НОВИ ИНСЕКТ ОТКРИВЕН У СРБИЈИ: Добио име по СЛАВНОМ СРПСКОМ СПОРТИСТИ
Имају заједничке особине!
Откривена је и описана нова пећинска врста инсеката за науку, а име је добила по Новаку Ђоковићу.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/06/profimedia-0727588016.jpg?itok=H1UOj2vT)
НИШТА ОД НОВОГ ДУЕЛА СА ЧИЛИЋЕМ: Ђоковић уколико победи Холанђанина иде на Руса
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/29/profimedia-0624010115.jpg?itok=FgOPsoo0)
СВЕ НАС ЈЕ ОДУШЕВИЛА У ТОКИЈУ: Нина Радовановић сад жели да боксује за другу државу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/05/novak_dokovic.jpg?itok=BNbTjYxg)
СНИМАК КОЈИ ЈЕ ЗАСМЕЈАО СВЕ: Новак ЛАГАНО трчкара, а обезбеђење на "апаратима" (ВиДЕО)
У част трофејног тениског шампиона Новака Ђоковића - нова врста названа је Дувалиус ђоковици.
Нова врста и Новак имају заједничке особине - брзину, снагу, истрајност, способност да опстају у суровом окружењу, објашњавају научници. Истичу да је овај инсект предатор у подземној средини, а Новак фигуративно на тениском терену.
Јединствени пећински предатор трчуљак пронађен је у Симиној јами, на планини Повлен.
Научници истичу да је овај инсект предатор у подземној средини, као што је Новак фигуративно на тениском терену.
- Нова врста инсеката је предатор у подземној средини, а Новак фигуративно на тениском терену. Такође, обоје потичу из Србије. Аутори нове врсте су и обожаваоци Новака Ђоковића, тако да је то још један додатни разлог зашто су врсту назвали баш по најбољем тенисеру свих времена и једном од најдоминантнијих спортиста света икада - наводи се у саопштењу.
Дувалиус ђоковици (у преводу “Ђоковићев дувалијус”) је веома ретка и уско локализована врста инсеката трчуљака, наводи се у саопштењу Биолошког факултета.
Научни рад с открићем и описом нове врсте инсеката у Симиној јами, која се налази у селу Горње Кошље на планини Повлен у околини Љубовије у западној Србији, објављен је пре неколико дана у реномираном међународном зоолошком научном часопису Annales Зоологици Fennici, саопштио је Биолошки факултет у Београду.
Нову врсту за науку су описали проф. др Срећко Ћурчић и др Никола Весовић са Универзитета у Београду – Биолошког факултета, као и ентомолог и биоспелеолог Драган Павићевић из Београда. Типске примерке ове врсте су сакупили биоспелеолози Милош Кураица, који је такође један од аутора овог научног рада, као и др Ива Њуњић.
- Насељава Симину јаму и нигде се више не може наћи у свету. У питању је ситна, потпуно слепа и депигментисана врста инсеката са дугачким ногама и антенама. Она је јако хитра и грабљива, а храни се другим ситним животињама које насељавају наведену јаму - пише у саопштењу.
Сматра се да је врста јако стара, а њени најближи сродници насељавају западну Србију и везани су за земљиште планине Маљен и пећинске објекте у околини Ваљева.
Нова врста инсеката није прва врста животиња која је названа по Новаку Ђоковићу.
Недавно је описана нова слатководна врста пужева за науку из Црне Горе у научном časopisu Subterranean Biology, која је названа Травунијана ђоковици.