НОВИНА КОЈА ЈЕ НАЈВИШЕ ПОДЕЛИЛА ЖЕНЕ У СРБИЈИ: Шта значи за друштво СУРОГАТ МАЈЧИНСТВО?
Ставови око сурогат мајчинства у великој мери су подељени
Чак и међу женама, те док једни подржавају оно што је некима буквално једини начин да дођу до потомства, други сматрају да ничије није тело није за "изнајмљивање", те да ће ово бити још једна шанса за насиље над женама, да ће бити партнера који ће терати жене на сурогат мајчинство како би зарадили новац.
Подсетимо, сурогат материнство могло би да буде уведено и у Србији и то за парове који не могу да имају деце, али и за жене и мушкарце који живе сами и желе потомство, како је предвиђено преднацртом грађанског законика.
Колико је озакоњење сурогат материнства осетљива тема, најбоље говори податак да се на њега чека више од деценију, као и то што је само преднацрт грађанског законика претрпео више измена, а сада је актуелна трећа верзија.
- Остала је одредба да се сурогат материнство искључиво може користити као начин лечења неплодности, када жена не може да роди природним путем, ни уз биомедицински потпомогнуту оплодњу, већ једино уз помоћ друге жене - објаснила је проф. Олга Цвејић Јанчић, члан Комисије за израду грађанског законика.
Осим брачних и ванбрачних парова, преднацртом законика предвиђено је да сурогат мајку могу да ангажују и жене и мушкарци који немају партнере. Са родиљом потписују уговор који оверавају у суду, а надокнада коју она прима кретала би се између осам и 15 хиљада евра.
ДОЛАЗИ ДО ПРОМЕНЕ ЗАКОНА У СРБИЈИ: Црквено венчање ПОТПУНО ГУБИ ЗНАЧАЈ, а решено је и питање ГЕЈ БРАКОВА
Школе у Србији доживљавају НАЈВЕЋУ ПРОМЕНУ ИКАДА: Од 1. септембра за ђаке ништа више неће бити исто!
ПОЧИЊУ ПРИЈЕМНИ ИСПИТИ: Талентовани ученици данас полажу пријемни испит за СПЕЦИЈАЛИЗОВАНА ОДЕЉЕЊА
Многи подржавају увођење сурогат мајчинства, мислећи да ће оквир закона помоћи онима који не могу да имају децу, те да парови из Србије неће морати да дају и по 40 хиљада евра женама у Украјини и другим државама у којима је овај принцип дозвољен, а онда и злоупотребљен, извитоперен и претворен у бизнис.
Међутим, управо тај аргумент, сурогат мајчинство као пословни модел, заступају чланице Аутономног женског центра (АЖЦ), организација која се бори за права жена, како би се побунила против овог предлога закона.
Сиромашни инкубатори - злоупотреба и жена и система
Сања Павловић из Аутономног женског центра (АЖЦ), упозорава да је у друштву у којем трећина грађана живи у ризику од сиромаштва потпуно јасно да ће сурогат материнству, из нужности, прибегавати жене лошије економске ситуације.
Она је напоменула да родиље никада нису мајке из виших или средњих слојева, већ жене Трећег света које немају више ништа да продају сем свог тела, како би преживеле.
- У друштву где половина жена трпи неки вид насиља, велика је бојазан да ће многе од њих бити принуђене од стране партнера или других мушких чланова породице да се одлуче за овај корак како би донеле новац у кућу. "Награда" која се помиње заправо је новац за изнајмљивање женског тела и куповину детета - наводи Павловићева.
Из АЖЦ-а упозоравају да легализовано сурогат материнство крије низ опасности, чак и у земљама у којима се чини из алтруизма.
- Постоји врло мало средстава за контролу да ли ће новац или мито бити укључени у процес, а још мање метода да утврдимо да ли постоји друштвени притисак на потенцијалну сурогат мајку или однос моћи између заинтересованих страна који би утицао на потенцијалну сурогат мајку да донесе овакву одлуку - упозорава Павловићева.
