У Србији се на сахранама ЈЕДЕ И ПИЈЕ: Ево одакле потиче овај бизарни обичај и ШТА ЗНАЧИ!
Овај помало морбидан обичај заснива се на prethrišćanskom култу
Иако је сахрана блиске особе вероватно најтужнији догађај у човековом животу, сам чин опраштања од преминулог често буде у другом плану због спровођења разних народних обичаја. Један од тих обичаја подразумева спремање хране и пића, коју ожалошћени оставе покојнику на гробу, а затим они сами једу.
Изаберите слику и знаћете какве тајне ВАША ПОДСВЕСТ крије: Погађа до СРЖИ, и то СВЕ!
Апетит се већ на прву лопту не уклапа у концепт ожалошћености, па откуд тај (помало морбидан) обичај у нашем народу. Етнолог Весна Марјановић је дала одговор на ово питање.
Према њеним речима, храна на гробљу је одређени начин да се комуницира са мртвима, а обичај је утемељен у старословенској традицији. Марјановић истиче да је веза живих и мртвих наглашена пре свега на Задушнице.
- У српској традиционалној култури, задушнице су увек биле битне јер су тада живи и њихови покојници остваривали посебну комуникацију. Храна која се тада "дели" за душе покојника и свих преминулих сродника представља врсту комуникације са умрлима - објашњава Весна Марјановић.
Гробље одвајкада важи за свети простор где бораве душе предака и покојника, као и место где се комуникација са њима и остварује. То се догађа уочи свих задушница у току године.
- У српској култури је једење на гробљу остало као важан део обредне праксе из загробних култова, чији су корени веома дубоки и везују се за прехришћански период - објашњава етнолог.
- Иначе, храна која се на гробље износи за "дељење", према веровању "иде" покојницима па је она и разноврсна и богата. Како се храна поставља на гробове, угошћавају се и случајни пролазници и сиротиња - каже Марјановић.
Неретка је појава да ожалошћени оставе упаљене цигарете на гробовима. На тај начин, они желе да "угоде" покојнику који током живота био страствени пушач.
У нашем народу постоји и обичај да се након сахране или помена одлази у кућу најближег рођака преминулог, где госте такође чека ручак.
Међутим, све популарнија пракса је да се ожалошћени окупе у ресторану надомак гробља, па од овог обичаја комуникације са мртвима имају користи и угоститељи.
Такође, остављање хране на гробним местима или било где другде на гробљу, на већини гробаља је забрањено. Из ЈКП "Погребне услуге" кажу да је то правило уведено искључиво из хигијенских и санитарних потреба. Тако да, уколико желите да поштујете обичаје, неопходно је и да пре поласка кући покупите све за собом, јер казне за остављање хране на гробљу достижу и 10.000 динара.