Од ДАНАС у Србији ЗАБРАНА убијања животиња због крзна
Након 10 година чекања
Од данас у Србији ступа на снагу забрана узгоја животиња ради производње крзна. Овај чин поздравила су многа удружења за заштиту животиња, али и многи љубитељи животиња и природе широм света.
Поред традиционалног дочека Нове календарске године, Србија у је у 2019. годину ушла са једном огромном победом и једним великим разлогом за славље. Након 10 година чекања, коначно је и у Србији ступила на снагу забрана узгоја животиња ради производње крзна.
Снег у Србији већ од сутра! Температуре падају! Ево када ће се све ЗАБЕЛЕТИ
Ова забрана иницирана је Законом о добробити животиња још 2009. године чиме је забрањено "држање, репродукција, увоз, извоз и лишавање живота животиње искључиво ради производње крзна и коже" што је већина грађана поздравила, уз подршку удружења која су бројним кампањама и јавним акцијама радила на томе да и Србија буде земља у којој животиње неће бити убијане ради крзна.
Удружење за заштиту и права животиња Слобода за животиње, 5. маја ове године, интензивирало је кампању За Србију без крзна са циљем да се грађани едукују и информишу, као и да се скрене пажња надлежнима на важност постојања и примене овакве забране.
"Сматрамо да је примена забране узгоја животиња искључиво ради производње крзна велики корак напред у области права животиња, чије је унапређење тенденција 21. века. Ово је велика и веома значајна победа за нашу земљу, добијамо честитке из свих крајева света", кажу из удружења Слобода за животиње.
Од данас све преостале фарме крзнашица у Србији постају илегалне, а казне за непоштовање забране износе од 100.000 до 1.000.000 динара.
"Без ДЕЦЕ је све узалуд" Боља демографска слика НАЈВАЖНИЈИ ЦИЉ СРБИЈЕ, на ОВУ ДРЖАВУ да се угледамо
Чинчиле су једина врста која се у Србији узгајала ради добијања крзна, а годишње је убијано преко 12.000 ових малих и невиних животиња. Већина узгајивача је током прелазног периода затворила своје фарме и преоријентисала се на друге привредне гране, и тако у потпуности испоштовала Закон о добробити животиња.
Међутим, неколицина преосталих узгајивача покушавала је да сруши законску забрану, с циљем да се отворе фарме куна које би у Србију долазиле из земаља које су свој закон испоштовале, а узгој крзнашица забраниле.
У Европи забрана узгоја животиња ради производње крзна примјењује се у Великој Британији, Аустрији, Македонији, Словенији, Белгији, Немачкој, Шведској, Хрватској и Луксембургу. Прописане забране с прелазним периодима који су у току постоје у Холандији, Чешкој, Норвешкој, Данској. У Шпанији је забрањено отварање фарми крзнашица из еколошких разлога. Швајцарска нема формалну забрану, али јако строги прописи држања животиња за потребе добијања крзна не дозвољавају узгој.
На путевима у Србији НЕМА ГУЖВЕ, саобраћај СЛАБИЈЕГ ИНТЕНЗИТЕТА
Са новом годином почиње једно потпуно ново раздобље за животиње у Србији.
Подсећамо да је Закон о добробити животиња у Србији писан по узору на законе развијенијих земаља, а његова потпуна примена представља огроман корак напред у области права животиња.
Уз подршку великог броја организација, активиста и грађана који су се залагали за одбрану Закона, коначно је у потпуности окончан мучни узгој и смрт животиња за потребе крзнарске индустрије.
"Овом приликом желимо да се захвалимо свима који су до сада на било који начин подржавали кампању За Србију без крзна и да са поносом испратимо у прошлост тековине варварске културе", додају за крај из удружења Слобода за животиње.
БОНУС ВИДЕО: Људи кажу да су ово НАЈСРЕЋНИЈЕ земље за живот