"НЕМА НИКАКВЕ АЛТЕРНАТИВЕ" За медицинске раднике биће обавезна вакцинација, предложено и за ову групу грађана
Наш закон дозвољава две варијанте - препоручену и обавезну имунизацију.
Одлука о обавезној вакцинацији здравствених радника могла би ускоро да буде донета. Има предлога да би имунизација требало да буде обавезна и за грађане који раде у различитим услужним делатностима. За сада међутим, нема најава да би иста обавеза могла да се разматра и за целокупно становништво.
ТРЕЋА ДОЗА ИЛИ ВАКЦИНА ДРУГОГ ПРОИЗВОЂАЧА? Др Гњатовић открила од чега то зависи и за кога ће важити
СУТРА НОВА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА! Разматраће се додатно ПОПУШТАЊЕ мера?
"ВАКЦИНЕ СУ НАША НАЈВЕЋА НАДА" Директор СЗО у Србији објашњава ШТА је потребно за коначно СУЗБИЈАЊЕ епидемије
Чињеница је да Закон о заштити становништва од заразних болести чије је измене Скупштина усвојила 12. новембра прошле године, дозвољава да се донесе одлука о обавезној имунизацији за све. Та мера, према сада важећем законском пропису спада у надлежност министра здравља, а доноси се посебном уредбом. Такозвана ванредна имунизација - она која је условљена тренутном епидемијом, према члану 33 Закона може бити - препоручена или обавезна. Тренутно, у Србији је ниво - препоручене.
Наводи о обавезној имунизацији здравствених радника кренули су од саме струке. Испрва су неопходност вакцинације истицали директори клиника које су у ковид систему. Међутим, да се кренуло и у реализацију, саопштио је министар здравља Златибор Лончар. Он је истакао да би Републичка стручна комисија требало да донесе одлуку о обавезној вакцинацији здравствених радника. Министар је, каже, сагласан са таквом одлуком.
- Мислим да ће Републичка комисија, у којој су најеминентнији стручњаци, донети одлуку - поручио је Лончар.
Зашто је обавезна имунизација здравствених радника логична?
Имунизација од ковида не би била прва која је обавезна за здравствене раднике. Медицинари у свом картону већ имају обавезу вакцинације од грипа и хепатитиса Б. Још увек није објављена званична бројка колико је лекара вакцинисано против ковида. Према незваничним проценама међутим, у државним и приватним установама, имунизована је половина здравствених радника, дакле око 50.000. На југу Србије је примера ради, вакцину примила половина медицинара који су у ковид систему.
Према мишљењу самих лекара, вакцинација у здравственим установама не сме да буде ствар личног избора, а посебно то не би смело у време епидемије. Процена је да имунизација од вируса који тренутно хара није питање личних права већ здравствени радници морају бити заштићени, али и они које лече.
Један од заговорника обавезне имунизације за здравствене раднике је и лекар Радмило Јанковић који координише ковид-болнице на југу Србије. У изјави за медије овај лекар наводи:
- Недопустиво је да се неко од здравствених радника не вакцинише, да случајно зарази пацијенте који су у довољно тешком стању, а који нису могли да се вакцинишу из неког разлога. Заиста нема никакве алтернативе.
У последње време појавило се неколико теорија које прате наводе о обавезној имунизацији. Једна од њих је и да се мање људи пријављује за вакцину. Ипак, у реалности једина извесна теорија је да имунизацијом стижемо до колективног имунитета односно, живота у коме нисмо угрожени.
Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон каже да није тренутак да се расправља о правној регулативи, али јесте да се упути позив за вакцинацију јер брзина изласка из ове кризе зависи од имунизације. Доказ већ имамо - бројке падају у местима где је било масовније вакцинације.
- Када је реч о правној регулативи тренутно су имунизацију наша мериторна тела дефинисала као препоручену. У ситуацији у којој смо обавезност вакцинације постаје кристално јасна када је реч о здравственим радницима. Они морају да штите себе и своје пацијенте - поручује доктор Кон.
Како прецизира, наш закон дозвољава две варијанте препоручену и обавезну имунизацију.
- Ковид је нови изазов за све и у једној смо од најозбиљнијих светских епидемија. У таквом ситуацији реално је размишљати о обавезној имунизацији не само здравствених радника већ и оних који су у услужним делатностима, шалтерским радницима и осталима, а што није немогуће у складу са законом. Обавезна имунизација није тема само за здравствене раднике - каже доктор Кон.
Он истиче: "Ипак, у овом тренутку је најважнија одлука сваког појединца да се вакционише".
За сада најмањи одзив за вакцинацију је у општинама Мерошина, Тутин, Жагубица, као и у Новом Пазару.
Шта пише у Закону?
- У случају појаве епидемије заразне болести које су утврђене законом или друге заразне болести, може се одредити и препоручена или обавезна ванредна имунизација против те заразне болести за сва лица, односно за одређене категорије лица, ако се утврди опасност од преношења те заразне болести, као и у случају уношења у земљу одређене заразне болести, у складу са плановима за одстрањивање и одржавање статуса искорењивања одређених заразних болести - наводи се у закону.
У досадашњем календару имунинизације обавезна вакцинација била је предвиђена за лица у посебном ризику од болести: хепатитиса Б, грипа, менингококне болести, обољења изазваних стрептококом пнеумоније и хемофилусом инфлуенце Б, варичеле, инфекције изазване респираторним синцицијалним вирусом.