НЕДОЗВОЉЕНИ СИМБОЛ - АЛБАНСКИ ДВОГЛАВИ ОРАО: Шта значи овај знак и зашто је проглашен за провокацију?
Прво је представница Албаније на овогодишњој Песми Евровизије у Ротердаму, Анџелија Перистери, на конференцији за новинаре пре прве полуфиналне вечери изашла са својим сарадницима и укрштајући руке формирала прстима неку фрсту пантомимичне птице
Песма Евровизије у теорији забрањује било какво политичко експонирање, политичку промоцију или агитацију. У пракси, политика је на Евровизији незаобилазна готово од самих почетака овог такмичења, а да ни синоћ не буде другачије побринули су се представник Швајцарске и представница Албаније. Какав су то они симбол проказали рукама и зашто је од стране овдашњих медија проглашен за провокацију?
"МОГУ ДА НАМ СЕ ПОНОВЕ ВАРВАРСКЕ СЦЕНЕ СКРНАВЉЕЊА" Игуман манастира Високи Дечани послао важно упозорење (ФОТО)
УБИЈЕН НА НАЈСВИРЕПИЈИ НАЧИН - ТУЧЕН КУНДАЦИМА, ВУЧЕН ПРЕКО ТРЊА! Терориста са Косова убија српског монаха (ФОТО)
ЗМИЈА ОСМАНИ НЕ ПРЕСТАЈЕ ДА НАПАДА БЕОГРАД: Вјоса на све начине покушава да дестабилизује безбедност у региону
Прво је представница Албаније на овогодишњој Песми Евровизије у Ротердаму, Анџелија Перистери, на конференцији за новинаре пре прве полуфиналне вечери изашла са својим сарадницима и укрштајући руке формирала прстима неку фрсту пантомимичне птице. Фотографијом се похвалила и на Инстаграму, а пре недељу дана објавила још једну сличну уз коментар: "Орао је слетео".
Осим овога, исти симбол рукама је формирао синоћ швајцарски представник Ђонс Тирс, иначе пореклом Албанац, након што је добио 12 поена из Албаније.
Гест такмичара и такмичарке одмах је од стране домаћих медија оцењен као провокација. Зашто?
Овако укрштене руке симболизују црног двоглавог орла и иницијално су представљале знак подршке држави Албанији јер се ова птица налази на њиховом грбу и застави.
Двоглави орао је древни симбол. На овим просторима, првобитно је био симбол Византијског царства, и представљао је духовну и световну власт његових владара. Касније је постао уобичајни хералдички мотив и током историје се налази на грбу неколицине источноевропских држава укључујући и Србију.
На простору данашње Албаније се током средњег века дуго користио мотив двоглавог орла, најпре од визанитијских, а касније и од српских властелина који су владали овом територијом. Распадом српског царства, многи локални владари некадашњег царства су користили исту или барем сличну хералдику.
(Не)дозвољена провокација
Према веровању албанских историчара, садашњи грб ове државе начињен је према печату вође албанске побуна у средњем веку - Ђурађа Скендербега. За симбол је узет у периоду буђења албанске националне свести с краја XIX и почетка XX века, мада ваља поменути да је орао са Скендербеговог грба био - бео.
Садашња застава и грб Албаније званичну су усвојени 1992. али су и пређешње албанске државе - Краљевина Албанија и послератна комунистичка држава, користиле скоро исте симболе.
Дакле, у самом показивања орла прстима нема ничег провокативног и то је гест подршке албанској држави (нешто слично што је подизање три прста за Србе).
Међутим, негативну конотацију симбол црног двоглавог орла добија последњих деценија, када овај знак почиње да се повезује (иако за то нема основа) са поборницима идеје о тзв. "Великој Албанији".
Реч је о концепту земље за коју се сматра да чини националну домовину већини Албанца, засновану на данашњем или историјском присуству Албанаца на том подручју. Поред постојеће Републике Албанија, појам укључује области у саставу суседних држава - Србије (Косово и Прешевска долина), Црне Горе (јужни део земље), Грчке (јужни Епир), Македоније (западни део земље).
Уједињење у јединствену територију под албанском власти теоретски је био замишљен од стране Призренске лиге, организације из 19. века која је за циљ имала уједињење области насељене Албанцима у један аутономни Албански вилајет у саставу Османског царства.