ОДЗВОНИЛО МАФИЈАШИМА: Директор српске полиције најавио жестоку борбу против криминала и у 2021.
Најважнија криминална активност већине организованих криминалних група јесу кријумчарење и трговина наркотицима
Година коју је појела корона 2020. била је велики изазов за све, па и за полицију. Осим редовног посла, морала је да се бави и контролом поштовања мера карантина и забране окупљања и рада угоститељских објеката.
Ипак, како истиче директор полиције Владимир Ребић, стопа криминалитета је смањена, а полиција је постигла велике успехе у борби против организованог криминала. Он најављује да ће се притисак на мафију појачати.
"МЛАДИЋ (21) НАМ ЈЕ УМРО 15 МИНУТА ПРЕД НОВУ ГОДИНУ" У ковид болници у Батајници одиграва се права ДРАМА
"КРИВИМ СЕБЕ ЗА СМРТ МАЈКЕ" Потресна исповест др Мирсада Ђерлека
"СРБИЈА ЈЕ РАЈ НА ЗЕМЉИ, КАО У ФИЛМУ АВАТАР" Корејац раскринкао Британце који су вређали нашу земљу (ВИДЕО)
* Да ли се посебан акценат баца на борбу против трговине дрогом?
- Најважнија криминална активност већине организованих криминалних група (ОКГ) јесу кријумчарење и трговина наркотицима (око 77 одсто од укупног броја ОКГ). Република Србија је транзитна земља за кријумчарење опојних дрога кокаин и хероин, један мањи део остаје у Србији, где се дистрибуира крајњим корисницима на локалном тржишту. Организоване криминалне групе из Србије у сарадњи с осталим ОКГ из региона и даље имају примат у Европи у кријумчарењу кокаина из Јужне Америке намењеног за тржишта земаља ЕУ. Половина од укупног броја ОКГ је поликриминална, односно истовремено се бави и другим криминалним активностима, као што су кријумчарење ватреног оружја, возила, акцизних и других врста роба, имовински деликти, трговина људима, фалсификовање исправа, кријумчарење и дистрибуција фалсификованог новца, прање новца, пореске утаје итд.
* Каква је улога полиције у смањењу броја тзв. мафијашких убистава?
- Ликвидације чланова ОКГ забележене су у ситуацијама када су две ОКГ или више њих спроводили заједничке криминалне активности, углавном у вези са кријумчарењем наркотика, након чега наркотици или остварена новчана добит нису дељени у складу с претходно постигнутим договором између вођа ОКГ. Ликвидације извршене у последњих неколико година директна су последица дугогодишњег континуираног сукоба међу најјачим ОКГ с подручја Балкана чији су чланови, међу осталима, и држављани Републике Србије. Разлог многих ликвидација извршених у балканским земљама, али и у појединим земљама ЕУ, јесте успостављање монопола или доминације у пословима организације, транспорта, дистрибуције и трговине већим количинама наркотика.
- Напомињем да је у претходном периоду српска полиција била изузетно успешна у расветљавању кривичних дела тешко убиство која су почињена током 2020. године. Задовољство ми је да истакнем да су од пет кривичних дела тешко убиство с елементима организованог криминала расветљена сва и поднете су кривичне пријаве против извршилаца.
* Како коментаришете покушаје политизације рада МУП од појединих политичара опозиције?
- Слушајте, хајде да раздвојимо политику од полицијског посла. Ми радимо свој посао одговорно, у складу са свим правилима и законским оквирима, свакодневно показујемо да нема недодирљивих. Да ли то неко види или не жели да види, користи за политику, самопромоцију, то је на њима. Закон је исти за све и то је крилатица сваког полицијског службеника Министарства унутрашњих послова Републике Србије. И то је једина ствар која треба да буде битна и коју желим да пренесем грађанима Србије.
Организоване криминалне групе
У првих 11 месеци 2020. године процесуирано је укупно 16 организованих криминалних група, каже Ребић и објашњава:
- То су три ОКГ за трговину људима, шест за дроге, четири за кријумчарење људи, једна за тешке крађе, две за финансијски криминал - укупно је 109 чланова ОКГ ухапшено. У истом периоду, проценат расветљавања кривичних дела на територији Републике Србије износи 60,85 одсто за укупан криминал. Укупан криминал на територији Републике Србије је смањен 12,05 одсто. На подручју чак 24 полицијске управе присутно је смањење укупног криминала. Најзначајније је смањење на подручју ПУ у Пожаревцу, 23,98 одсто, ПУ у Ужицу, 20,81 одсто, ПУ у Нишу, 18,94 одсто, ПУ за град Београд, 15,11 одсто. Посебно се истиче пад кривичних дела против имовине од скоро 20 одсто. Од укупног броја извршених кривичних дела убиство и тешко убиство у периоду од 1. 1. до 21. 12. 2020. године расветљено је 90,9 одсто случајева.