НОВА ЕКСПЛОЗИЈА КОРОНЕ У ЈАНУАРУ? Број заражених у региону може да се "ПРЕЛИЈЕ" код нас
Крај се не назире Професор Кочовић упозорава да тренутно благо смиривање ситуације и мање заражених може врло лако да се промени на горе
Србији од 15. јануара прети нови удар епидемије коронавируса, алармантне су прогнозе професора информатике Петра Кочовића, који помоћу свог математичког модела прати ток епидемије! Да је овакав сценарио све извеснији, упркос тренутном смањењу броја оболелих, потврђује и нагли пораст броја заражених од короне у земијама из региона попут Мађарске, Хрватске, Словеније, који ће се ускоро прелити и код нас.
КОРОНА НЕ ЗНА ЗА ГОДИНЕ - ЛЕКАРИ ОБЈАСНИЛИ ЗАШТО СТРАДАЈУ И ДЕЦА: Огласили се након трагичне вести о смрти бебе у Тиршовој
"НАСМЕЈАЛА МИ СЕ СВЕТА ПЕТКА, А СУТРАДАН САМ СПАСАО ДЕТЕ" Чудо у Добановцима - херој Видоје открио шта му се УКАЗАЛО У СНУ пре драме
УВОДЕ СЕ КОВИД ПРОПУСНИЦЕ КОЈЕ ВАЖЕ 24 САТА?! Др Тиодоровић изричит: Цео кризни штаб се залаже за то!
Стога лекари сматрају да ћемо избећи експлозију вируса, јер осим ситуације у окружењу, наруку ширењу епидемије иде и недовољан број вакцинисаних, али и прослава крсних слава и празника који нам долазе.
Крај се не назире Професор Кочовић упозорава да тренутно благо смиривање ситуације и мање заражених може врло лако да се промени на горе.
- Нови пораст оболелих прети нам одмах посте новогодишњих и божићних празника! Овакви догађаји са пуно контаката, а ту се подразумевају и славе са много гостију, прослава празника, разне компанијеске манифестације, али и концерти који се планирају на трговима, могу да нам покваре тренутну радост и мирну ситуацију. Уз то, ми смо, ипак, транзитна земља, долазе људи са свих страна и плус ће наши људи из иностранства долазити за Нову годину. Другим речима, иако сада бележимо мањи број заражених, након свих ових дешавања, после четвртог, имаћемо и пети талас епидемије. Он може да крене после 15. јануара, али да ли ће бити блажи лили не, то се не за. Не можемо још да га прорачунамо - објашњава проф. Кочовић и истиче:
- Док не уђемо у нови удар вируса, број заражених короном наставиће да пада. Тако би до почетка новог таласа трабало да падне на 70 од 100 позитивних на дневном нивоу! Али ни то не може дуго да траје. Један од услова да смиривање епидемије траје што дуже, пре новог погоршања у јануару, јесте да се школски распуст помери од 15. децембра до 15. јануара, да се настави појачана вакцинација и строго поштовање мера.
Озбиљна ситуација
Заменик директора у Универзитетском Клиничком центру Ниш проф. др Радмило Јанковић каже да тренутно смиривање не сме да нас опусти и да епидемија може да букне преко ноћи. Он упозорава да ће нови налет епидемије трајати све до марта.
- Приметно је извесно олакшање из дана у дан, али се види. Интензивне неге су и даље пуне пацијената који имају тешке клиничке слике и који и даље губе битку са вирусом. Тешко је доносити прогнозе шта нас чека, али сличну ситуацију смо имали током трећег таласа прошле године. Дошло је до смиривања ситуације, али је већ крајем јануара кренуо нови, веома јак талас, односно пик који је однео велики број живота. Бојим се да то можемо очекивати и сада. Од нашег понашања и процента вакцинисаних зависи у ком ће правцу све оно ићи. Али није реално пре раног пролећа, тамо до марта, да очекујемо неко смирење епидемије, јер нисмо остварили колективни имунитет на време - сматра проф. др Јанковић и додаје: "Једноставно, није реално да се корона заустави током зиме. Зато морамо правити стратегију шта нам је чинити. Не очекујем да ситуација буде повољна ни око Нове године и зато не можемо дозволити да десетине хиљада људи на трговима дишу једни другима у лице, без маски и дистанце. Ова наша жеља да сами себе уништавамо заиста превазилази границе здравог разума. Осим увођења ковид пропусница, које би требало да важе за сва места и скупове, било би паметно кренути у јавну и јачу кампању и убедити људе да је вакцина безбедна, ефикасна и да им се ништа неће десити ако је приме!
Шеклер: Куповине и славља нису важнији од живота
Да целокупан ток епидемије зависи само од нашег понашања, сматра и вирусолог др Миланко Шеклер.
- То што је тренутно мањи број оболелих уопште ме не импресионира. Интензивне неге су пуне тешких болесника, а ни број умрлих не пада битно. Не иде нам ни у прилог то што ће сада кад захладни људи да се забију у затворено, па ако се ништа од мера не пооштри, сигуран сам да ће број заражених да расте. Ако неко мисии да су збијања у редовима због попуста од 700 динара, масовна славља и прославе важиније од живота, онда то неће ићи набоље - сматра др Шеклер.