НЕ ТРЕБА СВАКО БОЛЕСНО ДЕТЕ ДА СЕ ТЕСТИРА: Родитељи школараца збуњени, струка дала јасне инструкције
У Београду је заражено 16 ученика, а има и спорадичних случајева у Сомбору, Новом Пазару, Зајечару, Врању, Нишу, Лесковцу
У прве две недеље наставе у школама вирусом корона заражено је 52 ђака и 20 запослених. Ово је рекао Младен Шарчевић, министар просвете, и појаснио да је реч о спорадичним случајевима, ако се зна да у школама у Србији има око 850.000 ђака. Он је прецизирао да у 1.250 основних школа корону има 27 ђака, а да од тог броја шесторо ученика није ни долазило у школу. У средњим школама инфицирано их је 25.
"ПОЛА ГОДИНЕ КАО ЈЕДАН РАДНИ ДАН": Др Кисић Тепавчевић открива шта јој је најтеже пало у борби са суровим вирусом
ШТА СМО НАУЧИЛИ О КОРОНИ И ШТА НАС ТЕК ЧЕКА: Од Вухана и застрашујучих снимака из Италије до Новог Пазара
ДОМАЋИ ЗАДАТАК ЗБУНИО СРПСКОГ ОСНОВЦА: Погледајте шта је у питању (ФОТО)
- У Београду је заражено 16 ученика, а има и спорадичних случајева у Сомбору, Новом Пазару, Зајечару, Врању, Нишу, Лесковцу - нагласио је он и додао да је у основним школама заражено и седам наставника, један директор, а има заражених и спремачица.
Иначе, родитељи имају замерке на то што у домовима здравља неће да тестирају децу са респираторним симптомима. Сматрају да им је тест потребан, јер деца углавном имају благе симптоме, који прођу за два-три дана, после чега се враћају у школу и могу да прошире заразу. Питају се и да ли би требало променити протоколе, па да се деца, за разлику од одраслих, тестирају и са лаким респираторним тегобама, како би ефикасније откривали заражене.
- Није оправдано, ни потребно да се тестира свака особа која се јави у ковид-амбуланту са сумњом на корону.
Овим речима са прве линије одбране од епидемије одговарају на коментаре појединих незадовољних.
Према инструкцији Института "Др Милан Јовановић Батут", одлука о тестирању доноси се на основу клиничке слике, радиографског снимка плућа и биохемијских анализа. Кандидати за тестирање су особе са симптомима акутне респираторне болести, која уз температуру изнад 37 степени имају и један од клиничких знакова болести: кашаљ, кратак дах и отежано дисање. Али, коначну одлуку да ли се ради ПЦР тест, доноси лекар у ковид-амбуланти. Исто важи и за одрасле и за децу.
- Наши лекари у ковид-амбулантама имају толико искуства да са огромном прецизношћу могу да процене ко је за ПЦР тестирање на вирус корона - каже проф. др Дарија Кисић Тепавчевић, заменица директора "Батута". - Јасно су прописане индикације за тестирање и грађани би требало да верују свом лекару.
На примедбу да је било случајева да пацијент у ковид- амбуланти није тестиран на корону, а да је тест који је урадио на лични захтев потврдио инфекцију, проф. Кисић Тепавчевић каже да су такви случајеви "изузеци".
Доктор Срђа Јанковић, имунолог у Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој, наводи да постоји порив да се жури са тестом, а не на преглед, а требало би да буде обрнуто.
- Свако дете које долази са симптомима респираторне инфекције педијатар прегледа и прати, заказујући контролу ако је потребно већ за сутрадан и "третира" га као да је ковид пацијент - објашњава др Божица Новаковић, директор Дома здравља Нови Београд. - Обавезно се саветује и изолација. То да дете буде под надзором педијатра и да у случају промене здравственог стања дође на преглед и мимо заказаног термина за контролу, много је важније од самог тестирања. Ако педијатар процени да је потребно, и ПЦР тестирање ће доћи на ред.
Докторка Новаковић каже да се у пракси лекари сусрећу са преурањеним очекивањима родитеља да се дете тестира на ковид пре него што педијатар процени да је то потребно:
- Разумљиво је да су родитељи, али и сви остали појачано забринути због епидемије ковида, али би пацијенти морали више да верују својим лекарима.