ОД ПЕТКА СЕ ВРАЋАМО НА СТАРО? Поново заседа Кризни штаб, ситуација неизвесна - да ли ће ПООШТРИТИ МЕРЕ?
У петак поново заседа Кризни штаб, а шта ће бити одлучено - неизвесно је.
Нова година је за свега недељу дана, а увелико се у јавности спекулише да би епидемиолошке мере око овог празника могле бити олабављене. Ипак, то није опција за медицински део Кризног штаба.
Данима се у јавности могу чути дисонантни тонови када је реч о новим мерама за празнике, па се тако свака седница Кризног штаба посматра из два угла - оног медицинског и оног економског.
По свој прилици, гласови који допиру до грађана нису уједначени, па се седнице неретко завршавају тишином и дуготрајним преиспитивањем. Да ли ће тако тако бити и у петак за када је најављено ново окупљање оних који доносе одлуке и ходају по ивици борбе са корона вирусом?
АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ ДР ГРУЈИЧИЋ: Млади умиру од короне због аутоимуних болести!
НИШТА ОД ПРОСЛАВЕ НОВЕ ГОДИНЕ? Кон изнео јасан став - док не прође КРИТИЧНИ МОМЕНАТ нема попуштања мера
КО ЋЕ НАС ВАКЦИНИСАТИ И ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ПУНКТОВА? Члан Кризног штаба открио колико сати је КЉУЧНО за вакцину
Притисци и дисонантни тонови
Јасно је да постоји велики притисак оних који имају мали или средњи бизнис да се мере релаксирају јер су они сасвим сигурно на највећем економском удару током епидемије корона вирусом.
Попуштање мера је већ донекле остварено у претходним данима, будући да од понедељка угоститетљски објекти раде до 20х, уместо пређашњих 17х.
Притисак на Владу Србије када је доношење оваквих одлука ће се сигурно додатно повећати ако дође до смањења броја новозаражених иако је чињица да је епидемиолошка ситуација далеко од добре.
Чињеница је да се број заражених корона вирусом смањио, да смо са некадашњих скоро 8.000 заражених дневно пали на 3.000. Али, исто тако је чињеница да су и те ниже бројке огромне, јер подсетимо, што кажу: "Ми се не спуштамо са Авале, већ са Хималаја".
У претходним таласима у Србији на попуштање мера кретало се када је број падао на испод 100, што само показује да смо далеко од повољне епидемиолошке ситуације.
Др Кон:
Ипак, ових дана стручњаци из оба дела су ти који су коментарисали шта је најбоље учинити.
Тако, епидемиолог др Предраг Кон је казао да медицински део никада и није био за попуштање мера.
- Мора бити јасно да Кризни штаб није подржао ниједно попуштање мера. Једноставно су превагнули неки други елементи. Медицински део везан је за попуњеност капацитета болница. Од 9.000 људи колико је у болницама, око 1.000 их је на интензивној нези, док је преко 300 интубирано и у директоној је борби за живот. Зато, док не прође критични моменат, не сматрамо да треба да се мере попуштају - казао је Кон.
Директно упитан у вези са тим шта можемо да очекујемо на седници Кризног штаба најављеној за петак, када истичу ове релаксиране мере од понедељка, што се тиче мера за даље и за Нову годину, епидемиолог одговара:
- Медицински део ће док год не буде промене стања инсистирати на томе да се мере не попуштају, да се врате на старо и да се постојеће спроводе максимално - био је јасан наш стручњак.
Подсетимо, Кризни штаб у целости је изашао управо са тим да су мере рада угоститељских објеката до 20 сати орочене на пет дана, односно до петка 25. децембра, када ће поново процењивати да ли могу да остану такве или да се врате на пређашњи рад до 17 сати. Према изјави доктора Кона, враћање на prethpodni режим рада је и те како могуће очекивати на новој седници, ако буде правагнуло "медицинско крило".
Јанковић: Поставићемо црвене линије преко којих нећемо прећи
Имунолог и члан Кризног штаба Срђа Јанковић рекао је да лекари не виде могућност за значајније попуштање мера, а не виде ни могућност да се Нова година слави као свака Нова година уз окупљања која су опасна.
- Медицински део Кризног штаба ће поставити одређене црвене линије преко којих нећемо прећи у попуштању мера, не смемо угрозити заједнички противепидемијски напор, разговараћемо како да мере буду најбоље одмерене, да буду онолико рестриктивне колико то мора и не више од тога и шта би то тачно значило јесте ствар за дискусију у реалном времену, из дана у дан пратимо ситуацију - истакао је Јанковић.
Каже да није време да размишљамо о попуштању јер ситуација није почела да се поправља у већој мери.
- Надамо се да ће у здравственом делу следећа година бити боља, да ћемо видети од пролећа јењавање пандемије, колико брзо је отворено питање, вакцинација може да помогне да то буде видљивије, али очекујемо да наредни таласи епидемије у другим земљама почну да слабе - закључио је Јанковић.
Велики губици за привреду
Ипак, са друге стране, и економски део Кризног штаба има другачије замисли и уз све поштовање здравља људи се надају да ће мере бити ублажене како би привредници испливали из целе ове ситуације.
- Привреда и Кризни штаб су део истог тима у борби да Србија што боље прође кроз пандемију, и ова одлука о попуштању мера то показује - рекао је председник ПКС Марко Чадеж.
Он је изнео податке да су наше највеће трговине, у које нису урачунате продавнице прехране, козметике и мале трговине, претрпеле велику штету због затварања продавница током децембра, који је најбољи месец у години када говоримо у продаји.
- У децембру прошле године имали смо промет од 23 милијарде динара и то само када говоримо о продаји дечјих играчака, технике, одеће и обуће. Видећемо на крају месеца какве ћемо резултате имати овог децембра, али према првим анкетама видимо да су промети мањи и до 50 одсто због досадашњих ограничења рада продавница и тржних центара. То ће се несумњиво одразити на пословање наших компанија - истакао је Чадеж.
Председник ПКС је нагласио да се сви привредници залажу за ригорозну примену свих мера у спречавању ширења вируса. Чадеж је рекао да само 2,5 одсто запослених у трговинама одсуствује с посла због вируса, што показује да колико се запослени и власници трговина придржавају мера.
Да се ставови једних и других косе, показује и јучерашња изјава др Предрага Кона о томе каква је атмосфера на седницама.
- Постоје неке ствари које су потпуно нереалне. Неко ко мисли да слави Нову годину је нереалан. Ја бих желео да сви лепо прославе, али то није реално - објаснио је Кон.
Он каже да га интересује ко ће да инсистира на Кризбном штабу да се одрже прославе Нове године.
- Медицински део није подржао никакво попуштање. Ми нисмо били за ово. Постоје други аргументи из ПКС, Града Београда и треба их поштовати. Ја кад чујем њихове аргументе ја се најежим, као када они чују агументе медицинског дела - навео је јуче епидемиолог Предраг Кон.
Шта ће се десити у петак када већ сада имамо размимоилажења у ставовима, сасвим је неизвесно.