ОД ТРЕЋЕ ДОЗЕ ВАЖНИЈЕ ДА СЕ ШТО ВИШЕ ЉУДИ ВАКЦИНИШЕ: Др Ђерлек појашњава зашто је важно припремити за јесен
Још се чека и стручно упутство Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" о поступку вакцинације оних који су до сада комплетно имунизовани са две дозе.
Још се ни оквирно не зна када би у Србији могло да почне давање треће, бустер дозе вакцине против ковида 19, јер иако цепива има на лагеру, морају да се савладају две административне "препреке": да се направи протокол имунизације трећом дозом и да се саме вакцине, којих у Србији има четири врсте, ауторизују и за трећу дозу.
ОБРТ У ПРОНАЛАСКУ ДЕЦЕ ИЗ НИША: Малишани сами побегли од мајке аутобусом у Београд?
НОВИ ПОЖАР У СРБИЈИ: Гори Златибор, због изузетно јаког ветра ватра се шири великом брзином
УСЛУЖНО ПРИЗИВАЊЕ ДУХОВА ЗА САМО 100 ЕВРА: Оглас из Краљева згрозио Србију, овако тета Марта обмањује људе (ФОТО)
Наиме, ниједна од доступних вакцина није регистрована за давање у више од две дозе, и док се не заврши тај поступак у Агенцији за лекове и медицинска средства Србије, допунска доза не може да почне да се даје.
Још се чека и стручно упутство Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" о поступку вакцинације оних који су до сада комплетно имунизовани са две дозе. Национално тело за имунизацију (НИГАТ) препоручило је да трећа доза буде РНК вакцина, какве су "Фајзерова" и "Модернина", која се очекује у октобру, али ће протоколом највероватније бити предвиђено да грађани сами бирају трећу, као и прве две дозе.
Др Верица Јовановић, директорка "Батута", каже да је и најједноставније да трећа доза буде иста као прве две.
- Давање треће дозе почеће када "Батут" изради стручно-методолошко упутство за примену - каже државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек.
- Не треба журити, јер нам до тога предстоји само тај један корак. Држава показује велику вољу, али и одговорност од самог почетка имунизације у Србији набавком четири вакцине, а ускоро очекујемо и пету. Желимо, пре свега, да се што боље спремимо за неизвесну јесен и да све снаге усмеримо на повећање процента имунизованих грађана, да што више људи прими прву и другу дозу. Евидентно је да тренутних 50 одсто вакцинисане популације није довољно.
Узима се у обзир и то да код већ вакцинисаних имунитет са протоком времена почиње да опада, па је зато и предвиђено да се трећом дозом он додатно појача код најстаријих, хронично оболелих, пацијената са трансплантираним органима и оних са иначе слабим имунитетом.