ОНИ ДОНОСЕ СПАС ОД КОРОНЕ: Ово је детаљан план вакцинације, познато је ко ће је ПРВИ ПРИМИТИ код нас (ВИДЕО)
Пет компанија најближе проналаску вакцине.
Вакцина против вируса Covid-19 ускоро би, према речима појединих произвођача могла да буде доступна, али се свакако наметнуло питање ко ће међу првима добити вакцину и како ће она даље бити дистрибуирана. Светска здравствена организација направила је план расподеле који подразумева да вакцина прво буде доступна здравственим радницима и ризичним групама.
Светска здравствена организација објавила је план у договору са Стратешком саветодавном групом стручњака за имунизацију (САГЕ), који треба да победи такозвани национализам вакцина, односно идеју да свака земља треба да размишља само о својим грађанима.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/vreme_foto_srbijadanasjelena_obradovic_15.jpg?itok=I9w1MsJQ)
ДАНАС ТОПЛОТНА КЛАЦКАЛИЦА: Очекује нас промена времена, јутарња температура ће осетно пасти
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322913/profimedia-0363330241.jpg?itok=wwcaFY_W)
ВЕЛИКА ЗЕМЉА ОТВАРА ГРАНИЦЕ ЗА СРБЕ! Ово су услови под којима је нашим грађанима дозвољен улазак
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/05/24/dijabetes.jpg?itok=kbWWL9XM)
НЕ ИДУ КОД ЛЕКАРА ЗБОГ СТРАХА ОД КОРОНЕ: Они који болују од ове болести носе посебан ризик са собом!
- Приоритет мора да буде вакцинација неких људи у свим земљама, пре него свих људи у неким земљама. Национализам приликом вакцинисања ће продужити епидемију, неће је скратити, рекао је директор СЗО др Тедрос Адханом Гебрејесус у Женеви.
То практично значи да СЗО на овај начин прихвата глобални приступ, дајући предност вакцинацији најрањивијим групама људи широм света.
Прошле недеље је одбор који саветује америчке центре за контролу и превенцију болести предложио четири узастопне фазе одређивања приоритета вакцина у САД-у, почевши од високоризичних здравствених радника, људи са озбиљним здравственим стањем и старијих који живе у препуним објектима. У наредној фази, вакцинисани би били запослени у најважнијим професијама попут просветара, полиције, војске... Смернице СЗО не укључују редослед којим би одређене групе примале вакцину, али план истиче одређене угрожене групе као већи приоритет за глобални утицај, уз одређену флексибилност засновану на јединственим потребама сваке земље.
Епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић каже да наша земља подржава СЗО да свака земља добије исто право када је доступност вакцине у питању, а што се проиритета тиче, они би свакако требало да постоје с обзиром на то да ће за вакцином против Covid-19 владати велика потражња.
- Свака земља треба да има приоритете, што се наше земље тиче, ми знамо који су наши: здравствени радници, нарочито они који раде са ковид позитивним пацијентима, са хроничним болесницима, ту су свакако и хронични болесници, они са слабијим имунитетом, а онда и војска, полиција, сви који су у комуникацији са великим бројем људи, па и медији су ту. Такође, ми као земља смо узели учешће са одређеном количином новца и подржали истраживаче, што је за једну малу земљу довољно - каже епидемиолог Тиодоровић.
Како даље преноси "АБЦ News", оквир за дистрибуцију вакцина који је предложила СЗО осигурава свим земљама приступ новој вакцини против вируса корона чим постане доступна. Земље са вишим и средњим дохотком, које се такође називају самофинансирајућим земљама, обезбедиће средства за програм убрзавања вакцина, ЦОВАКС, знајући да је дугорочни циљ глобални просперитет, преноси „АБЦ News“. Овај програм подржало је 78 богатијих земаља, док су Немачка, Јапан, Норвешка и Европска комисија ове недеље изразиле интерес да учествују као самофинансирајуће земље. До сада, укупно 170 држава намерава да учествује у ЦОВАКС-у, што представља око 70% светске популације. Сједињене Државе нису међу њима.
- Идеја која стоји иза постројења ЦОВАКС је да се светска заједница уједини на просвећен и самоинтересан начин да подстакне и потом дистрибуира вакцину, тако да нема земље на свету у којој од почетка нема доступних вакцина - рекла је др Рут Фејден, оснивач института "Џонс Хопкинс Берман".
Он је рекао да у овом случају најбогатији треба да помогну.
