ОД УТОРКА СТУПАЈУ НА СНАГУ: Ово је детаљан списак нових СЕДАМ МЕРА, а Кризни штаб разматра и ОСМУ
Влада усвојила сет мера које ће бити на снази 10 дана од уторка, па у јавном превозу не сме бити гужве, а маска је обавезна и на отвореном када се не могу избећи контакти
У Србији је за 24 сата заражено 5.774 грађана, а умрло 28. У болницама је 6.071 пацијент, а на респиратору рекордних 209. Влада Србије усвојила је јуче сет нових мера које ће бити на снази 10 дана од уторка, а које, између осталог, подразумевају и да ће ресторани, кафићи, кладионице и тржни центри радити скраћено до 18 сати.
СВЕ СЕ ЗАТВАРА У 18! Огласио се министар Лончар поводом НОВИХ МЕРА
НОВА МЕРА! РАД ОД КУЋЕ ОБАВЕЗА ОД УТОРКА: На кога се све односи?
КОРОНА БИЛАНС У СРБИЈИ: Београд "ГОРИ", алармантна ситуација и у осталим градовима
Нове мере прописују и да у јавном превозу не сме бити гужве, да од куће ради свако ко може, маска је обавезна у затвореном простору, али и на отвореном када се не могу избећи међусобни контакти, а забрањена су сва јавна окупљања више од пет особа, и на отвореном и у затвореном.
Нове мере
1 Скраћење радног времена до 18 часова ресторанима, кафићима, баровима, клубовима, кладионицама и тржним центрима
2 Обавезно ношење заштитне маске у затвореном и на отвореном где се не могу избећи међусобни контакти
3 Забрана свих јавних окупљања више од пет особа у затвореном и на отвореном (изузете су радне организације, школске установе, продавнице, тржни центри и слични објекти, за које важи минимум четири м2 по особи)
4 Омогућавање рада од куће свим запосленима код којих то радни процес допушта
5 Строга контрола ношења заштитне маске у возилима јавног превоза, уз ограничење максималног броја путника у возилу на половину декларисаног капацитета возила
6 Строга контрола спровођења кућне изолације, кућног карантина (самоизолације) и свих осталих противепидемијских мера које су на снази
7 Мере орочене на 10 дана
КО РАДИ ПОСЛЕ 18 ЧАСОВА
- Продавнице прехрамбене робе (до 21 час)
- Апотеке
- Бензинске пумпе (услуге точења горива)
Од ове мере изузети су радне организације, школске установе, продавнице, тржни центри и слични објекти, за које важи прописано ограничење броја присутних особа у сваком тренутку у односу на квадратуру објекта од минимум четири квадратна метра по особи - саопштила је Влада.
Најављене су строге контроле ношења маске у јавном превозу, уз ограничење максималног броја путника у возилу на половину декларисаног капацитета, као и контроле спровођења кућне изолације и карантина (самоизолације).
Казне по 500.000
Санитарна инспекција прексиноћ је у Београду обавила 176 надзора, један локал је затворен, а један испражњен и написане су казне у висини од око 500.000 динара, речено је у Министарству здравља.
- Имате на снази да не сме локал да ради после 21 сат, умро је патријарх Иринеј и проглашена је тродневна жалост, а опет имате људи који се дрзну да све то прекрше. Таква неодговорност Србију кошта прескупо - рекао је Лончар.
Мере су орочене на 10 дана, након чега ће бити изнова размотрене. Златибор Лончар, министар здравља, рекао је после састанка с директорима ковид болница да ће градски превоз бити појачан да би биле мање гужве, а да аутобуси, када се попуне са 50 одсто путника, неће стајати на станици док се не рашчисти гужва. Основни проблем здравственог система, истакао је, јесте недостатак болничких места, посебно у Београду, па се лакши пацијенти шаљу чак и у Ниши у Крагујевац:
- Једна од мера је и да се омогући свима који могу да раде од куће да раде од куће, како би се смањили контакти у фирмама, али и гужве у градском превозу.
НЕМА ЗАТВАРАЊА ШКОЛА
У Србији је од 30. октобра до 20. новембра, како преносе медији, оболело 1.348 ученика основних и 1.277 средњих школа, као и 1.607 запослених у основним и 648 у средњим школама. У предшколским установама 68 малишана је прележало или има ковид, док је запослених - 588.
- Број заражених унутар образовног система се повећава, али тренутно међу децом у предшколским и школским установама удео позитивних не прелази два одсто - рекао је министар просвете Бранко Ружић.
Имунолог др Срђа Јанковић рекао је да је медицински део кризног штаба предложио Влади да сви објекти, осим прехрамбених радњи, апотека и пумпи, раде до 17 часова. Епидемиолог др Предраг Кон рекао је да нема више одступања и да мере морају да се поштују.
ГОРАН СТЕВАНОВИЋ: Немојте се лечити код куће
Директор Инфективне клинике КЦС Горан Стевановић изјавио је да су највећи проблем пацијенти који сами покушавају да се лече код куће.
- Расте проценат оних који се самолече код куће, који мисле да ово може да прође само од себе. Обично, када им се постави дијагноза, да би избегао болничко лечење, једноставно се више не јавља. Такви нам се пацијенти јављају након пет, седам или десет дана кућног самолечења и долазе с тешком клиничком сликом. Обично након пријема иду у јединице интензивне неге и они су најугроженији - рекао је он.
- Лекарски део кризног штаба је предлагао и да се пређе на онлајн наставу, посебно за средње школе, у периоду од недељу дана.
За крај треба нагласити да Кризни штаб разматра још једну, осму меру.
Та мера која није потврђена од стране Владе Србије односи се на предлог преласка на онлајн наставу, с обзиром на то да је дошло до преноса вируса из породица у школе, што је изјавио епидемиолог Предраг Кон.
Он је рекао да је предложено да се пређе на онлајн наставу, посебно за средње школе у периоду од недељу дана.