НЕОЧЕКИВАНИ УЉЕЗИ ПРОКОПАЛИ КАНАЛЕ, ПРОМЕНИЛИ ТОК РЕКЕ, НАПРАВИЛУ ПОПЛАВУ: Муке пољопривредника из Поцерине (ВИДЕО)
Неуморне животиње обориле су дрвеће, прокопали канале, променили ток локалне речице и чак поплавили воденицу
Пољопривредници из села Помијача, у Поцерини, претрпели су велику штету због даброва. Неуморне животиње обориле су дрвеће, прокопали канале, променили ток локалне речице и чак поплавили воденицу.
СВЕТСКИ ДАН ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ - MOZZART ДОНИРАО БЕОГРАЂАНИМА ИНОВАТИВНИ ПРЕЧИШЋИВАЧ ВАЗДУХА!
Потрага срећно завршена: Пронађена Анико из Суботице!
ЗАСТАВУ ЛГБТ ЗАЈЕДНИЦЕ ВИЂАТЕ СТАЛНО: Да ли знате зашто је на њој баш ових шест боја и шта оне значе?
Језеро усред оранице затекао је Жељко Благојевић када је дошао да обиђе њиву. Још веће изненађење сачекало га је када је пришао реци. Оборени трупци, изгрижене врбе и тополе, а поврх свега и потопљена воденица. Одмах му је било јасно да су то учинили даброви.
- Прокопали су канале и увели воду из реке на парцелу. Дубина канала је сигурно метар - прича Жељко Благојевић, ком су даброви причинили штету на ораницама.
Локалној речици промењен је ток, па сада плави обрадиву земљу уз реку.
- Преградили су реку, увели су воду кроз комшијину парцелу, и променили ток реке. Самим тим вода улази на сасвим другом месту. Тако да само мали део воде тече реком, а све прелива у наше њиве - прича овај домаћин из околине Шапца.
Међутим, даброви нису знали да Жељку чине штету, већ су радили како њима одговара. Канале су копали како би обезбедили себи идеално станиште, а врбе и тополе обарали да преграде реку и бранама преусмере ток воде. И то све са предња два зуба.
- Зуби су им као моторна тестера. Тако секу дрво. Бољи су мајстори од иједног човека - објашњава комшија Милутин Стевановић. А мештани могу само да гледају и да се нервирају, јер је реч о заштићеној врсти за чије угрожавање следи казна од 500.000 до два милиона динара.
Многи мештани због штете сада не могу ни да уђу у њиве, а камоли да их обрађују.
У Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде наводе да пољопривредници, треба да поднесу пријаву локалној самоуправи која на терен упућује комуналну или еколошку инспекцију како би се утврдило стање, и у складу са тим поступило у оквиру надлежности.
Када је реч о надокнади штете, коју су евентуално пољопривредници претрпели због изливања реке, такође се обраћају локалној самоуправи.