"Пустоше шуме и њиве са кукурузом" ДАБРОВИ ПРАВЕ ДАР-МАР ПО МАЧВИ
Број даброва, који су у Србији нестали пре 100 година, а поново насељени у Засавици пре десетак година, увећао се драстично.
Проширили су се и на подручја удаљена на десетине километара.
У језерима некадашње шљункаре у Табановићу, недалеко од Шапца, настанили су се даброви. Ове животиње, познате по томе што праве бране у води чиме регулишу водостај како би себи прилагодили боравиште, за тај посао почели су да секу трупце у околним шумама и то зубима који могу да замене тестеру. Стабла секу ноћу, али улазе и у њиве са кукурузом и уништавају их.
ЦАРС & COFFEE – КАРАВАН ОЛДТАЈМЕРА КРЕЋЕ ОД ЛУКОИЛА
ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ НА ГРАНИЧНОМ ПРЕЛАЗУ БАТРОВЦИ: Десна страна ауто-пута у потпуном мраку!
Новим ауто-путем кроз Грделицу НЕЋЕТЕ МОЋИ да возите брже од 100 км/х! Стигло и објашњење зашто
Оборену врбу чије стабло је завршило на половини језера, није одсекла људска рука, већ су је прегризли зуби дабра. Познати према томе што за ноћ могу да прегризу стабло у пречнику до пола метра, однедавно су се настанили у језерима шљункаре у селу Табановићи, где су почели да обарају стабла поред воде и у оближњим шумама.
Први их је приметио Миливоје Максић када су у његовој шуми посекли дрвеће.
- Могу да пресеку, него шта, јер имају јаке чељусти. Тачно се види како пресеку стабло и оно после падне. Кад оборе, они ту брложе и праве себи гнездо - прича Миливоје.
Мештани кажу да је дабру довољно један или два угриза, да би прегризао грану дебелу око три центриметра. Дебље дрвеће најпре снажно загризе секутићима, а потом глође дрво, које углавном цело огули.
Дрвеће користе за прављење бране, чиме регулишу ниво воде да би могао несметано да плива и прави кућицу, а кору користе као храну. Ови неуморни градитељи умеју да направе велику штету јер свако дрво има бар по један кубик, чија је цена између 35 и 50 евра, а ако им се на путу нађе топола, онда је штета око 75 евра, будући да је ово дрво погодно за производњу дрвене грађе.
Кад стигне кукуруз, то им је најслађи ручак.
Мислили сте да сте једини који се плаши ГРМЉАВИНЕ? Велика је вероватноћа да имате ОВАЈ проблем
У Алексинцу украдени досијеи о "НЕСТАЛИМ БЕБАМА": Проглашене МРТВИМ, а у ствари продате?!
МЕСЕЦИМА СЕ ЧЕКА НА ПОЛАГАЊЕ! Ауто-школе БЕСНЕ, проблем постаје СВЕ ВЕЋИ - а ОВО СУ РЕШЕЊА
- Кад сазри, они оборе кукуруз, љуште и једу. Има их, али не знам колико. Ја сам их виђао, иако они осете људе на великој даљини, али улазе у шуму и кукуруз - прича Максић.
Купачи знају да су безбедни јер је реч о веома плашљивим животињама чији лов је законом забрањен.
- Мене фасцинира како пресеку тако дебело дрво, а кору огуле и поједу. Природа је тако уредила, шта да кажем, добро нам дошли - каже Момир Ђорђић.