Неосноване тврдње о порасту броја зависника од игара на срећу
Законска регулатива и одговорност приређивача у Србији на врло високом нивоу, ускоро креће пројекат превенције „И један је много“
Србија је значајно испод европског просека по броју зависника од игара на срећу, а константно се износе нетачне, далеко веће бројке. Често се извлаче неосновани закључци о наглом порасту броја зависника. Ради се о потпуно неаргументованим тврдњама према којима се наше целокупно друштво посредно приказује као болесно, а читав здравствени систем некомпетентним.
Према последњим подацима релевантних здравствених установа, годишње се са потенцијалним проблемима зависности од игара на срећу у нашој земљи јави између 150 до 200 особа. У Специјалној болници за болести зависности у Драјзеровој лечило или се сада лечи укупно 1.030 особа. Ово је далеко мање од европског просека, који се креће око 1,5 процената становништва, што довољно говори да су законска регулатива и одговорност приређивача у Србији на врло високом нивоу.
Законска обавеза свих приређивача је да у својим локалима поставе постере и флајере које играче на погодан начин упозоравају на могућност појаве зависности и упућују их да, у случају сумње, помоћ потраже у акредитованим здравственим установама.
Ипак, у јавности се често износе потпуно нетачни подаци, углавном на основу паушалних процена. То се врло добро види и на примеру изношења нетачних података о броју зависника међу малолетницима, Енормно преувеличавање броја зависника никада не долази од стручњака за превенцију и лечење зависности, већ искључиво од самозавних „експерата“ или „стручњака опште праксе“, који се у све мешају, а не осврћу се на релевантна истраживања.
Последње је у новембру спровела организација „Солидарност за децу“, на узорку од 1.100 испитаника, на територији целе Србије. Тема је била учествовање малолетника од 13 до 17 година у играма на срећу.
Прикупљање података је вршено интервјуисањем деце и њихових родитеља телефонским путем, уз пуну заштиту идентитета испитаника, с обзиром на то да је реч о најосетљивијем делу популације.
Резултати показују да је 0,6 одсто малолетника у Србији имало прилику да учествује у играма на срећу. Током поменутог истраживања, нити један испитаник није изјавио да је могао лично да се клади у објектима компанија које се баве приређивањем игара на срећу, што је податак која охрабрује, јер показује да приређивачи игара на срећу поштују законску одредбу која то најстроже забрањује. Такође, имајући у виду чињеницу да законом прописани и успостављени систем регистрације и верификације играча на онлајн играма на срећу и теоретски и практично онемогућава малолетнике да се укључе у овај вид игара на срећу, можемо са сигурношћу потврдити да су законска регулатива и одговорност приређивача на врло високом нивоу.
Са енормним преувеличавањем броја зависника долазимо у апсурдну ситуацију да, према овим „експертима“, у Србији има више зависника од игара на срећу него самих играча. То иде толико далеко да се ускоро малтене може очекивати да ће свако ко прође поред кладионице бити проглашаван зависником.
Са друге стране, своју посвећеност превенцији зависности од игара на срећу, као и заштити малолетника Удружење приређивача (УПИС) и компаније чланице показују дуги низ година - већ скоро деценију и по. Почевши од својевременог залагања за забрану уласка малолетника у објекте у којима се приређују игре на срећу, преко пројекта превенције “Могуће је прекинути” до чињенице да је УПИС-ов пројекат превенције сада постао законска обавеза за све приређиваче игара на срећу у Србији. Тако је кампања коју су УПИС и његове чланице самостално водили скоро десет година постала обавеза свих приређивача, што је веома значајно, јер постери и флајери који се налазе у објектима у којима се приређују игре на срећу имају велики утицај на подизање свести играча о могућој појави зависности.
УПИС и Специјална болница су недавно најавили даље унапређење сарадње кроз почетак реализације надограђеног пројекта превенције под називом „И један је много“, који креће у фебруару ове године. Заједнички план је да се организују предавања у основним и средњим школама широм Србије, посвећена превенцији зависности од игара на срећу, а биће емитовани и спотови који ће младе усмеравати на спортске терене и бављење спортом.
Имајући у виду позитивне резултате дугогодишње сарадње Специјалне болнице и УПИС-а може се очекивати да нови пројекат ових сарадника буде још успешнији и делотворнији када је у питању сузбијање зависности у њеном самом настајању.