Од фолка у аутобусима до тишине у болницама: Како је корона највећи шамар ударила малој Ћуприји?
Док у Београду има 1.760, а у Нишу 929 забележених случаја инфицирања, у Ћуприји има 215.
Ћуприја, мала поморавска варош, постала је један од 3 српска града у којима букти корона вирус. Тако је цела општина са тридесетак хиљада становника добила највећи "круг" на мапи заразе после Београда и Ниша.
Након Кикинде, Ваљева и Новог Пазара, она је остала жариште вируса и заједно са Нишом највећи проблем за битку против ове пошасти. Према броју становника има убедљиво највећи проценат заражених у Србији.
ТУГА! Рудар из Трговишта преминуо од короне: Био је први пацијент заражен у овој општини
Пензионери у Чачку тачни у минут: Овако је изгледало шеталиште поред Мораве у 18 часова (ФОТО)
Кафане какве знамо ОДЛАЗЕ У ИСТОРИЈУ? Након што прође епидемија корона вируса чекају нас ДРАСТИЧНЕ ПРОМЕНЕ
Док у Београду има 1.760, а у Нишу 929 забележених случаја инфицирања, у Ћуприји има 215.
И није само Ћуприја проблем, већ и суседни Параћин, који је са 130 заражених на 6. месту Србији, као и Јагодина, која је на деветом месту са 103 случаја. У читавом Поморавском округу има 483 регистрована случаја заразе.
Да ли је све почело у аутобусима?
Чини се да је све почело међу Ћупричанима, Јагодинцима и Параћинцима који су се са разних страна из Европе скупили у аутобусима да би се брже боље вратили кућама са рада у иностранству. Било је весело, у једном аутобусу за Јагодину ориле су се песме против короне, док је стајао у Шиду чекајући крај полицијског часа.
Нека је само једна особа имала корону, вирус је већ могао да се шири даље у том истом аутобусу. А било је сигурно на десетине таквих полазака.
Наравно, људи су искористили последњи моменат да се врате кућама у време катастрофе и за то их не треба кривити. Питање је само шта је било после, ко је и колико поштовао забрану кретања, обавезну изолацију, ко се јављао, а ко не епидемиолозима.
Корона која је, можемо претпоставити, наставила свој пут и у граду, не само аутобусима из иностранства, и то најосетљивијим местима - у болницама. На врхунцу епидемије, 11. априла у Ћуприји је било 102 заражених, али укупно је у Ћуприји, Јагодини и Параћину било и 50 оболелих лекара из болница.
Међусобне везе Ћупричана са тек пристиглим грађанима, мешање у фирмама које се баве транспортом, мешање путника и радника. Све је то довело до заразе лекара.
Они су се, према расположивим информацијама, заразили ван болнице, али су наставили да шире заразу.
Ланац заразе ширио се даље и читаве породице биле су позитивне на вирус.
У граду су донете мере да се 6.000 памучних маски подели пензионерима, 100 визира за потребе Дома здравља и 100 заштитних прслука за волонтере.
Поводом изјава да је у болници у Ћуприји, наводно, недостајала опрема, данас се на конференцији за новинаре огласио и министар здравља Златибор Лончар.
- Није било проблема у Ћуприји. Имали сте изјаву једног анестезиолога, незадовљног својом функцијом, који је дао ту изјаву и која је демантована одмах. Ушли смо, испитали смо све то. Имали сте изјаву неког ко је сматрао да је то моменат да уради то што је урадио - рекао је Лончар на данашњој конференцији за новинаре након питања о стању у Ћуприји, опреми и зарази.
Град Јагодина имао је мањи број и знатно мањи проценат оболелих од друга два по величини места у Поморављу - Ћуприје и Параћина.
- Јагодина је рано увела мере, можда и две недеље него на пример Београд. Већ почетком марта. Морам да објасним да је у јагодинској болници због ситуације са грипом током фебруара била на снази забрана посета. Ситуација са грипом прерасла је брзо у додатне мере због ситуације са корона вирусом. Ми смо маске, рукавице, заштитна одела и све остало имали и раније тј. обезбеђивали смо додатне количине током фебруара. Почетком марта почела је додатна дезинфекција, мерење температуре онима који улазе у болницу и Дом здравља, дезинфекција руку, предмети које је доносила родбина пацијената били су ретки и строго дезинфиковани, посете наравно забрањене - рекао је Милош Лукић, директор Опште болнице у Јагодини.
Додаје и да му се чини да су многи ову пандемију потценили у старту.
- Ми смо поштовали снагу противника и опремили се најбоље што смо могли, пре него што смо добили било какве препоруке. Такође, максимално смо дали све од себе да изолујемо контакте, да то буде затворени систем, морам рећи да смо имали среће па нисмо имали ситуацију да вирус уђе у велике колективне системе где је много радника. Наша највећа борба водила се и води се и сада да вирус не уђе у болницу, то је приоритет број 1. Било би непромишљено давати било какве изјаве о току ситуације на даље, јер то нико не може да предвиди - додао је директор.
Поред светог бора у манастиру Никоље верници се моле вековима: На овом месту услишене су молитве болесних (ФОТО/ВИДЕО)
ПРОРАДИО АМЕРИЧКИ АПАРАТ ЗА ТЕСТИРАЊЕ У НИШУ: Поклон војске САД има капацитет 1200 анализа на дан
ОВАКВА БЕЖАНИЈА НИЈЕ ЗАБЕЛЕЖЕНА: Играли фудбал у време полицијског часа, а онда је улетео џип интервентне јединице (ВИДЕО)
НИШ УЛАЗИ У ЗАВРШНУ ФАЗУ БОРБЕ СА КОРОНОМ: До краја дана биће отпуштено 252 пацијента
Порука ове баке постала је ХИТ У СРБИЈИ: "Набацићу неког фрајера да ме држи за руку"