НЕМОГУЋНОСТ ЗАДРЖАВАЊА УРИНА једна од компликација великог кашља
Докторка истиче да симптоми и компликације нису за занемаривање.
У Србији је пет беба преминуло од великог кашља, а тренутно се најмање још једно дете бори за живот. Десетине њих родитељи покушавају да излече од зацењивања и страховитог кашља који траје недељама. Пулмолог докторка Снежана Рисовац из "Тиршове" открила је у "Јутру" на Првој како изгледа најтежа клиничка слика која због компликација може да доведе до смртног исхода.
"ПОМОДРИ ИМ ЛИЦЕ, НЕ МОГУ ДА ДОЂУ ДО ДАХА" Отац бебе оболеле од великог кашља открио важне детаље о опасној инфекцији
ВЕЛИКИ КАШАЉ МОЖЕ ДА ПОТРАЈЕ И ДО ТРИ МЕСЕЦА! Ево шта је веома важно да знате!
ЗБОГ ОДБИЈАЊА ВАКЦИНАЦИЈЕ ЈОШ ЈЕДНОЈ БЕБИ УГРОЖЕН ЖИВОТ: Лекари апелују на родитеље
- У августу 2023. године имали смо већ једну серију одојчади оболелих од великог кашља. То је био аларм. Никада пре се није десило да у недељи-две имамо велику хоспитализацију због великог кашља. То су дечје заразне болести, јер се контакт остварује са њима у тим њиховим првим данима. Тада најчешће оболи дете, али од ових болести оболевају и одрасле особе. Клиничке слике код њих су лакше, код деце су увек теже. Најтеже имају новорођанчад и одојчад - рекла је др Рсовац.
Најтежа клиничка слика
- Компликација може да буде прелом ребара, најчешће код веће деце и код одраслих. Трећина оболеле деце мора да се хоспитализује зато што има апнеје које се јављају у више од 68 одсто случајева и то доводи до недостатка кисеоника. Пертусис има токсине који су јако цитотоксични и који могу да доведу до упале плућа преко 20 одсто - рекла је др Рисовац и додала:
- Од тих малишана, нажалост, један у сто ће имати смртни исход зато што пертусис токсин ствара повећан број леукоцита, односно лимфоцита и доводи до лимфо-стазе која на плућима доводи до развоја слике колапса и немогућности да се нормално дише. При кашљу имате осећај да немате довољно ваздуха и заиста немате довољно кисеоника.
Немогућност задржавања урина је такође једна од компликација, истакла је докторка.
- То може да доведе до повећаног притиска у плућној циркулацији, да оштети срце, компромитује кардиоваскуларни систем и доведе до шок стања. То су најтежи облици. Поред упале плућа и прелома ребара који се мање јављају, често је компликација мокрење које не може да се задржи јер мишићи попуштају због интензивног кашља - рекла је др Рисовац.