"НЕК СЕ ЗАРАЗИМ, САМО ДА ОВО ПРОЂЕ ШТО ПРЕ" СОС линија "Лазе Лазаревића" се усијала, грађани тешко подносе ситуацију
Од почетка епидемије 9.000 грађана звало клинику "Др Лаза Лазаревић" за помоћ. Неки би и да се инфицирају како би завршили с тим, истиче др Ивана Сташевић Карличић.
Грађани ових дана много више зову клинику "Др Лаза Лазаревић" уплашени због експлозије броја оболелих од ковида 19, а међу њима су и сами заражени који не знају како да се носе с короном.
Чак и на линији за превенцију самоубиства повећан је у претходних недељу дана број позива и то због страха од короне. А има и оних који би да се заразе само да то претуре преко главе, па шта буде.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/31/granica_1.jpg?itok=gvhvvZdQ)
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ: Од понедељка смо код комшија на црвеној листи, после границе директно у КАРАНТИН
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/07/profimedia-05566100481.jpg?itok=PQLrftMa)
СТАЊЕ У БЕОГРАДУ СЕ ПОГОРШАВА: У ВМЦ "Карабурма" 99 ковид пацијената, једна група је посебно на удару
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/30/2020-10-30t124841z_1172183169_rc20tj9ejlwz_rtrmadp_3_health-coronavirus-germany-hospital.jpg?itok=lPqzGuou)
"ОСТАВЉАМ ТРУДНУ ЖЕНУ И ДЕТЕ..." Младог доктора из Ниша памтимо по емотивној исповести, а данас има УПОЗОРЕЊЕ за све
Жале се на неодговорне
Доц. др Ивана Сташевић Карличић. в. д. директора "Лазе", истиче да смо, како медији наводе, у трећем пику првог таласа, те да свакодневне информације о броју заражених, хоспитализованих, онима с тежом клиничком сликом, као и о рестрикцијама кретања у читавој Европи утичу на све нас.
- У последњи десетак дана бележимо пораст броја позива на 0800-309-309, што је број бесплатне националне линије за пружање психосоцијалне помоћи, на којој раде професионалци из области менталног здравља 24 сата седам дана у недељи, а коју је Министарство здравља отворило 16. марта управо због епидемије короне. То је, с обзиром на тренутну ситуацију с короном, и очекивано. Грађани се жале на страх, несаницу, несигурност, траже савете у вези са корекцијом психијатријске терапије коју већ узимају - каже Сташевић Карличић и додаје:
Алкохол не помаже
- Важно је да се одржавају контакт и комуникација са блиским људима преко телефона, четова или видео-позива, што нам савремена технологија омогућава. А иако је ритам живота већине промењен, важно је истрајавати у ритму балансиране исхране, спавања, умерених физичких вежби и покушаја да се слободно време структурише и искористи за оне активности за које раније нисмо имали довољно времена. Успостављени ритуали и јасна структура нас умирују и чине баланс са неизвесношћу и мањком контроле над оним што нас окружује. Контрапродуктивно је тензију коју осећамо окупирати повишеном конзумацијом алкохола, цигарета, психоактивних супстанци, седатива, али и целодневним праћењем информација, посебно из ирелевантних извора - наглашава Сташевић Карличић.
- Јављају се и они који су љути због неодговорности неких суграђана који не поштују епидемиолошке мере, као и они који су болесни или имају оболелог члана породице, очекујући савет у вези са ношењем са болешћу. Од отварања линије па до сада помоћ је потражило више 9.000 људи из целе Србије - навела је.
У овом трећем пику короне у Србији уочљиво је и да грађанима све више понестаје снаге.
- Није неуобичајено да неки људи, који су изгубили снагу и енергију на многим животним пољима, улазе у стање беспомоћности и препуштања, у којем одустају од бриге за здравље са ставом: "Не могу више, дај већ једном да се заразим том короном, па нека буде шта ће бити!" Људи, како се то и стручно каже, једноставно сагоревају. Али то не значи да су слаби, већ само да су људи. И њима је, такође, потребна подршка и додатна помоћ за пролазак кроз стрес и нагомилане проблеме - истиче Сташевић Карличић.
Превенција самоубиства
Она истиче и да региструју дневни пораст броја позива и на националној СОС линији за превенцију самоубиства. За претходних седам била су 82 позива.
- Људи зову махом због породичних проблема, тешкоћа услед злоупотребе алкохола. Међутим, зову и због страха од заражавања и оболевања од ковида 19 - каже Сташевић Карличић.
Интервенције стручњака из "Лазе", како наводи, усмерене су, пре свега, на нормализацију различитих осећања у кризним ситуацијама, саветовање како конструктивно да превладају стрес, као и упућивање на преглед у Ургентну службу клинике или где је то могуће у зависности од околности, а када је то потребно.
- И не треба себи да постављамо превише захтевне и амбициозне планове. Будите благи према себи, чувајте се и чувајте друге, а када нешто не можете сами, обратите се професионалцима из области менталног здравља - закључује Сташевић Карличић.