НАКОН 15 ГОДИНА У СРБИЈИ ПОНОВО ПОЧЕО ДА ХАРА ОПАСАН ВИРУС: Појавили су се и нови чудни симптоми, нема ко није болестан, али ПРАВИ УДАР ТЕК СЛЕДИ
У Србију се на велика врата вратио и велики кашаљ.
Празнична окупљања и пуни колективи довели су до скока броја оболелих од респираторних инфекција. Међу пацијентима издвојили су се они који бесомучно кашљу. Напади кашља долазе у налетима, а ови респираторни проблеми не заобилазе ни малишане.
Симптоми великог кашља
Према речима др Небојше Бохуцког, епидемиолога, уколико кашаљ траје дуже од две недеље у сумња се на велики кашаљ, или како је познато "болест од 100 дана".
АУ, КАКВА ЈЕ ОВО ПРОГНОЗА?! У суботу плус 18, а онда невиђена ЛЕДАРА! Србији се ЦРНО ПИШЕ
10 ствари које чекају младе Србе на служењу војног рока
"ОВО ЈЕ ДНО" - Београђани у НЕВЕРИЦИ! Младић ушетао у зграду са псом и онда урадио нешто СКАНДАЛОЗНО (ВИДЕО)
- Чим особа кашље дуже од две недеље има права да помисли да је у питању велики кашаљ и онда је прави корак да се узме узорак крви. Тако се може открити да ли је реч о великом кашљу или није. Код одраслих клиничка слика је нејасна, осим кашља - каже за медије др Бохуцки.
Велики кашаљ поново се појавио у Србији након 15 година. Према речима лекара др Јосипа Крајнингера, изузетно је важно да се његово лечење спроводи под надзором.
- Дају се антибиотици, болест изазива бактерија и лечи се антибиотски и другом терапијом. Битно је да родитељи имају стрпљења и саветујемо да не узимају сирупе за кашаљ на своју руку, већ када је кашаљ у питању да дају што више млаке и топле течности свом детету која би могла да им олакша искашљавање - каже за медије.
Почетни симптоми великог кашља углавном су као и сви остали симптоми респираторних проблема: учестало кијање, цурење из носа, благи кашаљ, повишена температура, малаксалост.
Са друге стране, каснији симптоми изгледају далеко озбиљније: напади кашља, зацењивање, повраћање након кашља, губитак даха, проблеми с дисањем, дете може и да поплави.
Присутне и тегобе са дигестивним системом, али и нови симптоми респираторних инфекција
Докторка Светлана Мичић из Дома здравља Савски Венац истиче за медије да је у последњих десетак дана примећен пораст респираторних инфекција код грађана. Поред тога, јављају се тегобе и са дигестивним системом, али и пацијенти оболели од ковида 19.
Упитана да прокоментарише да ли су се пацијенти јављали са новим симптомима и на шта су се пацијенти највише жалили, др Мичић истиче:
- Углавном је то био кашаљ, то су биле температуре или евентуално без температуре, главобоље и нека општа малаксалост, болови у мишићима и зглобовима. Значи типична једна клиничка слика за вирусне инфекције. Спорадично има и дигестивних проблема, односно стомачног вируса, али то је нешто мањи број пацијената - каже др Мичић.
Нови симптоми ковида 19, у Србији забележен опадајући тренд позитивних
Најновије истраживање Канцеларије за националну статистику, засновано на више од 27.000 испитаника, дошло је до закључка да нови сој короне познат као ЈН.1, који је потомак омиркона, даје и нове необичне симптоме.
Резултати овог истраживања показали су да губитак мириса и укуса нису више једини показатељи короне.
Поред уобичајеног кашља, цурење носа или кијање, пацијенти су пријављивали и главобоље, слабост или умор, болове у мишићима и бол у грлу. Оно што је највише привукло пажње истраживачима су и нови пријављени симптоми.
У питању су проблеми са спавањем и брига или анксиозност – обе ствари су пријављене код око 10 одсто испитаника.
Ипак, др Славица Мичић из Дома здравља Савски венац, каже да је у Србији у последњих седам дана регистрован тренд опадања позитивних на корона вирус.
- Значајно је рећи да можда у последњих седам дана имамо благи тренд опадања позитивности на ковид-вирусе. Тако да је ту евидентно, значи извучени подаци наши статистички показују да је био смањен број позитивних особа - изјавила је за медије.
Како се сачувати
Лекари саветују, поред обавезне вакцинације за грип и ковид, обавезно вакцинисати и децу против великог кашља.
- Једини начин да превенирамо пертусис, велики кашаљ, да се приме две дозе вакцине у првој години живота и затим да се дете ревакцинише у другој години. Још боље је ако се прими вакцина касније, а у нашој земљи је тек од прошле године уведена и пета доза - рекао је др Небојша Бохуцки, епидемиолог, за медије.
Такође, саветује се и избегавање великих скупова, ношење маске у одређеним ситуацијама и здрава и редовна исхрана, као и вођење рачуна о хигијени.
Уколико ипак "закачите" нешто од наведених вируса, изузетно је важно да га лепо одлежите и одболујете док се организам не зацели, саветују лекари.
Извор: Србија Данас/Блиц