Недостатак СТРУЧНИХ професора у школама: Не желе да раде за ПЛАТУ наставника
Средњим стручним школама недостају професори електротехничке и машинске групе предмета, као и математичари, упозорава Форум средњих стручних школа.
Овај проблем озбиљно прети да угрози рад електротехничких и машинских школа али и информатичких одељења у гимназијама.
Председник Форума средњих стручних школа Милорад Антић каже да је недостатак професора математике у читавој Србији негде око 460, а до тога је довео одлазак великог броја људи у иностранство, боља радна места са много већом платом.
На констатацију да је разумљиво да електро и машински инжењери не желе да раде за плату наставника, јер су они ти који после завршеног факултета заправо и имају сигуран посао и најбоље плате. Почетна плата инжењера је око 70.000 динара, а професора око 50.000, Антић одговара:
- Због тога нам децу уче изузетно нестручни наставници са средњом и вишом школом.
- У Лесковцу има наставника са вишом школом, у средњој школи у Кучеву математику је предавао правник. У основним школама предају људи са завршеном средњом школом. Тако да у суштини ту нема извођења наставе, ви остављате огромно незнање код ученика, па се то рефлектује и на средњу стручну школу, а касније и на факултете. Из тих разлога деца не знају да саберу буквално два броја у средњој школи, не знају таблицу множења - рекао је Антић.
Он каже и да му се и министар просвете пожалио да људи са сумњивим дипломама предају.
- Министар каже да зна да са приватног факултета човек који је менаџмент завршио за пет или 10 дана предаје математику. Људи расписују конкурс, траже по општини, распитују се, али нико не жели да се јави - каже Антић.
Хрватски историчар: Срби нису Словени, њихови владари нису били Германи
Кључ проблема, према његовом мишљењу, свакако је плата, али и лош положај наставника.
- Деградирање наставника почело је деведесетих година. Велики број колега да би одржале час пију бромазепаме. Лакше је радити у руднику, него са децом од 15-16 година. Мени је тешко одржати дисциплину. Деца подмећу ноге, гађају кредом... - закључује Антић.