"НИМАЛО НИЈЕ БЕЗАЗЛЕН" Омикрон нам доноси ОПАСНЕ ПОСТКОВИД симптоме чак и у случају благог облика вируса
Домаћи и страни стручњаци упозоравају да би и омикрон могао да доведе до постковид синдрома или како га још називају лонг ковида.
За омикрон је утврђено да је много заразнији од претходних сојева короне и да углавном доводи до лакших симптома и ређе захтева хоспитализацију, али још није потврђено да ли нам и колика опасност прети када је у питању постковид синдром.
ОМИКРОНУ ЈЕ ДОВОЉНО САМО НЕКОЛИКО СЕКУНДИ! Др Радмило забринут: Број заражених је много већи
ТМУРНО И КИШОВИТО ЈУТРО У СРБИЈИ: Спремите се, стиже нам и снег, ево какво нас време очекује наредних дана
"ОМИКРОН ЈЕ СА МЛАЂИХ ПРЕШАО НА СТАРИЈЕ" Алармантно упозорење српских лекара
Многи који су прележали корону у време омикрона, дакле у последњих месец, месец и по дана, описали су је као тежу прехладу или грип, која није изазивала веће здравствене проблеме, па чак ни захтевала употребу озбиљнијих лекова. А како је болест пролазила за три-четири дана, сви су мислили да је ту крај...
Међутим, домаћи и страни стручњаци упозоравају да би и омикрон могао да доведе до постковид синдрома или како га још називају лонг ковида.
Постковд и/или лонг ковид
- Далеко од тога да је омикрон безазлена болест што су потврдили и из Светске здравствене организације (СЗО). Не ради се само о форми саме болести. Постоји нешто што још није потпуно дефинисано, али је чињеница да је врло често – то је тај постковид, хронични или лонг ковид, дугорочни, који може да захвата читав низ различитих система органа, од срца, плућа, поремећаја концентрације... који не морају нужно да буду повезани са тешким формама болести. Напротив, показано је да се јавља и код благе форме - нагласио је проф. др Милош Марковић, имунолог са Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду.
Како каже, "још не знамо све последице, јер није прошло довољно времена".
- Пошто је то дугорочна ствар, хронична, ми још не знамо у којој мери. Можда ће лонг ковид бити и те како чест после омикрона, иако је блага клиничка слика - рекао је Марковић.
Фаучи: Лонг ковид не зависи од соја
И Ентони Фаучи, водећи амерички имунолог и главни медицински саветник Беле куће, упозорава на опасност од постковида и лонг ковида након омикрона.
- Лонг ковид настаје без обзира којим сте сојем вируса били заражени. Нема никаквих доказа да постоји разлика по овом питању између делте и омикрона - рекао је Фаучи и додао:
- Студије су показале да и људи који су имали благе и умерене симптоме, могу да имају дуготрајни ковид. Посебно ако нису вакцинисани - рекао је.
И омикрон опасан као и делта сој
Како истиче, "потпуно је неистинита теорија да је омикрон лаган вирус".
- Постковид синдром није безазлен и лаган, и омикрон сој, слично као и делта, доводи до тешких оштећења срца и крвних судова, бубрега, неуролошких оштећења, проблема са слухом, опадања косе и многих других проблема. Због тога и особе које су прележале лакши облик ковида морају бити јако опрезне у постковид периоду у смислу лаганије исхране, адекватног одмора, избегавања теже физичке активности. Као најважније истичем посету свом лекару, како опште праксе, тако и кардиологу ради процене евентуалних оштећења које је вирус направио, чак и ако особа није имала тегобе - каже др Тасић.
Проблем са срчаним мишићем
Са њим се слаже и кардиолог Предраг Митровић.
- Делта и даље постоји, а омикрон је много чешћи. Ако су лакше последице народ мисли да се ради о тежем облику грипа, па су неодговорнији у постковид периоду, док делта напада плућа, народ се осили и мисли да је обичан грип и прави грешке - рекао је Митровић.
Он је истакао пример дана када су за 24 сата дежурства имали 145 болесника у амбуланти Ургентног центра, од тога 96 који су се јавили због кардиоваскуларних тегоба, од којих њих 16 је имало проблема са обољењем миокарда, а 10 са миокардитисом, вероватно после прележане ковид инфекције.
- То се уклапа у статистику која показује да 10 од 15 болесника који су прележали ковид има често проблем са срчаним мишићем, односно упалу срчаног мишића.
Здрава исхрана и рекреација
Психијатар Милан Латас детаљно наводи како би требало да се понашају они који су прележали корону, па и омикрон.
- Здрава исхрана, рекреативно бављење спортом и јављање професионалцима када осетите да проблем не можете да решите сами - саветује Латас.
Како је објаснио, у последње две године пандемије примећено је да постоји велики број пацијената који су раније лечени са неким новим симптомима, проблемима.
- Показало се да је, осим поремећаја спавања – који је први и најчешћи проблем који се јавља у вези са пандемијом, присутно све од депресије до менталне магле, поремећаја концентрације и пажње - објаснио је др Латас. Са постковид синдромом често се суочавају и кардиолози.
- Тешка оштећења срца и крвних судова, бубрега, као и проблеми са слухом и опадањем косе врло су могуће компликације након ковида чак и ако сте заражени омикрон сојем - рекао је др Небојша Тасић, помоћник директора Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње".