МИЛИОНСКЕ КАЗНЕ ЗА ПУШЕЊЕ У ЗАТВОРЕНОМ ПРОСТОРУ! Најстрожи закон до сада - ЕВО како ће се третирати електронске цигарете
И електронске цигарете ће бити забрањене у свим јавним просторима и у фирмама.
Уколико се усвоји предлог о потпуној забрани пушења у затвореном простору то ће се односити и на електронске цигарете.
МИНИСТАРКА ГРУЈИЧИЋ НАЈАВИЛА - ЗАКОН ЈЕ ЗАВРШЕН! Потпуна забрана пушења у затвореном простору, казна милионска?!
ОД СУТРА НОВО ПОСКУПЉЕЊЕ У СРБИЈИ: Ове цигарете ће од сутра коштати 10 динара више
НОВО ПОСКУПЉЕЊЕ ОД ПРВОГ ЈАНУАРА: За паклу цигара ће вам требати до ШЕСТО динара
Како се сазнаје, оно што се односи на цигарете, односиће се и на електронске цигарете, те ће у свим јавним просторима, као и у фирмама и оне бити забрањене. Србија је 2010. године добила Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму. Њиме је забрањено пушење у затвореном радном и јавном простору и у јавном превозу, али су угоститељски објекти изузети.
Након тога, многи угоститељски објекти поделили су простор на пушачки и непушачки, иако та врста "преграде" у суштини не значи ништа, јер дим допире до свих у просторији. Ипак, ако би се усвојила потпуна забрана, пушење би било дозвољено само у башти објекта.
Министарка здравља проф. др Даница Грујичић изјавила је да сваки закон иде на увид свим министарствима и да пре усвајања треба да прође и Владу и Скупштину, али је подсетила да ми као земља и као народ "не смемо да се брукамо због пушења у затвореном простору".
Министарка објашњава да се Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму односи на забрану пушења у свим затвореним јавним просторима, не само у угоститељским. - Закон подједнако третира дуванске производе као и електронске цигарете. Мислим да заиста више не треба као земља и као народ да се брукамо због пушења у затвореном простору јер, забога, то је сад неко велико задовољство кога не можемо да се одрекнемо. Треба мислити на карцином плућа који је у Србији у порасту, јер је доказано да 95 одсто оболелих од тог тумора чине пушачи или они који су били дугогодишњи пушачи - каже министарка.
Како је истакла, Закон о забрани пушења у затвореном простору је завршен и чека усклађивање са осталим законима, те је подвукла да је важно да казнена политика буде добро спровођена. - Оно што је важно је казнена политика која мора да буде добро спровођена, односно, инспекције морају ићи у контролу. Јер ако наплатите 5.000 динара некоме коме је пуна кафана, а све задимљено, онда нећемо ништа урадити. Али ако треба да плати казну од милион динара, онда мислим да ће се добро замислити - изјавила је Грујичић. Иначе, предлог о потпуној забрани пушења у затвореном простору изазвао је буру у јавности.