржава, да их користи једном дневно, само пред спавање.
Прочитајте и:
- Једноставно не могу да дишем без њих. Трудим се да смањим њихову употребу, па током дана трпим што више могу, али ноћу морам да их ставим да бих могао да спавам. Покушао сам све могуће алтернативе, али ништа ми не помаже - искрен је овај Београђанин.
Он, међутим, није једини који имао овај проблем. Проф. др Душан Милисављевић, оториноларинголог у Клиничком центру Ниш, објашњава да има велики број пацијента који му се јављају управо због зависности о капи за нос.
- Сви се до једног жале да не могу да живе без њих. По бочицу имају на послу, у аутомобилу, у спаваћој соби - сликовито објашњава др Милисављевић.
Капи за нос, које служе да отпуше запушене ноздрве, не смеју да се користе дуже од седам дана, а неконтролисана употреба доводи до трајног оштећења слузнице, али и зависности.
Излазак на рочиште 18.000 динара, а ево колико КОШТА цео РАЗВОД
Доктор објашњава да код коришћења капи за нос постоје нежељани ефекти као и код других лекова. Могуће је да се јави тахикардија (убрзан рад срца) или брадикардија (успорен рад срца), повећање или снижење телесне температуре, проширење или сужење очних зеница.
Шта ће се од поменутих симптома јавити, зависи од тога који је део аутономног нервног система више надражен, а када се ови симптоми јаве обавезно треба прекинути са коришћењем капи.
Управо супстанца која помаже код запушености носа разлог је због којег капи могу да се користе најдуже седам дана. Међутим, многи о томе не воде рачуна, па није мали број оних који ове капи користе чак и годинама, деценијама, и практично су постали зависници.
Капи за нос које се најчешће користе код прехлада садрже вазоконстрикторне супстанце које смањују проток крви кроз слузницу носа и на тај начин смањују оток слузнице и секрецију.
То је разлог због којег врло брзо по стављању капи продишемо кроз запушене ноздрве. Ово дејство вазоконстриктора, које изазива жељени ефекат, у исто време је и ограничавајући фактор дуге и честе употребе капи за нос.
- Неконтролисана и дуга употреба капи доводи до тога да особа има сталну потребе да их користи. Код особа које су створиле зависност, када престану да их користе, имају симптом запушеног носа и сметњи при дисању што их тера да поново користе капи и тако настаје зачарани круг праве зависности - објашњава др Милисављевић.
Запушење носа као симптом се мора дијагностички истражити и лечити под контролом оториноларинголога, који ће препоручити терапију у зависности од дијагнозе. Терапија може бити локална и подразумева употребу различитих спрејева за нос, може бити и лековима из групе антихистаминика, а може и хируршка ако је запушење носа изазвано кривом носном прегардом или израштајима у носу.
ПРЕЖИВЕЛА СВА РАЗАРАЊА И РАТОВЕ: Православна црква код Уба ЧУВА ТАЈНУ од које ПОДИЛАЗЕ ЖМАРЦИ!
- Злоупотреба капи за нос доводи до хроничног обољења слузнице носа и изазива такозвани медикаментозни ринитис. Постоје неколико препорука како се лечи ово стање слузнице носа, а основно је апсолутни престанак коришћења капи. За опоравак слузнице носа од прекомерене употребе се саветују слани раствори обогаћени пантенолом или цинком, или у тежим слућајевима се прописују кортикостероиди - објашњава др Милисављевић.
Каже да често својим пацијентима саветује да је први корак у одвикавању коришћења капи за нос јесте да се првих недељу дана користе оне намењене за децу.
Када прође тај период треба се суздржати од коришћења капи. За то време, објашњава доктор, могуће је да ће нос бити у потпуности запушен, али како време буде одмицало тако ће се и слузокожа опорављати и запушеност ће се полако смањивати.