"Регулатива ће спречити злоупотребу"
С друге стране, око пет стотина жена годишње остане без материце, током репродуктивног периода живота, и оне сматрају да су до сада биле законски дискриминисане због здавствене немогућности да роде.
Једна од њих је и колумнисткиња и директорка Центра за биополитичку едукацију, Марија Ратковић (36).
- Морамо да се вратимо на основне разлоге због којих се овај закон декриминализације сурогата уопште и доноси, а то је да би се спречила злоупотреба, медицински туризам и илегални сурогати у којима нису заштићене ни жене које рађају ни људи који желе дете. Увођењем овог облика помоћи у репродукцији, жене које немају материцу биће равноправне са женама и мушкарцима који су принуђени да у репродукцији користе дониране јајне ћелије или сперматозоиде - каже Ратковић за "Блиц".
Јако је битно и како закон регулише изборе жена укључених у процес сурогат родитељства, јер то јесте комплексан процес који укључује много процедура и одлука. Погрешно је сводити га на продају тела, јер све и када би хтеле, већина жена просто нису могуће кандидаткиње за родиље, али ни за намераване мајке, сматра наша саговорница.
- Сурогат материнство по себи није ни добро ни лоше, то је један од видова асистиране репродукције који постоји од Библије до данас, јер одговара на једну од најснажнијих потреба људи: потребу да буду родитељи - каже Марија.
- Мислим да је предлог регулативе који сада пише у предлогу Грађанског законика један од најсавременијих у свету јер редефинише концепте родитеља по први пут од Римског права, у складу са савременом технологијом, мајку не изједначава са материцом, а оца не изједначава са мужем жене која рађа. Укратко овај закон каже нешто што ми сви знамо а то је да мајка не мора да буде ни она која да јајну ћелију, ни она која роди дете, већ она која о детету брине. Иако је у највећем броју случајева и даље то иста особа, наука а сада и закон признају оно што знамо да дефинише родитеље – брига, а не биологија. За мене то је историјски помак у будућност - закључује Марија Ратковић.
Бити "инкубатор" може да буде збуњујуће
Маша Милеуснић, координаторка мреже "Новинарке против насиља", каже да је сурогат мајчинство одлична идеја, у смислу помоћи неком коме је то потребно, било са накнадом или без, али да је у питању сложена ситуација.
- Ипак, то је веома тежак и комплексан процес. Мислим да је потребна толико слојевита, првенствено психолошка подршка, и сурогат мајкама и породици у којој би дете требало да одраста, и што је најважније детету. Нисам сигурна да је то тренутно могуће у нашем систему - рекла је Милеуснићева.
Сматра да је психолошка и друга системска подршка родиљи потребна много пре почетка и много после завршетка самог процеса, како би се спречили проблеми и последице које могу да јаве током овог компликованог процеса и међусобних односа оних који учествују у њему.
ЧАК 350.000 СРБА ЗАВИСНО ОД ИНТЕРНЕТА! Стручњаци упозоравају да ће за 10 година постати болест "број један"
ПОМОЗИМО! Мала Ања у ТЕШКИМ УСЛОВИМА води борбу против ЛЕУКЕМИЈЕ
ЧУВАЈТЕ СЕ! Сви који у Србији купују производе за мршављење преко Фејсбука и Инстаграма угрожавају свој живот
Не треба сметнути с ума да су женино тело и мозак после трудноће, сем у ретким и изнимним ситуацијама, наоружани хормонима, због којих свака родиља и мајка имају исконску потребу да заштите и сачувају дете.
Сурогат мајке широм света
Европске земље које дозвољавају сурогат материнство су Велика Британија, Холандија, Данска, Мађарска. Дозвољено је и у Украјини, Белорусији, Русији, Кипру, Грузији. У неким је дозвољено из алтруизма, а у неким је новчана надокнада родиљи и до 40 хиљада евра.
Забрањено је у Немачкој, Француској, Шпанији, Италији, Француској Аустрији, Бугарској, Норвешкој, Шведској, Исланду, Естонији, Молдавији, Турској.