"НЕКОЛИКО ПУТА САМ ПОКУШАЛА ДА СЕ УБИЈЕМ" Младе инфлуенсерке се огласиле после Кикине СМРТИ, психолози апелују на родитеље
После самоубиства Кристине Кике Ђукић (21) јављају се и бројне друге жртве "булинга" - злостављања на мрежама.
- Три пута сам пробала да се убијем! Још од основне школе трпим насиље и малтретирање на интернету - овако у потресној исповести прича млада звезда Тик тока Валентина Марковић (18) из Београда.
ЛЕКАРИ ЗАБРИНУТИ КАКО НОВИ СОЈ ДЕЛУЈЕ НА МЛАДЕ: Стручњаци упозоравају - ако приметите ове симптоме, одмах се јавите доктору
РХМЗ ИЗДАО УПОЗОРЕЊЕ ЗА СРБИЈУ! За дане викенда следи снажан удар ветра и снега, ево шта нас чека следеће недеље
ДОГАЂАЈ КОЈИ ЈЕ ЗГРОЗИО ЦЕЛУ СРБИЈУ ДОБИЈА ЕПИЛОГ: Милорад у њиви затекао ПРИЗОР КАКАВ СЕ НЕ ПАМТИ (ФОТО)
Само дан после самоубиства јутјуберке Кристине Кике Ђукић (21), почеле су да се јављају и бројне друге жртве "булинга" - злостављања на мрежама.
Тешко детињство
У разговору Валентина открива да је тортура почела још кад је била тинејџерка.
Валентина: Наш живот нису само друштвене мреже
Она каже и да је обожавала Кику и њене објаве.
- Волела сам је као девојчица. Сви су се шалили на њен рачун, звали је свакаквим именима, називали је к***ом, проститутком... Сада када девојке више нема пишите да је била "анђео", "РИП лове"... Срам вас било - поручила је Валентина и додала:
- Људи који сада причају да је она имала све, и не знају шта је њу могло да натера на овакво нешто... Молим вас да схватите да ви видите само оно што вам ми допуштамо да видите. Ниједна интернет персона неће качити цео свој живот и своје проблеме онлајн, јер сви имамо живот иза камере. Схватите да не можете знати нечији живот преко друштвених мрежа!
- У основној школи сам била одбачена од другара. Нису хтели да се друже са мном. Морала сам да променим три школе. Психички су ме злостављали, вређали, називали ме "штреберком", "дебелом", чак су ме једном и физички напали. Грозно сам се осећала. Мислила сам да сам лоша, мање вредна од њих... Измишљала сам разлоге да не идем у школу. А онда сам почела да снимам прилоге на Тик току и како сам постајала позната, постајало је све горе. Претили су ми, називали ме "ку***м", стално помињали породицу и позивали се на њих. Све ме је то погађало. Ћутала сам и држала то у себи. А онда је све кулминирало депресијом и суицидним мислима. Неколико пута сам подигла руку на себе. И не, није ме срамота да кажем да нисам била добро психички ни да сам била са 15 година на лечењу на психијатрији - открива Валентина и истиче:
- Моја грешка је што сам ћутала и нисам своје проблеме поделила са родитељима. Плашила сам се њихове реакције. Али сада знам да би ми било лакше, а бол би била мања. Зато апелујем на све да не ћуте и да отворено причају о овоме, колико год то страшно било. Свако ко каже да га лоши коментари не дотичу лаже, јер ја прва у два сата ујутру листам све објаве и не могу да останем мирна. И даље ме узнемире. Иако се бавим тим послом, могу слободно да кажем да је интернет зло и да морамо бити обазриви - наводи млада тиктокерка.
Домаћи стручњаци кажу да је интернет насиље узело маха и да родитељи морају да обрате пажњу шта њихова деца, колико год имала година, раде на мрежама.
И инфлуенсерка Тијана Медан жртва насиља
Међу жртвама стравичних претњи и вређања на интернету нашла се и инфлуенсерка Тијана Медан. Она је признала својим пратиоцима да пролази кроз депресивне фазе и да је она пре само две недеље размишљала о самоубиству.
- Ово сам одлучила да поделим са вама јер ме је јако погодила вест да се једна млада девојка, која је била популарна на друштвеним мрежама, убила. Као неко ко је склон депресији још од тинејџерских дана, као неко ко је много пута размишљао о самоубиству, а као млада и била пар пута на корак од тога... Као неко ко баш у овој 2021. години пролази кроз дугу и тешку епизоду депресије... Као неко ко је пре само две недеље саопштио свом психотерапеуту да је опет кренуо налет суицудних мисли... Кажем вам, брините о себи. Причајте. Реците некоме шта вас мучи. Потражите помоћ. Нема ништа лоше у томе - написала је на свом Инстаграм профилу ова девојка.
Дечији психолог Бранка Тишма упозорава да ситуација није наивна, јер деца не умеју да се носе са толиким притиском, што се, додаје она, може завршити и фатално.
- Деца и тинејџери превише времена проводе на друштвеним мрежама и самим тим су изложени свакаквим коментарима - претњама, увредама, понижавању, уцењивању.... И то тако траје, континуирано. Проблем је што све то носе у себи, плаше се реакције родитеља, склањају се од свих. Не могу сами да истрпе притисак и долази до најгорег - да сами себи науде - објашњава Тишма.
Пратите децу
На питање како да родитељи препознају проблем код свог детета, она каже:
- Када приметите да вам је дете другачије, да слабо једе, спава, да је попустило у школи, да је раздражљиво, да се бреца на вас, да се повлачи, да је тужно... То вам је први знак да ту нешто није у реду и да морате да разговарате са њим. Зато је важно да родитељи увек знају шта им деца раде, да разговарају са њима, да их прате, да стекну њихово поверење, а пре свега да им ограниче време које проводе на интернету - објашњава она.
Уколико ви или неко кога познајете трпи било који вид насиља на Националној платформи "Чувам те" можете се информисати и едуковати на који начин да препознате, поступите и спречите било који вид насиља, као и коме да се обратите у том случају.