Од Ибра остало само суво корито и камен, масован помор риба - Риболовци и активисти у борби са великом еколошком катастрофом (ВИДЕО)
Катастрофа на Ибру недалеко од границе са Црном Гором! Ибар је пресушио код Шпиљана, од реке је остала само суво корито и камен, а то је изазвало помор рибе. Још већу катастрофу покушавају да спасу риболовци и активисти.
- Код граничног прелаза у Шпиљанима буквално више нема водотока на делу од километра до километра и по. У месту Бук долази до прекида водотока и вода се јавља тек код Црног крша. Суво корито креће отприлике негде испод водотока Ибра који је државна граница србије и Црне Горе и све ово што је суво је на територији Србије. Не можемо да утврдимо колике су количине рибе угинуле, али свакако огромне и све је то племенита врста риба салмониди, тачније младица, пастрмка и липљан - каже Омар Демировић, риболовац из Спортско-рибловачког удружења "Младица" из Тутина, који је и порастао на Ибру.
Омар објашњава да није једини проблем помор рибе у сувом току Ибра, већ и помор који се догађа у самом виру, непосредно испод пресушеног дела реке.
- Већа количина је у сувом кориту остала, али има доста рибе која је у виру, у ком је сада вода дубока свега око метра и ту долази до угинућа. Мали је простор, недовољно воде, много рибе и нема довољно кисеоника. Риба зато угине, распада се, због чега се јавља велика количина амонијака, нитрита и помор постаје све већи. Били смо синоћ са цистернама и пумпама тамо, источили смо неколико цистерни воде, а и успели да спасимо и велики број јединки. Урадили смо аерацију воде, сада је више кисеоника, а и пребацивали јединке 700-800 метра низводно у водоток, јер је у виру баш мало воде - објашњава Демировић и додаје да су и сада људи из Краљева и околине на терену, те да покушавају да спасу што спасити могу.
Истиче и да суша вероватно није једини узрок овој еколошкој катастрофи.
- У том делу Ибра сигурно има и неки подземни канал где вода понире и јавља се километра и по испод у значајно смањеном капацитету. Али у редовним приликама вишак те воде иде и реком. Међутим, сада је корито потпуно пресушило. Узрок томе јесу врућине, али не верујемо да су само оне. Ибар извире 20-ак км од Шпиљана, испод планине Хајла, у општини Рожаје. Сигурно су и та изворишта ослабила. Истоветна ситуација била је 2008, када је инспекција закључила да људи из Рожаја нелегално узимају воду са изворишта. Овде је најближе село Шпиљани, у којем сам јуче био и сигуран сам да нико од мештана не узима воду из Ибра - каже Демировић, који додаје да посебне заслуге за спасавање рибе и остале фауне припадају мештанима Шпиљана, који су се свесрдно заложили.
Србија Данас/Курир