ОТКРИВЕН РАЗЛОГ РАЗБУКТАВАЊА ВИРУСА У СРБИЈИ! Објашњење због чега сада имамо 1.800 заражених, а у јулу само 400
Сви који су говорили или сумњали да је првобитни облик вируса САРС-ЦоВ-2 у међувремену мутирао, били су у праву
Мутација корона вируса која је постала доминатна широм света може да буде инфективнија од иницијалног корона вируса САРС-ЦоВ-2.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: У последњих 24 сата у Србији 1.878 позитивних на корону, 11 особа преминуло
У МОРАВИЧКОМ ОКРУГУ ИНФЕКЦИЈА КОРОНОМ И МЕЂУ ЂАЦИМА: Позитивно њих ТРОЈЕ, 68 у самоизолацији, један пацијент преминуо
НА ИНФЕКТИВНОЈ ПОПУЊЕНОСТ ПРЕКО 90 ОДСТО: Лончар најавио састанак са директорима свих ковид болница
Студија обављена на више од 5.000 пацијената који имају Ковид 19 у болници у Хјустону открила је да је 99,9 одсто инфекција изазвала измењена верзија корона вируса названа Д614Г. Реч је о најчешћем соју корона вируса који је постао доминантни облик САРС-ЦоВ-2, а научници сматрају да се то догодило због мутације која повећава количину вируса у горњим дисајним путевима. Због тога је вероватноћа ширења већа када особа кија, кашље или разговара.
У првим данима пандемије Ковида 19 доминатни облик вируса био је онај који је назван "сој Д". Међутим, мутација Д614Г настала је на одређеном месту, названом положај 614, на протеину вируса. Мутација је мала и једноставна – једна аминокиселина се мења из аспарпата у глицин, па отуда и назив Д614Г.
Верује се да се овај сој Д614Г први пут појавио у Европи у фебруару ове године и да се брзо проширио. Док су Италијани и Британци путовали у Азију, Америку и Аустралију, вирус Д614Г се брзо проширио на овим подручјима.
Подаци студије објављене прошле недеље показују да је скок соја Г у Европи почетком фебруара праћен поновним оживљавањем варијанте Г две недеље касније.
Почетком марта случајеви Д614Г примећени су широм света и ова специфична мутација чинила је четвртину свих случајева инфекције. До маја, тај проценат је порастао на 70, а сада се сматра да чак 85 одсто популације који су позитивни на корона вирус имају управо сој Д614Г, који је постао најдоминантнији САРС-ЦоВ-2 на планети.
Студија коју су прошле недеље објавили начуници Универзитета у Тексасу испитивала је како се сојеви Д и Г упоређују једни са другима и како мењају путању инфекције. Откривено је да је сој Г инфективнији и "појачава вирусна оптерећења у горњим дисајним путевима код пацијената који имају Ковид 19".
Истраживачи су проучавали два соја у лабораторији и на хрчцима и на моделима људских ћелија. Претпоставка је да сој Г узрокује већу количину вируса у грлу и носу, али мање у плућима. То би могла да буде добра вест, јер пацијенти који имају симптоме могу одмах да затраже тестирање, оду у самоизолацију, добију адекватну терапију и не шире инфекцију, а уједно имају и боље прогнозе за излечење јер је све респираторне инфекције лакше лечити док се "не спусте на плућа".
Вирусне мутације су честе и могу да отежају прављење вакцине, јер чине да вирус мења облик чинећи претходне вакцине бескорисним, као што је случај са сезонским грипом. Истраживачи су забринути да би то, ако и САРС-ЦоВ-2 мутира као што мутира вирус сезонског грипа, значило да ће сваке сезоне морати да праве нову вакцину против корона вируса.
Међутим, истраживачи верују да мутација корона вируса неће утицати на ефикасност вакцина које се припремају и које би ускоро могле да буду доступне широм света. Студија коју је спровела Организација за научна и индустријска истраживања Комонвелта открила је да промена соја из Д у Г неће утицати на ефикасност вакцине. Подробније објашњење за сада је изостало.