"НИСАМ ВИДЕЛА ПАМЕТНИЈИ ВИРУС" Српска научница из Њујорка објавила НОВА ОТКРИЋА о ковиду!
Српска научница о корона вирусу.
Српска научница Исидора Станковић, докторанд биомедицинских наука која ради и усавршава се у САД, објавила је налазе важног научног рада који практично показује на који начин вирус Ковид 19 напада наш организам. Из тих налаза, како Станковић наводи, произилази неколико важних закључака,али два су прлеома - биће изузетно тешко направити антивиралне лекове за ковид, а да сам вирус није могао бити направљен у лаборатоји.
Mozzart стипендира, ти тренираш са Жељком Ребрачом!
Изашла са другарицом и није се вратила: Млада Српкиња нестала у Паризу, очајна мајка моли за помоћ
СРБИЈОМ ХАРА СМРДЉИВА ГРЕТА: И она нам, поред смрдибубе улази у станове и уништава све пред собом
- Као неко ко изучава РНК, ово је потпуно фасцинатно откриће... Нисам скоро видела паметнији вирус - навела је на свом Фејсбук профилу Исидора Станковић, докторанткиње биомедицинских наука "Weill Cornell Медицине" у Њујорку. Она је поручила да, након открића из овог научног реада, сви треба да се навикнемо на маске и дистанцу.
Како је навела реч је о, према њеном мишљењу, "најзначајнијем раду који објашњава како ковид 19 ефективно инфицира човека". Резултати невероватни, нагласила је.
Ивана је, иначе, пореклом из Ниша, а живи и ради у Њујорку, у "Weill Cornell Медицине", високој школи медицинских наука у овом граду. Како је навела и у објави коју испод можете прочитати у целости, бави се изучавањем РНК.
- Оно што је поменути рад открио, говори о томе да ковид није "непријатељ" који користи једноставну стратегију. Док остали вируси имају један начин на који таргетирају стварање протеина, ковид има три начина да истовремено уништи наше протеине". Прогнозе за прављење лекова, управо из тог разлога, нису нимало оптимистичне.
- Управо изашао (по мом мишљењу) најзначајнији рад који нам објашњава како COVID19 ефективно инфицира човека. Резултати су невероватни:
Примарни начин како наш имуни систем детектује страно тело су протеини интерферони. Они, попут полицајаца, надгледају наш организам и када детектују патоген активирају наше одбрамбене механизме. Истраживања су показала да најтеже случајеве корона вируса карактерише потпуни губитак интерферона и отуд немогућност имуног система да реагује.
Протеини су основна јединица наших ћелија - сви протеини у нашем организму (па и интерферони) настају од нашег РНК који настаје конверзијом нашег ДНК. Вируси одавно нападају наш РНК током инфекције на разне начине: полиовируси спречавају транслацију нашег РНК у протеине, цитомегаловируси спречавају пренос наших протеина кроз ћелије, вирус грипа (инфлуенза) спречава кључне модификације РНК. Све ове вирусне стратегије су познате и за њих постоје мање-више успешне терапије које таргетирају ове функције.
По чему се Ковид 19 разликује? Па, за разлику од осталих, који имају један начин на који таргетирају стварање протеина... Ковид има 3 начина да истовремено уништи наше протеине, тј. у овом случају наше интерфероне. Ово истраживање с Caltech-a показује да Ковид 19 спречава синтезу интерферона, полицајаца нашег имуног система, тако што спречава и модификације РНК и транслацију РНК у протеине и пренос протеина кроз ћелије истовремено. Ово резултира губитком интерферона и на крају доприноси томе да наш имуни систем не зна да је вирус у организму и не може да одговори.
Шта ово просто значи? Лаички речено, већина вируса таргетира наш имуни систем стратегијом А, Б или Ц (на слици), што олакшава прављење терапија против њих - Ковид 19 користи све 3 стратегије истовремено, због чега ће прављење антивиралних лекова за превенцију инфекције бити јако отежано (скоро немогуће?). Као неко ко изучава РНК, ово је потпуно фасцинатно откриће... нисам скоро видела паметнији вирус. Ово и апсолутно доказује да је вирус продукт еволуције, а не “направљен у лабораторији” – никаква технологија за РНК модификовање не би могла да произведе ова 3 резултата истовремено”, написала је Станковић.