НЕМОЈТЕ ДА ВАС ЗАВАРА! Једна болест је слична корони, а сада је представљена КЉУЧНА РАЗЛИКА међу њима
Због сличних симтпома који могу да их прате, могу се лако помешати инфекција синуса и инфекција изазвана новим сојем корона вируса. Наравно, међу њима има разлика.
Синуитис или риносинуитис, који је познатији као инфекција синуса, представља упално стање у носној шупљини и параназалним синусима. Може да буде бити акутна ако траје краће од месец дана и хронична уколико траје дуже од 12 недеља.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/06/vreeeme.jpg?itok=CESCEL-K)
"ОВА ГОДИНА ЋЕ БИТИ СЛИЧНА ПРОШЛОЈ" Српски метеоролог открио шта нас чека за Божић и када ће наступити ЛЕДЕНИ ДАНИ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/17/126120930_1040013743127491_8079026287507389377_n.jpg?itok=7uOr5xP0)
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: У престоници све мањи број новозаражених, остала места престају да буду ЖАРИШТА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/predrag-kon_foto_srbijadanassasa_dzambic_2_0.jpg?itok=1faDeIvJ)
ДЕТАЉНА РАЧУНИЦА ДР КОНА: Када ћемо достићи колективни имунитет, а када потпуно сузбити корону (ФОТО)
Најчешћи узрок инфекције синуса јесу вируси, иако риносинуитис може да буде и бактеријски што је знатно ређи случај јер бактеријске инфекције чине 0.5 до 2 одсто синусних инфекција и обично се јављају када бактерија после вирусне инфекције секуднарно инфицира већ упаљени синус, односно најчешће као компликације вирусне инфекције.
Најчешћи симптоми инфекције синуса су:
- запушен нос- цурење из носа (обично жуте или зелене боје)
- бол или непријатност у зубима
- бол у лицу или притисак који се појачава, посебно у подручју близу синуса и то када главу нагнете напред (осетљивост и отеклине у подручју око очију, образа, чела и носа)
- повишена телесна температура
- умор
- кашаљ
- губитак или смањење чула мириса
- притисак у ушима
- тинитус или губитак слуха
- главобоља
- непријатан задах
Међу најчешћим симптомима короне издвајају се следећи: суви изненадни кашаљ, повишена телесна температура, грозница, умор, болови у телу/мишићима, главобоља, бол у грлу, дијареја, мучнина и/или повраћање, губитак чула укуса и мириса, осип на кожи.
Како разликовати инфекцију синуса од короне? Код инфекције синуса се као заштитни знак јавља запушен нос и притисак у лицу и/или уху као и обиље секрета, али не и болови у телу (не рачунајући оне у близини синуса) дијареја, мучнина, повраћање, осип, интензиван губитак чула укуса и мириса, велики умор, изразито висока телесна темепратура, грозница. Симптоми риносинуитиса су концентрирани око горњих дишних путева, наводи "Глорија хр" и пише да се ове две болести не искључују као и да је синуитис веома чест.
Последњу реч о томе која је болест у питању даје лекар. А акутну упалу синуса, која има јасне симптоме и клиничке знаке, дијагностикују и лече лекар опште праксе и оториноларинголог. Рендгенско снимање углавном није неопходно. Акутна упала синуса лечи се антибиотском терапијом и капима за нос, а већина лекара препоручује и израду антибиограма. Додатак терапији могу да буду раствори за негу слузнице носа, лекови за разређивање секрета у синусима и извлачење секрета из синусних шупљина, уколико се синуси слабо дренирају. Хируршко лечење код акутног синузитиса примењује се једино уколико се болест искомпликује.
Када је реч о хроничној упали, од велике важности је утврђивање узрока упале и снимање синуса скенером. Алергијска хронична упала најчешће се лечи конзервативно, изузев ако се не појаве компликације у виду полипа, што није ретко.Тек тада се приступа хируршким методама лечења, а најбоље резултате даје ендоскопска хирургија.
Особама које су склоне упалама синуса саветује се да се утопљавају и да зими обавезно носе капу, како би заштитили главу од хладноће. Такође је добро и:
• превентивно користити раствор морске воде или физиолошке течности како би се побољшао локални имунитет носа и синуса
• избегавање контакта с прехлађеним особама јер се тако смањује могућност добијања респираторне инфекције
• избегавање боравка на загађеном ваздуху и у задимљеним просторијама
• редовно проветравање просторија у којима се борави, а нарочито ако је ваздух у њима сув.
Уколико до упале дође, тегобе могу да се ублаже:
• инхалирањем паром камилице
• стављањем топлих облога преко носа, образа и очију
• узимањем доста течности јер се тако омогућава разређивање густог секрета у носу и синусима и олакшава његово избацивање.
Упале синуса не треба олако схватати јер оне могу и да се искомпликују. То се много чешће догађа у случајевима запуштених упала, које се понављају, него код акутног синузитиса. Компликације могу да буду и веома озбиљне. Када се инфекција прошири на око, менинге или мозак, неопходна је хируршка интервенција. Срећом, то се дешава ретко.