НЕСТВАРНО - птица анђеоских крила код Шида: Бели мишар први пут снимљен у Србији
Током више од века истраживања птица у Србији мишар оваквог потпуно белог перја није фотографисан
Вест да у околини Шида мештани годинама уназад примећују белу птицу грабљивицу привукла је пажњу чланова Друштва за заштиту и проучавање птица Србије. Наташа Томић и Марко Шћибан у петак 11. јуна посетили су околину села Сот како би проверили те наводе. Истраживаче је срећа послужила при крају теренског обиласка.
- Кренули смо ка возилу и тренутак пре него што бисмо напустили локацију изнад наших глава указала се потпуно бела птица грабљивица. На основу величине, облика тела и понашања установили смо да се ради о мишару (Бутео бутео), иначе најчешћој птици грабљивици у Србији. Снежно бели лепотан излетео је из шуме, кружио изнад нас и нестао високо на небу, одлетевши ка Сунцу - објашњава Марко Шћибан из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
Током више од века истраживања птица у Србији мишар оваквог потпуно белог перја није фотографисан, стога су ово први снимци овог ретког феномена код нас. Орнитолози сматрају да ова птица има редак поремећај обојености перја познат као потпуни леуцизам који представља недостатак црног пигмента, меланина у телу.
Овакав поремећај обојености јединки које природно нису беле као лабудови или чапље углавном им смањује могућност преживљавања у природи. Међутим, белог мишара из околине Сота мештани сусрећу већ две године, што указује да успешно одолева свим изазовима.