"НИЈЕДНУ ВАКЦИНУ НЕ СМЕЈУ СВИ ДА ПРИМЕ": Имунолог др Каменов објаснио ко ће процењивати ризичне пацијенте
Др Борислав Каменов објаснио ко не сме да прими вакцину против короне.
Након најаве Британске регулаторне агенције за лекове и медицинске производе да "Фајзерову" вакцину не смеју да приме одређене групе грађана, у зависности од претходних медицинских проблема и општег стања, имунолог проф. др Борислав Каменов рекао је да ниједну вакцину не могу "сви" да приме.
У ОСАМ ЧАСОВА ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ: Чекају нас најригорозније мере до сада, познато које рестрикције ће се разматрати
ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС ЗА НОВУ ГОДИНУ? Заседа Кризни штаб, на столу НОВЕ МЕРЕ због предстојећих празника
УСКОРО НОВА КОВИД БОЛНИЦА: У Крушевцу радови се приближавају крају!
У Британији је, након вакцинисања, двоје здравствених радника имало алергијску реакцију, али се испоставило да вакцину нису смели ни да приме јер имају претходну историју јаких алергија.
Ко сме, а ко не сме да прими вакцину против короне и зашто?
- Проблем вакцине је тај што, да бисмо направили имуни одговор организма, морамо да направимо ћелијски стрес. Осим антигена, протеина вируса који организам препознаје као страни, вакцина има и ађуванс, додатак који прави ћелијски стрес. Онај ко је здрав, са свим тим нема проблема - рекао је он.
- Међутим, људи с раком, због цитостатика и већ ослабљеног организма, додатним ћелијским стресом направиће проблем. Имуностимулација оних под цитостатицима никада није предвиђена, исти је случај и са аутоимуним болестима - рекао је он.
Генерално, сви људи који имају хроничну болест носе одређени ризик.
- Ризични су и људи с дијабетесом, они који имају проблем са срцем, али то не значи да неће моћи да приме вакцину. Доктор мора да уради анализе и закључи да ли је организам безбедан да би је примио. И мора да се разликује шта је реакција у стварању имунитета, а шта је увод у хроничну болест. Да ли је, рецимо, умор после вакцинације онај који ће брзо проћи, или онај који показује неку хроничну болест. И зато је кључан добар лекар - рекао је он.
Сагласност лекара кључна је за цео процес, слаже се и инфектолог проф. др Жарко Ранковић.
- Ретко шта је спасло више живота у историји човечанства од вакцине, али логично је да онколошки и нефролошки пацијенти неће моћи да буду вакцинисани. Мора се водити рачуна о саставу вакцине и зато је кључ свега сагласност лекара - казао је он.