- Земље које долазе и које се самофинансирају у основи помажу себи помажући свету, додала је она.
Смернице СЗО не укључују редослед којим би одређене групе примале вакцину, али план истиче одређене угрожене групе као већи приоритет за глобални утицај, уз одређену флексибилност засновану на јединственим потребама сваке земље.
- Нисмо конкретно рекли којим групама треба дати приоритет прво, друго и треће. То ће доћи касније. Не предуго, али то ће доћи касније - рекао је Фаден. Локални обрасци преноса, општа количина залиха вакцина и национална инфраструктура утицаће на тактике дистрибуције, додао је он.
Докторка Рут Фејден, једна од водећих чланица програма КОВАКС, рекла је да је глобални приоритет СЗО да деца могу несметано да иду у школу.
- Не треба ни напомињати колико је важно да у време епидемије школство функционише несметано. У овом тренутку имамо више од милијарду и по деце која не иду у школу. Наш циљ је да, упркос епидемији, сва деца могу да иду у школу, што пре и што безболније. Када једног дана будемо имали вакцину, то ће бити у првом реду стратегије. Идеја је да вакцину добију наставници и школство особље, а не деца. Идеја СЗО је да деца не буду вакцинисана - напоменула је Фоден.
Грађане Србије ове године од грипа ће штитити вакцине из увоза, али и домаћа цепива које је произвео Институт "Торлак".
Државни секретар Министарства здравља Берислав Векић рекао је да ће Србија предстојећу сезону грипа дочекати спремно са више од 500.000 доза вакцина - 345.000 из увоза и 200.000 "Торлакових".
- Ове године смо предвидели за 30 одсто више вакцина у односу на прошлу годину. Говорим о четворовалентној вакцини против грипа - рекао је Векић.
Прве дозе и прва испорука очекују се првиг октобра, а након тога креће дистрибуција по домовима здравља и заводима за јавно здравље.
- Струка ће донети одлуку ког датума крећемо с вакцинацијом. Пик сезонског грипа је у јануару и фебруару и битно је да се процени када да се почне - навео је Векић.
1. ЦанСиноБИО
Кинеска компанија "ЦанСино Биологицс" развила је вакцину засновану на аденовирусу Ад5 у сарадњи са кинеском војномедицинском академијом. У мају су објавили обећавајуће резултате фазе један, а тврди се да је фаза два показала (мада ти резултати још нису објављени) да вакцина покреће снажан одговор имуног система код људи. Кинеска војска је 25. јуна одобрила вакцину на годину дана као "специјално неопходан лек".
2. АстраЗенеца - Универзитет у Оксфорду
Британско-шведска компанија "АстраЗенеца" и Универзитет у Оксфорду развијају вакцину засновану на аденовирусу ChAdOx1 који се јавља код шимпанзи. Вакцина је још у комбинованим фазама 2/3 у Енглеској, али је већ у пуној фази три у Бразилу и Јужној Африци. "АстраЗенеца" је у јуну рекла да им је производни капацитет две милијарде доза. У септембру су објавили да су примећена нежељена дејства која су у фази отклањања.
3. Синопхарм
После открића да је неактивни вирус корона безбедан и да производи одговор имуног система код људи, кинеска државна компанија "Синопхарм" је у јулу покренула фазу три тестирања своје вакцине у Уједињеним Арапским Емиратима, где ће 15.000 људи добити ову "боцу".
4. Синовац Biotech ЦоронаВац
Приватна кинеска компанија "Синовац Biotech" тестира неактивну вакцину звану ЦоронаВац. У јулу је објављено да су фазе један и две на 743 добровољца показале да нема озбиљних споредних ефеката и да производи реакцију имуног система код људи. "Синовац" је покренуо фазу три у Бразилу у јулу и тренутно гради постројење за производњу 100 милиона доза годишње.
5. Bacillus Calmette - Гуерин (бе-се-же)
Вакцина "Калмет-Гуеран" , у Србији позната под називом бе-се-же, развијена је још почетком прошлог века као заштита од туберкулозе. Мардоков институт за дечја истраживања у Аустралији је тренутно у фази три да ли ова врста вакцине делимично штити од короне, о чему се увелико расправља у светској јавности.
Прва фаза
Здравствени радници, старије особе
Друга фаза
Хронични болесници (пре свега срчани и бубрежни), гојазни (са БМИ преко 40), запослени у професијама кључним за функционисање система
Трећа фаза
Одрасли без здравствених тегова
Четврта фаза
Деца