НЕКАД СУ БИЛЕ ЖРТВЕ НАСИЉА, А ДАНАС УДРУЖЕНЕ СА МАШИНАМА: Прошле пакао, сада кроје своју судбину
Сомборске шнајдерке несебично своје време и вештине даровале другима.
Сомборске шнајдерке - женско социјално предузеће које запошљава жртве породичног насиља, у овом времену кризе изазване пандемијом корона вируса несебично је своје време и вештине даровало другима.
Срби, данашњи светац је дао живот зарад вере: Посветите му молитву и постаћете мудрији
ТМУРНО, ОБЛАЧНО И КИШОВИТО ЈУТРО У СРБИЈИ: Погледајте какво нас време очекује наредне недеље
ЧЕКА НАС ДУГА И ХЛАДНА ЗИМА? Метеоролог упозорио на ЗНАК који предсказује неповољно годишње доба
Њих пет има 16 деце, а 17. им стиже ускоро. Осим љубави према деци, заједничко им је да су свих пет жртве партнерског насиља, некадашње и садашње станарке Сигурне куће у Сомбору, кажу за себе шнајдерке из ове приче.
У јеку кризе изазване корона вирусом одлучиле су да се одазову на апел Сигурне куће, удружиле су се са пет машина и покренуле израду заштитних маски за бесплатну поделу. Недељно су шиле 1.500 маски.
Раде од куће или у Сигурној кући, како којој више одговара. Израђују још постељине, сувенире, играчке, а вишак прихода улажу у подршку женама у осетљивом тренутку, непосредно након изласка из сервиса сигурних кућа.
- Кад је уведено ванредно стање, схватиле смо да је наша улога важна у овој ситуацији пошто знамо да шијемо. Иницијална каписла да се окупимо и организујемо била је порука константно присутна у вестима, а то је да смо у дефициту са заштитним маскама. Тако је започела акција која је резултирала са око 1.500 маски недељно. Последња бесплатна донација од 500 маски послата је угроженим грађанима у Новом Пазару и околини. Упркос томе што нам личне и животне околности нису у том тренутку биле наклоњене, желеле смо дамо свој допринос - рекла је Тамара Савовић из "Сомборских шнајдерки".
Сигурна кућа им је обезбедила шиваће машине, материјале град Сомбор, "С лизинг" и многе друге компаније. Средња текстилна школа им одржава машине.
Након завршетка ванредног стања, јавиле су се као неформална група на конкурс "Траг фондације" и добиле новац да се региструју и купе прве материјале.
Након почетних потешкоћа, упознавања са материјалима и кројењем, започеле су производњу сингл и брачних постељина. Планирају производњу кухињских кецеља и играчака. Тренутно се, како кажу, најбоље продају постељине.
- Започеле смо и програм обуке нових жена. Изабрале смо форму социјалног предузећа, јер желимо да пружимо конкретну подршку жртвама насиља након изласка из сигурне куће. Помоћ се огледа у подршци самосталном становању, која подразумева плаћање здравствених прегледа, заједничке одласке код лекара, набавку књига и школског прибора за децу и плаћање комуналних рачуна. Пре свега желимо да поручимо да алтернатива увек постоји, само будите храбре и не дозволите себи да се уклапате у идеални профил кориснице сигурне куће, немојте да дођете у ситуацију да постанете економски зависне. Улажите у себе, унапређујте своје вештине и будите увек спремне за усвајање нових. Поред институционалне подршке, будите слободне да упливате у нови живот економски оснажене, јер то се показало као кључно - рекла је Тамара Савовић.
Баш та жена из сигурне куће која излази из система и нема алтернативу је идеална жртва насиља, додаје Савовић. Она која је емотивно и економски уцењена, са децом, без квалификација услед дугогодишње неактивности на тржишту рада, без посла.
Систем привремено збрине и безбедносно их изолује од насилника, али након изласка из сигурне куће жртве су поново "на улици" и принуђене су да доносе изнуђене одлуке.
Зато се како каже, не прича довољно о високом проценту повратница на услугу сигурних кућа, као и броју повратница насилнику. Ти проценти осликавају недостатак активних програма економске подршке.
"Сомборске шнајдерке" желе да постану препознатљив бренд са успешном социјалном мисијом и активним програмом за подршку жртвама насиља.