ЊЕГОВА СИМБОЛИКА У ДОБА КОРОНЕ ИМА ВЕЋИ ЗНАЧАЈ НЕГО НОВЧИЋ: У Божићној чесници највише се тражило глогово дрвце
За припрему чеснице најважније је да се умеси у добром расположења, осим основних неизбежан састојак је љубав
Након четрдесет дана строгог поста, овог јутра бројни Срби коначно су се омрсили, а на богатој Божићној трпези централно место заузима чесница, коју су раном зором умесиле домаћице.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/23/107877804_10222425188167387_7467268241409184239_o.jpg?itok=fKe1lgbl)
"БОЖИЋНА ПОСЛАНИЦА ЈЕ МЕЛЕМ НА РАНЕ" Др Предраг Кон честитао празник свим православним верницима
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/05/pjimage_38.jpg?itok=p1piGR19)
ДАНАС СЕ РАДУЈЕМО БОЖИЋУ! Када је настала прва честитка? Ово су занимљивости о најрадоснијем празнику
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/07/master-cover-foto-1-1_3.jpg?itok=grpWPDkj)
ПРАВИЛА И ОБИЧАЈИ НА БОЖИЋНО ЈУТРО: Протојереј Вићентијевић објаснио шта прво треба да се уради на велики празник
- Она се поткувава пре зоре како би била спремна кад сви укућани устану, око ње се окупљају, и Божићни доручак почиње. Меси се од једноставних састојака - брашна, воде, соли и мало уља, а у новије време додаје се и мало квасца. Унутра се обавезно ставља новчић, али и глогово дрво и ко га пронађе биће целе године здрав управо као та биљка. Ове године највише смо њега прижељкивали у чесници да пронађемо, више него парицу - рекла је домаћица Младена Гојковић из Чачка.
За припрему чеснице најважније је да се умеси у добром расположења, осим основних неизбежан састојак је љубав.
- Некада се чесница месила водом са извора коју је на Божићно јутро у кућу донсио домаћин. Прави се увек у округлом облику. Симболизује окупљање породице и свих чланова на једном месту. Чесница се ломи рукама, сваки члан добије бар један део како би имао напредак у предстојећој години - рекла је Младена.
Иако живимо у брзом, модерном времену, дух традиције ипак не ишчезава у српском народу, а то се највише види током великих празника који се обележавју уз све обичаје. Иако је епидемиолошка ситуациј тешка, бројни верници су били на богослужењима у црквама, уз придржавање свих прописаних мера, па се може рећи да је ово први српски Божић под маскама.