ОПАСАН ИНСЕКТ ХАРА СРБИЈОМ: Познати новинар проживео КАТАСТРОФУ након уједа БУБЕ - отворила му се РАНА на нози "Изгледа ужасно"
Новинар и писац Александар Бећић из Младеновца последњег викенда у јулу уживао је на базену, а сада, непуне две недеље касније, лечи се на Инфективној клиници у Београду.
Иако је, након ове реченице, прва помисао да се Александар заразио услед неисправне воде или лоше хигијене на купалишту, то није тачно. Хигијена је на беспрекорном нивоу, а његова агонија заправо креће од - уједа муве крај базена. И то не било које, већ чувене "клинтонке".
- Био сам на базену и нисам је ни осетио. Најнормалније сам се кретао, отишао кући, био са друштвом. Навече сам осетио температуру, баш јаку, и помислио да је можда нешто везано за моје друге здравствене проблеме - описује Александар почетак инфекције која ће врло брзо добити застрашујући ток.
Нагло му је, набраја даље, порастао притисак, па је, верујући да је само о томе реч, отишао код лекара. Примирили су га и пустили кући. Ништа још није указивало на нешто више.
- Сутрадан ујутру ето га оток на нози. Од колена на доле. У шали кажем, пошто сам пунији, да сам добио свињску потколеницу. Али, шалу на страну, било је ружно, црвено и болело је - препричава нам.
Мазао је, по препоруци лекара, три креме. Оток се мало повукао, али...
- Пети дан појавио се неки плик, а шестог дана је нарастао толико да сам схватио да је враг однео шалу. Отишао сам у Хитну помоћ. Препознали су одмах шта је, ујед "клинтонке". Рекли су да одмах одемо за Београд. Дошли смо прво код васкуларног хирурга који је рекао је да имам тежак облик "црвеног ветра" али да су ми вене добре, што је срећа.Пребачен сам на Инфективну клинику и од тад ту лежим и лечим се.
Успут, додаје, да су услови на Инфективној клиници јако добри, собе чисте, уредне и климатизоване, а лекари и техничари веома посвећени. "Остављају срце на терену", поручује.
- Моја дијагноза овде је дефинисана као целулитис - одговара, а на питање како је стварно, каже:
- Да сам паничар, ја бих био ужаснут, јер мени као лаику изгледа много горе. Али, лекар је веома задовољан. Ово је сјајно како је било први дан - закључује Александар.
Докторка: Обично вребају из воде, ако вас уједе, ово никако не радите
Како је докторка Бисерка Обрадовић објаснила за Телеграф, ови инсекти, који су у народу познатији као "клинтонке", обично вребају из воде.
- Главна превентива је да празнимо воде из наших дворишта јер се ту и размножавају - прича докторка.
Она наводи да ове мушице приликом уједа не луче само хистамин, попут комараца, већ и друге компоненте које могу да изазову системску реакцију код осетљивих људи.
- Највећи проблем при уједу је свраб, који је јачи него онај од комарца. Свраб је толико несносан да је немогуће не чешати се, а онда се на том месту развијају бактерије коју су присутне и на кожи, прстима или ноктима и онда се ујед инфицира и долази до бактеријске реакције - открила је Обрадовић.
Ипак, ове бубе нису толико проблематичне, а "најопасније" су за оне осетљивије.
- Зато је најбоље ако идемо поред вода да се носи дугачак рукав и дугачке панталоне и да се намажемо средствима против инсеката, а ако дође до уједа да се мажемо неком кремо против алергије, а онда и антибиотском кремом. У случају јаче реакције треба се јавити лекару - напомиње докторка.
Још је зову и НАТО-вка, црна мушица
Ова врста инсеката је присутна код нас и неких година се размножи у великом броју, прича за Телеграф доц. др Александар Ранковић специјалиста инфектологије. Назив муве или бубе клинтонке добиле су из разлога што се њихов број, као и број уједа ових инсеката, повећао 1999. године у време бомбардовања Србије.
- Њихов ујед се често пута и не осети јер у својој пљувачки имају анестетик за разлику од других инсеката на пример комарца, а и сам свраб се осети знатно касније. Најчешћа места уједа су екстремитети, а само место уједа поред свраба праћено је и болом, може се јавити црвенило, оток, кожа око уједа је тврђа на додир - појашњава доктор.
Код осетљивих особа, напомиње, ове реакције могу бити интезивније, праћене великим отоком, јачим болом, па чак и температуром и грозницом, а такође може се јавити и алергијска реакција праћена гушењем повезана са самим саставом пљувачке овог инсекта.
Када се дају антибиотици
- Претпоставка је да сам инсект не преноси никакву инфекцију. Компликације у виду инфекције коже и поткожног ткива обично настају као последица чешања, јер место уједа овоог инсекта јако сврби, и том приликом се направе ранице које су улазно место инфекције у првом реду бактерија. У највећем броју случајева промене на кожи после уједа требало би да се спонтано повуку после 4-5 дана без икаквог третмана. Ипак, саветује се преглед лекара ради ординирања терапије која је углавном симптоматска код лакших случајева, а код тежих дају се антиалергијски лекови, док се антибиотици дају код пацијената који су развили бактеријску инфекцију - објашњава доц.др Александар Ранковић.
И ове године, додаје на крају, у амбуланту Клинике за инфектологију УКЦ Ниш јављали су се пацијенти након уједа ових инсеката али у доста мањем броју него што је то био случај предходних година.
Извор: Србија Данас/Телеграф