Лопови УСРЕД НОЋИ преорали имање: Археолошко благо однели, а СКЕЛЕТЕ разбацали по њиви
Опљачкан локалитет из римског периода
У ноћи између петка и суботе непозната група разбојника опљачкала је археолошко налазиште Мали Грабовац које се налази у атару села Бољеваца.
Прочитајте и:
Овај локалитет на подручју општине Сурчин је, како кажу археолози, дубоко преоран.
Претпоставља се да су на дубини од око метар пронађене драгоцености из римског периода и рановизантијског доба, односно четвртог века. Иза себе лопови су оставили поломљену грнчарију и остатке људског скелета. Пљачку је пријавила Снежана Алексић, чије је имање било на мети лопова.
- Позвали смо полицију, која је урадила извештај, а очекујемо да наредних дана на локалитет дођу и надлежне републичке и градске инспекцијске службе - наводи Снежана Алексић.
Према њеним речима, генерације њене породице пажљиво су обрађивале ово земљиште, да би се сачувало археолошко благо за нека срећнија времена, када држава буде имала новца да истражи ово подручје где се у време Римљана налазило насеље.
Познато је, иначе, да овакве крађе нису ретке и то већ деценијама. Савремени пљачкаши копају грађевинским машинама, великим тракторима, а где је недоступан терен, знају и да минирају. Пресрећу и застрашују оружјем власнике њива.
Доктор Адам Црнобрња, председник Српског археолошког друштва, каже да ниједан приведени лопов није правоснажно осуђен. За последњих пет година познато му је да су само два случаја завршена. Лопови су добили само условну казну од годину дана. Санкције за разбојнике, каже он, изостају, предмети се закоче на релацију МУП, тужилаштво, суд.
- Крадљивци обично с пролећа и јесени претражују земљиште детекторима метала или геофизичким методама, радарима. Овај локалитет у Сурчину су вероватно услед лета опљачкали због велике влажности земље - објашњава Црнобрња.
Локалитет Мали Грабовац је из римског периода, четврти век нове ере, али ту у слојевима има трагова Келта и рановизантијског периода. На основу трагова и пободених кочића, наводи да су лопови планирали више дана да "раде" на овом локалитету. Причињена је ненадокнадива штета, јер је уништено више археолошких слојева.
Лопови углавном трагају за новчићима, накитом и разним материјалом који може да се прода на црном тржишту и лако проналазе купце за пронађено благо. Примерци који немају велику вредност нуде се преко лицитацијских сајтова. Вредније комаде пласирају, пре свега у Немачку, а одатле проналазе своје канале ка другим земљама Запада и Сједињених Америчких Држава.