"МОРАМО ИЗДРЖАТИ, РАДИМО ИЗ СВЕ СНАГЕ": У ковид одељењу опште болнице Ужице налазе се наши прави ХЕРОЈИ
- Нема нам друге, морамо издржати! Позитивно размишљамо, радимо из све снаге, без дана одмора месецима, али то је једини начин да се изборимо - каже др Катарина.
- Борба, борба тешка и непрекидна - речи су др Катарине.
Докторка Катарина Ђорђевић, инфектолог са прве линије фронта против короне у ужичкој општој болници, истинска хероина ових тешких дана, после недеља и месеци под скафандером описује како су се у овој установи супротставили пошасти.
- Тешко је, али, боримо се, и то, доста успешно. Најрадоснији су нам тренуци кад људи одлазе, излечени. А ковид - ово није болест, не знам ни како бих ово назвала... Дођу нам људи без тегоба, у добром стању, а за неколико дана развију тешку клиничку слику. И поред тога што су пацијенти, према установљеним протоколима које примењујемо, заштићени и после изласка из болнице, дешавају се тромбоемболије плућа, имали смо случајеве пнеумоторакса, ваздуха у плућној марамици, које морају да решавају хирурзи, сасвим непредвидива болест - каже др Ђорђевић.
НОВИ УДАРАЦ ПО ЏЕПУ РОДИТЕЉА! За ђаке обавезне хируршке маске: Само трослојне, ЦЕНА ПРАВА "СИТНИЦА"
КАКО ЈЕ ДР КОН СВОЈОМ ИЗЈАВОМ ПОСТАО "НЕПРИЈАТЕЉ БРОЈ 1": Друштвене мреже горе због само једне његове речи
"НИСУ НИ ПОГЛЕДАЛИ СРПСКЕ ТАБЛИЦЕ": Овако се Драган из Новог Сада докопао мора и слане воде у Грчкој
Према њеним речима, упале плућа код пацијената дуго трају упркос свим напорима лекара, пацијенти и касније осећају малаксалост, исрцпљеност, имају плитак дах...
- Нема нам друге, морамо издржати! Позитивно размишљамо, радимо из све снаге, без дана одмора месецима, али то је једини начин да се изборимо - каже др Катарина.
Др Зоран Читаковић, специјалиста кардиологије, провео је радећи на ковид одељењу у Ужицу 14 дана. Каже да се ова болест разликује од свега са чим се до сада сусретао у 28 година дугој лекарској каријери:
- Ковид се од других болести разликује пре свега по непредвидивости клиничке слике која се развија код пацијената, а друга битна разлика јесте што о овој болести знамо веома мало. У марту, априлу, када је био први удар, пацијенти су долазили углавном са симптомима сличним грипу, сада највећи број људи долази са упалом плућа. У марту су долазили углавном старији, сада је највише оних од 30 до 50 година.
Према речима доктора Читаковића, опоравак пацијената је јако спор, дуготрајан и, што нарочито није добро, велики је број оних који се враћају на наставак лечења. Оно што је добро, позитивно, каже доктор, јесте да су пацијенти које је лечио у ковид амбуланти углавном позитивни, борци, не предају се...
- Поносна сам на лекаре, сестре, остало особље Опште болнице у Ужицу, на њихову солидарност, истрајност... Оправдали су своје звање и лекарско име. Нико од њих, ама баш нико, није за ових пет месеци рекао - не могу, нећу, уморан сам - каже др Јелена Раковић Радивојевић, директорка Опште болнице у Ужицу, и додаје:
- Кроз три ковид амбуланте ужичке ОБ за пет месеци прошло је 7.786 пацијената, њих 2.055 је хоспитализовано, болница је за то време, поред ковид болесника, морала да збрињава и остале пацијенте, због свега тога особље је месецима изложено невероватним напорима.
Не могу се сва имена набројати
Они предводе јунаке овог тешког времена
Доктори Слађана Павић, Раде Мијаиловић, Александар Селаковић, Слободан Јовићевић, Весна Ристановић, Бранко Томић, Зоран Станковић, Катарина Ђорђевић, Катица Мраковић, Вук Мијаиловић, Јелена Следоје, медицинске сестре Ивана Домановић, Милена Љујић, Јелена Ристовић, Весна Златић, Ивана Милосавчевић, Наташа Ђурић, Јелена Црњак, Душанка Пишчевић, Љиљана Вуковић, Мирјана Ћопић, Марина Грујичић, само су неки од истинских јунака овог времена и тешке борбе која се против короне у ужичкој општој болници водила протеклих пет месеци и која се и даље води.
Ивана Домановић
Страх па адреналин
Било је за ових пет месеци и тешко и лако. У почетку је било страха, нисмо знали шта нас чека, а после, чини ми се да је највише адреналин радио... Сви на одељењу радили смо као један, као породица, сложни и верујте, најсигурније смо се осећали на Инфективном одељењу. А сваки одлазак кући - иста процедура, скидање скафандера, туширање, знали смо шта можемо да однесемо укућанима - каже Ивана Домановић, главна сестра Инфективног одељења у Ужицу.
НАШ ЧУВЕНИ КАРДИОЛОГ РИСТИЋ: Све је више људи са великим СРЧАНИМ КОМПЛИКАЦИЈАМА након прележаног корона ВИРУСА
КОН ЈЕ НАЈАВИО ТРОСЛОЈНЕ МАСКЕ ЗА ШКОЛАРЦЕ: Познато како ће сваки модел изгледати и која је њихова намена
АМБРОЗИЈА ТОКОМ ПАНДЕМИЈЕ КОРОНЕ ЗНАТНО ОТЕЖАВА! Откривено шта вирус и алергија раде и какве су ПОСЛЕДИЦЕ
Након мистериозног нестанка ФОТОГРАФИЈЕ СА ПИРАМИДОМ КОЈА ЛЕЧИ КОРОНУ: Др Несторовић добио клуб ОБОЖАВАЛАЦА
Ова последица короне МОЖЕ ДА ТРАЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Хоће ли се излечени од ковида-19 икада опоравити?