"НИСУ ДОЧЕКАЛИ ДА БАР СИНУ ОДУ НА ГРОБ" После 22 године од смрти, херој са Кошара биће сахрањен данас
Зоранов ујак Стеван чека да преузме тело јер је остао једини из породице.
Зоран Веселић (1972-1999), један од хероја са Кошара, биће сахрањен данас, читаве 22 године после погибије, у родном Лаћарку поред Сремске Митровице. Његово тело је у среду у Приштини преузео председник Комисије за нестала лица Владе Србије Вељко Одаловић, а војника ће сахранити ујак Стеван Петровић јер су Зоранови родитељи у међувремену помрли.
ВЕРНИЦИ СЛАВЕ СВЕТОГ КЛИМЕНТА АНКИРСКОГ: За срећу и благостање изговорите ову беседу
ПРАВИ ПРОЛЕЋНИ ДАН У СРБИЈИ: Искористите лепо време, од понедељка стижу нагле промене
"ОБУКЛА САМ ЊЕГОВ ДУКС И ПАТИКЕ..." Мајка утопљеног Драгана (15) неутешна - и даље осећа мирис свог сина
- Веселић је јуначки погинуо 19. маја заједно са још два саборца на локацији Маја глава, а идентификован је тек у новембру прошле године. Ово је била прва примопредаја тела у Приштини после септембра 2019, када смо преузели посмртне остатке седам особа убијених у бункеру у Ђаковици - рекао је Одаловић.
Тражи се још шест тела
Зоран је био добровољац који се ниједног тренутка није двоумио када је отаџбина позвала у одбрану од агресора. Рођен 12. фебруара 1972, имао је тек нешто више од 27 година када је као припадник регуларних јединица Војске Југославије упућен у пакао Кошара да заустави офанзиву шиптарских терориста и албанске војске, потпомогнутих плаћеницима, али и специјалцима из редова НАТО снага.
- Први пут је наша комисија с колегама из међународне мисије на Мају главу отишла 2010, када смо добили приближну локацију места погибије. Тада је све било минирано, а терен је био засејан и касетним бомбама, па је претрага била немогућа. Деминирање је завршено тек неколико година касније, тело је извучено, али се испречио проблем идентификације, која је рађена изузетно споро, преко ДНК анализе. Онда је дошла епидемија корона вируса, тако да међународна комисија практично није радила - објашњава Одаловић.
Додаје да Србија тражи тела још шест погинулих на Кошарама и да ће се тамо упутити чим време дозволи.
- Имамо поуздане информације о локацији, тако да је само питање времена када ћемо их пронаћи - закључује председник наше комисије.
Јуначка погибија
Зоранов ујак Стеван чека да преузме тело јер је остао једини из породице.
- Шта да вам кажем... Туга и чемер... Отац је умро годину дана после његове погибије, а пре две године и мајка. Нису дочекали бар да сину оду на гроб. Зоран је био неожењен, није оставио ни потомство - каже Петровић.
Командант одбране Кошара пуковник Љубинко Ђурковић каже да се Веселић у свему истицао.
- Свакодневни напади и одбране захтевали су да се сачувају заузети поседи и у томе је предњачио. Повео је једну групу младића у противнапад и ту је настрадао. Група је, наравно, под јаким притиском непријатељских снага била приморана да се повуче на сигурну позицију, на самој граничној линији. Он је остао ту неизвучен до пре неку годину, када је, уз велики труд и залагање Комисије за нестала лица, у сарадњи с нама који смо од почетка учесници, његово тело ексхумирано. Актуелна политичка ситуација на Космету је главни проблем за ексхумацију и предавање тела породицама. Али, коначно, након 22 године спојени су душа и тело нашег витеза са Кошара - закључује пуковник.
Битка на Кошарама
- офанзива почела на Велики петак 9. априла, трајала до 10. јуна 1999.
- циљ је била копнена инвазија на СРЈ и пресецање комуникације Ђаковица-Призрен
- погинуло 108 припадника Војске Србије
- званично погинуло 200 припадника ОВК, незванично знатно више