НОВИ СИСТЕМ РАДА У СРПСКИМ ШКОЛАМА: После наставе РУЧАК, радионице, мини ЗОО ВРТ и све то БЕСПЛАТНО
Понуђени програм није обавезан
Једносменски рад у школама, пилот пројекат најављен за 1. септембар 2019. године, суштински неће донети много новина, имајући у виду да није обавезан, али ће зато, с друге стране, ученицима који то буду желели, донети могућност да учествују у различитим тренинзима и радионицама, и то бесплатно.
СРБИЈА НА НОГАМА! Нестала Бојана Драшковић (17) из Прокупља, породица у паници
Хитно се повлаче лежаљке због којих је умрло 30 беба! Продају се и у Србији, ако их имате ОДМАХ БАЦИТЕ
ЗАБРАНА СОЛАРИЈУМА У СРБИЈИ! Ево ко ће моћи да их користи, а за то ће бити потребан ПОТПИС!
Једносменска настава постоји и сада у одређеним школама, кажу из Министарства, јер школе једноставно теже том концепту, кад год постоји могућност, односно довољно простора да сви ђаци могу да свој "радни" дан започну одмах изјутра. Углавном су то издвојена одељења, односно сеоске школе.
Међутим, нови концепт једносменске наставе осмишљен је нешто другачије од пуког похађања преподневне смене.
Предлог Министарства просвете јесте да се у пројекат укључи 240 школа, али је реалније да ће их ипак бити око 210, ипак - тачан број школа које ће учествовати још увек није познат. Потребно је да установе обезбеде одређене услове, а један од приоритета јесте да имају кухињу у оквиру школе, или ако је немају, да имају организован кетеринг. Наравно, и да буде довољно простора.
Идеја је да се ученицима понуде добро осмишљене активности након редовне наставе, и то да време користе у функцији развоја, кажу из Министарства и објашњавају шта то заправо значи.
Дакле, настава ће почињати у уобичајено време за прву смену, што је углавном осам сати изјутра. Након редовне наставне, дете које жели да оде кући, нико неће спречити у томе, али имаће и могућност да остане да руча и да учествује у одређеним активностима, за које се школа одлучи, а које ће бити бесплатне.
- Примера ради, данас много родитеља ради од 9 до 17 часова, па док дођу кући то је већ 18 часова. Дете је, по садашњем, школу завршило већ око 13.30 часова и "самује" до 18 часова. Ми желимо да то време искористи да ради домаћи задатак, да учи страни језик, да се бави спортом, свира неки инструмент, да стиче предузетничке вештине у ученичкој задрузи и слично - кажу из Министарства.
БРИЛИЈАНТНИ СРПСКИ УМ ЗА КОЈИМ ЖУДЕ У СВЕТУ: Генијалца из Лознице ТРАЖЕ ТРИ универзитета!
Ако мислите да возите у Србији, УБАЦИТЕ У ПЕТУ БРЗИНУ: Нови пропис донео ВЕЛИКЕ ГУЖВЕ, а РОК ЈЕ 2. СЕПТЕМБАР!
ВОЈИСЛАВ ЈЕ ПРАВИ ГЕНИЈЕ Има 23 године, ДВА ФАКУЛТЕТА и у Швајцарској спрема докторат, а ево шта каже о ПОВРАТКУ У СРБИЈУ
И ручак ће бити бесплатан, како је недавно медијима рекла Јасмина Ђелић, начелница Одељења за координацију рада школских управа Министарства просвете, која је додала и да ће за додатне активности бити ангажовани наставници.
Из ресорног министарства су достављени и предлози активности "за обогаћену образовно-васпитну подршку школама са једносменским радом". Свака школа понаособ одлучиће које ће програме практиковати.
Тако ће се у времену након ручка одржавати додатна, допунска, менторска настава, припреме за такмичења, пријемне испите, затим радионице о насиљу, превенцији наркоманије и других зависности, као и о развијању комуникације, вештине учења и друго.
Такође, ђаци ће моћи да похађају и заврше основну музичку школу, школу спорта, школу цртања, школу страних језика. Ученици ће похађати часове инструмента и солфеђа по програму музичке школе и припремати се за испитни програм. Биће и драмских секција, математичких, хемијских...
Моћи ће да буду и део ученичке задруге. Организоваће се радионице "о лепом, на леп начин", што подразумева ликовну, музичку, литерарну, филмску, па чак и стрип секцију. Деца ће имати прилике да се баве говорништвом, развојем критичког мишљења, извођењем експеримената из домена природних наука.
Ученици ће, у оквиру секције "Интернационални дан" радити на упознавању и приказивању географских, историјских, културолошких и других особености изабраних земаља. Своје продукте приказују родитељима, локалној заједници и другима на крају циклуса.
Даље, активности из домена еколошке етике, заштите и добробити животиња подразумевају да се у школи прави мали зоо-врт од животиња које могу да живе у дворишном простору. Ученици их хране, чисте њихова места боравка, припремају предавања за дуге ученике о начину живота и исхрани, изналазе начине за обезбеђивање хране... Деца ће моћи и да направе врт у школском дворишту и да га одржавају.
Развијање и практиковање здравих животних стилова, безбедности у саобраћају и неговања и развоја физичких способности, као и упућивање у вршење једноставних поправки на бициклу и његово одржавање - овим ће се бавити у оквиру програма "култура у саобраћају и спорту".
ЉУБАВ према родном крају донела БАНАНЕ тамо где их НИКО не очекује - О ОВОМ ЧОВЕКУ ПРИЧА ЦЕЛА СРБИЈА
МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ЗА ПРИМЕР Победила рак дојке, а после урадила готово НЕМОГУЋУ СТВАР!
Осмаци не знају шта значи "ЦЕЛОВИТО", Бајина Башта им није позната, а тек шта кажу за Вићу из "Сумњивог лица"...
Иначе, треба направити разлику између већ постојеће целодневне наставе и једносменског рада.
Целодневна настава се односи на ученике од првог до четвртог разреда основне школе, у којој наставу остварују два учитеља. Ђаци се прихватају од 7 сати, који, после преподневних редовних часова, имају слободне активности, оброк и организовано слободно време, а затим у другој смени настављају са делом редовних часова, што се завшрава око 15 часова.
С друге стране, продужени боравак није исто што и целодневна настава: ученици у боравку имају организовано слободно време, самостално учење или учење уз подршку наставника, а редовну наставу имају код другог учитеља који остварује наставу свих предмета. Министарство просвете финансира продужени боравак у првом и другом разреду, а постоје и комбиноване групе првог и другог разреда.