НОВИ СОЈ КОРОНЕ ДОНЕО НОВЕ МЕРЕ: Шта нова одлука ЕУ значи за српске држављане?
Нова правила
Европска унија пооштрила је јуче своја правила за путнике из земаља изван блока, укључујући ту и Велику Британију.
КО ЈЕ БИО "НУЛТИ ПАЦИЈЕНТ" У СРБИЈИ? Др Предраг Кон разрешио недоумице!
СТРАВА И УЖАС У КОВИД АМБУЛАНТИ У БЕОГРАДУ! Младић сазнао да је заражен, па хтео да ПОБИЈЕ лекаре
НЕСТОРОВИЋ У ПРОБЛЕМУ! Огласила се лекарска комора, ЈАВНИ НАСТУПИ пулмолога на ПРЕИСПИТИВАЊУ
Како сада стоје ствари, слободан улаз биће дозвољен само путницима из земаља са изузезтно малим бројем случајева корона вируса и готово ниједном када је реч новим, лакше преносивим сојевима короне (британски, бразилски, јужноафрички).
Нове мере предвиђају да путник може доћи из земље ван ЕУ само ако у њој нема више од 25 случајева заразе вирусом корона на 100. 000 становника током периода од 14 дана, који се сматрам периодом инкубације овог вируса.
Србија тренутно има 328 заражених на 100. 000 грађана и према томе би границе ЕУ практично биле недоступне за сваког са српским пасошом. Ако би се прописи ЕУ поштовали стриктно, морали би да имамо највише 25 болесних на 100. 000 становника или 125 оболелих на дневном нивоу током две недеље.
Немачка канцеларка Ангела Меркел у интервјуу на АРД коментарисала је вакцинацију у Србији.
Наиме, новинарка је Меркелову питала да ли можда земље ван ЕУ, као што су Србија и Велика Британија, боље спроводе вакцинацију него чланице Европске уније.Више о томе можете прочитати ОВДЕ.
Тренутно, у ЕУ не постоји ни једна држава чланица која има мање од 25 оболелих на 100.000 становника. Најближа томе је Финска са 54 оболела а одмах затим и Грчка са 71. Остале чланице имају од 300 до 1500 оболелих на 100. 000 становника.
Подсетимо да је средином јула 2020. Србија је скинута са листе безбедних земаља за чије грађане је важила препорука да могу да прежу преко спољних граница Шенгена и да та одлука није повучена.
Током лета, Србија је у једном трену имала тек 10 заражених на 100. 000 становника, но границе ЕУ су остале затворене.
Ипак, како ЕУ није јединствена држава, ова одлука није закон већ резултат мишљења Европског центра за контролу и превенцију заразних болести на основу којег је су амбасадори донели препоруке за своје државе чланице. Тако су неке земље ЕУ, попут Немачке, увеле строжа ограничења, док је Белгија забранила мање важна путовања у земљу или из ње до марта месеца.
Такву праксу смо имали прилику да видимо и летос када су границе појединих држава чланица остале затворене за нас док су наше држављане поједине чланице (Бугарска, Румунија, Словенија) пуштале.
Из тог разлога би се, пре путовања у било коју државу која је чланица ЕУ, требало обавестити какви су прописи у тој земљи, као и земљама које су транзитне, ако се до жељене дестинације иде сопственим превозом.