Опанчићи за понос! Мирослав и даље плете СРПСКИ СИМБОЛ и у томе ужива, а погледајте и како! (ФОТО)
Опанак није био део само српске традиције, већ се носио и у Русији, Молдавији, Бугарској и другим европским земљама
Велики владари у опанцима су српски народ водили у борбу против Турака. У давна времена то је била једина обућа и за сељака и за земљопоседника.
Данас се могу видети само окачени као експонат, јер одавно су опанчиће замениле кожне, али и оне мање квалитетне ципеле. У Србије је остало мало масјтора који опанчарски занат чувају од заборава, а један од њих је Мирослав Павловић (49) из села Клока код Тополе.
Нишлија Милан хтео у ПЕНЗИЈУ, али су га ВРАТИЛИ СА ШАЛТЕРА! Прети му ТРОШАК, а све због ОВОГ БРОЈА у ЈМБГ-у
"Смем ли да једем код Кинеза? А да идем у тржни центар?" Срби направили ПОМЕТЊУ позивајући СОС линију због КОРОНАВИРУСА
ФЕНОМЕН КАКАВ СЕ РЕТКО ВИЂА! Овог викенда се појављује СНЕЖНИ МЕСЕЦ: Велики утицај има на људе!
- Опанчарством се бавим 36 година, до сада сам направио преко десет хиљада опанака. Учио сам уз свог оца и са поносом могу рећи да ме је добро научио, јер не само да сам сачувао његов занат него сам и напредовао. Опанци из Клоке које ја направим поред наше земље продају се у иностранству и све су више тражени јер не постоји модел који се носи а да га ми не израђујемо - рекао је за Мирослав Павловић, поменувши само неке од земаља Америка, Француска, Немачка.
Опанци се праве од јунеће коже која је у основи опанка односно ђону док се горњи део плете од јареће или свињске коже коју Мирослав приватно набавља у Крагујевцу.
- Ово је посао који се ради искључиво ручно, прво се ђон ставља у воду па се на пластични калуп цвикује затим се кроји жељени облик и онда шије остатак - објашњава Мирослав и додаје да је за један пар опанака потребно од два до пет сати рада с тога је ово посао за који треба добро загрејати столицу.
Ипак, Мирослав се не жали каже, да је задовољан и да од опанака може солидно да се живи. Цена једног пара креће се између 2.000 - 4.000 динара зависно од модела.
- Леп је ово посао, мора да се воли као и све у животу, треба времена, труда, живаца али љубав увек пронађе пут па тако и у овом послу. Опанке правим величину од броја 18 до 50, и наравно мале за сувенире - задовољно прича овај вредни опанчар и додаје да у посао уводи свог сина баш као што је његов отац њега.
- Наследник је ту, учи полако, помаже кад је продаја на Опленачкој берби, јер тад имамо штанд где излажемо. Како је породичан посао и како се наслеђује с колена на колено, надам се да ће и мој син заволети уз мене и наставити да се бави овим послом - сматра саговорник.
Опанак, међутим, није био део само српске традиције, већ се носио и у Русији, Молдавији, Бугарској и другим европским земљама, а као историјски значајан он је пронашао место и у Музеју обуће у Канади.
ЦРНА ТРАВА И ДАЉЕ ЗАВЕЈАНА! Само се куће виде, а возила ЈЕДВА НАЗИРУ у снегу (ФОТО)
АГОНИЈА СРБА ЗАРОБЉЕНИХ НА КРУЗЕРУ НЕ ПРЕСТАЈЕ! Још троје људи заражено смртоносним коронавирусом!
Ово је ХЕРОЈ ВОЈО који се изборио са СМЕТОВИМА: Мештани Сјенице чинили ЧУДА спасавајући ЗАВЕЈАНЕ! (ВИДЕО/ФОТО)
Јелени је сваки дан драгоцен, болест узима маха: Још једној Пожаревљанки треба помоћ у борби са раком
КРИМИНОЛОГ ОТКРИВА: Ево која је СЛИЧНОСТ између Малчанског берберина и СИЛОВАТЕЉА ИЗ ПОЖЕГЕ!