Одређене новчане казне за оне који не поштују забрану кретања: Ко понови прекршај могао би у ЗАТВОР
Уколико полиција нађе на улици током ноћи особу ван њене адресе пребивалишта или боравишта, а да за то нема посебну дозволу, одмах подноси кривичну пријаву.
Ко буде кршио полицијски час и нађе се на улици између осам увече и пет ујутро, биће кажњен са 150.000 динара, а ако дело више пута понови могао би да добије и затворску казну до три године! Ово је потврдио председник Удружења судија и тужилаца Србије Ненад Стефановић.
ГРАЂАНИ СРБИЈЕ НЕИНФОРМИСАНИ О КОРОНА ВИРУСУ: Ево шта каже најновије истраживање, кључна улога медија
УВЕДЕН СОС ТЕЛЕФОН ЗА ЂАКЕ И РОДИТЕЉЕ: Психосоцијална подршка српским ученицима због корона вируса
Ако сте у недоумици како да набавите дозволе за своје запослене, ево одговора
- Кршење полицијског часа третира се као дело непоступања по здравственим прописима за време епидемије, за које је, по Кривичном законику, запрећена новчана казна (од 100.000 до чак милион динара), или затворска санкција до три године – објашњава Стефановић.
– Уколико полиција нађе на улици током ноћи особу ван њене адресе пребивалишта или боравишта, а да за то нема посебну дозволу, одмах подноси кривичну пријаву. С обзиром да је Влада већ прописала уредбом казне до 150.000 динара за кршење самоизолације, што спада у исто кривично дело, и за кршење полицијског часа новчана казна ће вероватно бити 150.000.
За оне који се огреше о меру самоизолације која им је прописана, осим новчаних, казне због преношења заразних болести могу да буду и затворске, такође до три године, објашава Стефановић.
На удару закона биће и сви који се баве недозвољеном трговином, па на пијацама, испод тезге или на другим местима, по вишим ценама, продају маске, рукавице, медицински материјал и дезинфекциона средства, чију је трговину у условима ванредног стања Влада додатно уредила.
Запрећене казне за недозвољену трговину робом чији је промет ограничен или забрањен, износе од 100.000 до милион динара, уколико је казна новчана, односно од три месеца до три године, ако је затворска.
- Не треба заборавити ни да је изазивање панике и нереда такође кривично дело, а запрећене казне су од три месеца до пет година затвора – подсећа председник УСТ.
За више информација можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите
Овако изгледа живот у најугроженијем граду у Србији: Огласиле се локалне власти и откриле
ВЛАДА САОПШТИЛА МЕСТА КАРАНТИНА: Ево где ће све бити смештени људи који у Србију улазе из жаришта корона вируса
Ево како српски сељаци проводе дане у изолацији: Ово је њихов карантин под отвореним небом (ВИДЕО)
СТИГЛО ЗВАНИЧНО ОБАВЕШТЕЊЕ ИЗ НИША: Ево у каквом су стању пацијенти
Кон послао савет свим грађанима: Ако сте имали било какву недоумицу о маскама, прочитајте његове речи