НЕКЕ ПРОМЕНЕ НЕ МОЖЕТЕ ДА НАПИПАТЕ И ЗАТО ЈЕ ОВО ВАЖНО! Упозорење др Грујичић - најављује важне промене у здравству
У току је набавка нове опреме за локалне домове здравља и сеоске амбуланте, а циљ је запослити нове младе лекаре и медицинско особље.
Министарка здравља Даница Грујичић изјавила је данас да ће домови здравља, ако се ангажују у превентентивним прегледима, имати кључну улогу, додајући да се ради на развоју покретних амбуланти које би се селиле из места у место.
- Пацијент који на време открије болест има велике шансе да се излечи - рекла је Грујичићева за Блиц.
НЕВЕРОВАТАН УСПЕХ СРПСКЕ МЕДИЦИНЕ: Потврђена прва трудноћа са увеженим јајним ћелијама - може се изабрати боја косе, очију, крвна груп и раса
ОПАСНЕ ТОКСИЧНЕ ЧЕСТИЦЕ ПРОНАЂЕНЕ НА 30 ЛОКАЦИЈА У СРБИЈИ! Узрокују болести јетре, бубрега, штитне жлезде па чак и РАК - ово су КРИТИЧНЕ ОПШТИНЕ!
ОВО ЈЕ УЗРОК МАСОВНОГ ТРОВАЊА ЉУДИ У НИШУ: Ево шта је ванредни санитарни преглед утврдио
- Болест која се открије на време и у ранијем стађиуму, лакша је и једноставнија за лечење, а у свему томе кључну улогу имају превентивни прегледи - каже министарка.
Она сматра да се здравствени систем штеди тако што се болест дијагностификује на почетку, а не онда када је значајно узнапредовала.
- Важно је да се домови здравља ангажују у превентивним прегледима, јер се често дешава, посебно када је реч о скринингу дојке, да су то промене које не можете да напипате и зато су скрининзи важни, нарочито циљани. Важно нам је да подигнемо свест грађана о значају скрининга, а поред дојке свакако су важни и скрининзи плућа, грлића материце, простате и дебелог црева - мишљења је Грујичићева.
Како она каже, у току је набавка нове опреме за локалне домове здравља и сеоске амбуланте, а циљ је запослити нове младе лекаре и медицинско особље, као и олакшати добијање специјализација како би задржали докторе медицине у Србији, посебно у сеоским амбулантама.
- Првих 100 дана владе је прошло у утврђивању приоритетних проблема које треба решавати, у обиласцима здраваствених установа у Србији, пре свега у мање развијеним местима. Да бих стекла прави увид у стање здравствених установа у Србији, до сада са својим тимом обишла Ниш, Куршумлију, Параћин, Мали Зворник, Бојник, Лебане, Осечину, као и сеоске амбуланте у њоховом окружењу - каже Грујичићева.
Она наводи да ће учинити све да се набаве теренска возила за лекаре који обилазе пацијенте у удаљеним селима, јер је, како каже, обилазећи те средине схватила да је то неопходно.
Дигитализације здравства ће према њеним речима бити један од приоритета, и она ће, како каже, омогућити брзу и безбедну размену података, док ће сами пацијенти лакше долазити до здравствених услуга. Она као један од приоритета издваја и уређивање комплекса Универзитетског клиничког центра Србије.
- На недавно одржаном састанку комисије министарства изнели смо иницијалне идеје предлога за планирање и утврђивање комплекса УКЦС, Универзитетске дечје клинике Тиршова 2, и нове зграде Института за онкологију и радиологију Србије - каже у интервуу Грујичићева.