НЕМОЈТЕ СЕ ОГРЕШИТИ: Данас славимо Светог Јована Златоустог, једна ствар је СТРОГО ЗАБРАЊЕНА
Српска православна црква и верници данас обележавају празник посвећен сећању на Светог Јована Златоустог, великог светитеља и реформатора
Као светитељ, Јован Златоусти се празнује 13. новембра по старом, односно 26. новембра по новом календару.
Свети Јован Златоусни познат је и као најчувенији проповедник у историји цркве. Био омиљен међу народом коме се радо обраћао и тумачио Свето писмо. Златоусти се убраја и у Света три јерарха који се празнују 30. јануара према црквеном - јулијанском календару.
КАКВА ЧАСТ: Српска црква СПАСАВА ПРАВОСЛАВЉЕ, САЧУВАЛИ СМО ОБРАЗ У СВЕТУ
Рођен је у Антиохији 354. године као син војводе. Учио је грчку филозофију и, прозревши грчко незнабоштво, усвојио је хришћанску веру. Крстио га је антиохијски патријарх Мелетија, а мало иза тога и његови родитељи примише крштење. По смрти родитеља, Јован се замонашио, написао књигу "О свештенству", а убрзо потом патријарх га је рукоположио за свештеника. Прославио се својим подвигом, блиставим умом и снажном речи, а по жељи цара Аркадија, Јован је изабран за патријарха Цариградског.
Шест година управљао је Црквом мудро и ревносно и за то кратко време много учинио. У месту Коману у Јерменији, на Крстовдан 407. године, са Божјим именом на уснама, душа златоустог патријарха преселила се у рај. Његове мошти данас почивају у Ватикану осимг главе, која се налази у Успенском храму у Москви.
Он се сматра једним од најученијих светитеља, па би требало данас да узмете у руке неку књигу и прочитате барем неколико реченица.
СРБИЈА ПРВА У СВЕТУ ЛЕЧЕЊУ СПЕЦИЈАЛНОМ МЕТОДОМ: Наши лекари серумом из крви обрисали бол!
У појединим крајевима Србије, жене које се на Свету Петку моле да затрудне или да се лакше породе, око руке обмотају конац. Од Свете Петке до Јована Златоустог прође месец дана, за то време конац стоји на руци, а ако пукне баш на Светог Јована, сматра се да то не слути на добро.
Албански зликовци терају СРПСКЕ ПОРОДИЉЕ са КиМ: Број порођаја у Митровици УПОЛА МАЊИ!
Према веровању наших старих, онај ко на данашњи дан прекине нит (жицу) прекинуо је и свој живот. Зато се 26. новембра до поноћи никако не смеју употребљавати игле за шивење и плетење, као ни разбој за ткање.