ХИВ вирусом заражен и старац од 90 лета
Нова емотивна веза, планирање породице ил инезаштићени сексуални однос упрошлости најчешћи је разлог због којих је стотињак грађана јуче одлучило да се тестира на ХИВ јуче у градском заводу за јавно здравље у Београду!
Анонимно тестирање је организовано широм Србије, док из клинике за инфектологију клиничког цента Србије кажу да нема правила ко ће оболети, будући да је тренутни регистриван најстарији пацијент заражен ХИВ вирусом старости 91 годину, док најмлађи пацијен има свега 5 година.
Да тестирање није баук и да представља само један сегмент редовне бриге о здрављу сматра и Јанко О. (60) који је недавно ступио у брак и жели да буде сигуран да нечим неће угрозити здравље своје субруге. Двадеседвогодишња студенткиња из Београда Јована М. тестирање је обавила заједно са момком с којим је недавно ступила у емотивну везу.
ПОВЕДИТЕ РАЧУНА: Слабији саобраћај, пажња због могуће поледице
- Услов да будемо заједно јестеда смо сигурни да смо обоје здрави. За мене је то најнормалнија ствар и размишљам попут већине људи да се то неће десити мени. Најбоље је проверити и за 15 минута добити резултате и бити сигурни да је све у реду - говори ова млада девојка.
На клиници за инфектологију Клиничког центра Србије тренутно лежи 10 пацијената са овом болешћу коју захваљујући савременим медикаментимамогу успешно да леће.
У последњих пет година на позитивну листу стављена су четири савремена лека која омогућавају особама са овом болешћу да живе уобичајеним животомсве док узимају терапију.
- ХИВ је потенцијално фатална болест али када с едржите редовне терапијеброј вирусних ћелија буде детектован што значи да је особа тада фактички незаразна уз обавезу сталног праћења стања.
Лекови су доступни, бесплатни и сви се добијају на рачун РФЗО.
Захваљујући њима, пацијенти са ХИВ-ом могу да воде нормалан живот и доживе дубоку старост - каже Мартина Глиђжоћ инфектолог Клиничког цента Србије.
Особе заражене ХИВ вирусом и даље се суочавај уса бројним предрасудама и повезивањем за ризична понашања попут промискуитета и наркоманије што често није случај.
Извршни директор Уније организација особа које живе са ХИВ-ом и АИДС-ом потврђују да је ХиВ постао хронична болест са којом се живи и да друштво треба да прохвати ове пацијенте као корисне чланове друштва.
- Више не постоје ризичне групе људи већ се готово свак оу неко мтренутку може сусрети са оваквом ситуацијом - каже Антић.
Према подацима Градског завода за јавно здравље у Београду се сваке године открије од 60 до 70 новооболелих од ХИВ вируса од којих трећону чине млади од 20 до 29 година!