Црвене беоњаче, висока температура, отоци и осипи: ОВО СУ СИМПТОМИ ЗЛОКОБНОГ КАВАСАКИЈА ОД КОГ ОБОЉЕВАЈУ ДЕЦА
У Србији се тренутно двоје деце лечи од ове болести и обојица имају антитела на корона вирус.
Један од дечака код ког је установљен нетипични Кавасакијев синдром, пуштен је кући, док се други и даље налази на Институту за мајку и дете. Оба дечака су била позитивна на Covid-19, али још нема доказа да је вирус корона узрочник Кавасакија.
СТИГЛА ЈЕ ПОТВРДА, од сутра улазак у Србију без теста и самоизолације: Посебна правила за одлазак у иностранство
"ЕР СРБИЈА" ПОНОВО ПОЛЕЋЕ! Након два месеца паузе реализован лет за Цирих: "Нема разлога за страх"
ОГЛАСИО СЕ АДВОКАТ ПЕТРОНИЈЕВИЋ НАКОН НАПАДА: "И Пековић и ја смо озбиљно повређени, мени су сломили ребра"
Последњих недеља у Америци и Европи забележени су случајеви новог синдрома налик Кавасакију код више од 200 деце, од којих је двоје умрло. Малишани су имали запаљенско обољење праћено високом температуром, осипом по кожи, увећањем лимфних чворова на врату, црвенилом очију, дијарејом, повраћањем, упалом зидова крвних судова.
Италијански научници тврде да постоји јасна веза између вируса корона и овог запаљенског обољења, јер се показало да 80 одсто деце са наведеним симптомима која су примљена у болницу ове године имају антитела на корону.
У Србији су регистрована два случаја дечака од 15 и 16 година са сличним симптомима. Дечаци су пре десетак дана примљени на Институт за здравствену заштиту мајке и детета "Др Вукан Чупић", каже начелник пулмологије проф. др Предраг Минић. Како истиче, имали су повишену температуру, малаксалост, коњуктивитис и пролив.
- Једно дете добило је инфекцију миокарда - миокардитис, а друго проширење коронарних артерија. На време смо то препознали и дали терапију у високим дозама интравенских имуноглобулина и стероидне лекове. Дакле, лечени су као пацијенти са Кавасакијевим синдромом, имали су добру клиничку реакцију на лекове, а један је пре неколико дана пуштен кући - каже проф. др Минић.
Истиче да синдром Кавасаки изазива васкулитис, односно запаљење крвних судова, као и да се најчешће јавља код мушке деце до пет година. На Институту годишње буде око 15 деце са Кавасакијем.
- Карактеристична је висока температура од 39 и 40 степени, која се не спушта дуже од пет дана ни применом антибиотика и антипиретика. На Кавасаки се посумња када високу температуру прате симптоми као што су осип по кожи, коњуктивитис, црвене беоњаче, али без супурације, односно гнојења, затим оток лимфног чвора на врату који је обично једностран и безболан, испуцали језик, промене на слузници уста... Не постоји лабораторијски показатељ који је специфичан за Кавасаки, али на то указује укупна клиничка слика са набројаним симптомима - објашњава проф. Минић.
Код ова два дечака је неуобичајено, наглашава професор, што нису имали типичне симптоме синдрома Кавасаки.
- Пре свега, реч је о деци која су старија од пет година. Осим тога, имају некомплетне симптоме Кавасакија. И код већине такве деце у свету која су протеклих недеља пријављени са запаљенским обољењем присутна је висока температура, имају коњуктивитис, а у већем броју случајева касније почињу сметње попут повраћања и пролива. Чешће се види захваћеност срчаног мишића и коронарних артерија, али имају и слику тзв. токсичног шок синдрома, од ког је умрло неколико деце у Британији и Америци. Срећом, код нас нисмо видели тако тешке облике - каже проф. Минић.
Оба дечака имала су у крви позитивна антитела, што значи да су били инфицирани Covid-19. Према речима проф. Минића, није доказано да ли је вирус корона изазвао Кавасакијеву болест код двојице дечака, али таква могућност постоји.
- Сматра се да Кавасаки иначе покрећу бројни вируси, па зашто то не било и у случају короне? Наша два пацијента, као и случајеви у свету имали су доказ о ковид инфекцији, било директним доказом изолата ПЦР- ом, или из антитела. Остаје нејасно да ли је реч о коинциденцији или постоји узрочно-последична веза између ковид инфекције и Кавасакија. Иако има назнака да јесу повезани, не може да се сигурношћу да се тврди јер је у питању сувише мали број случајева - закључује проф. др Минић.
Члан Кризног штаба имунолог др Срђа Јанковић казао је да није са сигурношћу утврђено да ли постоји узрочно-последична веза између Кавасакијевог синдрома и Covida-19.
- Реч је о веома ретком синдрому коју могу да развију деца која имају пре свега генетске предиспозиције. Широка лепеза вируса може да буде окидач за синдром Кавасаки, још нема чврстих доказа да ли је окидач и корона - рекао је др Јанковић.
СИМПТОМИ
- висока температура
- коњуктивитис
- повраћање
- пролив
- осип по кожи
- црвене беоњаче али без гнојења
- оток лимфног чвора на врату
- испуцали језик
- промене на слузници уста
"Попина зверка" се након три године вратила у јато: Ђорђе није жалио новац за свог изгубљеног љубимца (ФОТО)
ДР КИСИЋ ТЕПАВЧЕВИЋ УПОЗОРАВА: Корона вирус се брзо шири ако се не користи заштитна опрема и не поштују правила
Снажно невреме ПОГОДИЛО И ВРАЊЕ: Вода преплавила улице, јак град нанео штету ОРАНИЦАМА (ВИДЕО)
"Попина зверка" се након три године вратила у јато: Ђорђе није жалио новац за свог изгубљеног љубимца (ФОТО)
НЕВЕРОВАТАН ПРИЗОР: Левак код Ваљева екстремно важан објекат у нашој земљи, а многи не знају шта је (ВИДЕО)