ОВЕ ОПАСНЕ ЖИВОТИЊЕ СВЕ ВИШЕ ИМА У СРБИЈИ Стручњак саветује: Ево шта да урадите ако се сретнете ЛИЦЕМ У ЛИЦЕ са једном од њих (ФОТО)
Ево како да изађете на крај са овим предаторима
Једна од најотровнијих змија на нашим просторима наводно је виђена у Панчеву. Фотографија поскока објављена је на друштвеним мрежама, а слика отровнице узнемирила је Панчевце. Друга врста змије, белоушка дугачка метар, виђена је у Паси Пољани, насељу у Нишу.
ПОЛИЦАЈАЦ (45) ИЗ БАЈИНЕ БАШТЕ УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Нашли га без одеће у службеном возилу, само једна ствар је била на њему
НЕМА ВИШЕ РОДИТЕЉСКИХ САСТАНАКА! Према новом Правилнику ОВО ће их заменити
ОГЛАС ЗА ГАРСОЊЕРУ У СМЕДЕРЕВУ ПРИВУКАО ОГРОМНУ ПАЖЊУ: "Ово се речима не може описати, и жена и сестра и друг" (ФОТО)
Иако се Срби питају откуд змије усред фебруара, ова појава ни најмање не изненађује Владицу Станковића, оснивача Првог удружења за заштиту гмизаваца "Поскок" и најпознатијег хватача змија у Србији, који годинама ради на едукацији становништва када су ови гмизавци у питању.
Владица каже да је и сам претходних дана од више људи из Владичиног Хана и околине чуо да су видели поскоке, а да томе "кумују" високе температуре.
- Зиме практично да више нема. Змије на ниским температурама не би преживеле, зато се и током хладних дана крију у шахтама, подрумима... па излазе када отопли. Ипак, овако топао фебруар извео је мужјаке раније из такозване бурмације, што је нека врста зимског сна за гмизавце - објашњава он.
Како додаје, овакво понашање змија до пре свега три године било је неуобичајено.
- У последње две године, то је постало нормално. Раније су змије излазиле крајем марта, априла, али је важно рећи да нема места паници - додаје.
Коментаришући поскока у Панчеву, Станковић скептично наводи:
- Сумњам да се поскок појавио у Панчеву, јер није његов терен, његово станиште. Није немогуће, али се то баш ретко дешава. Када дође до тога, то је углавном транспортом дрва, или се поскок увуче у точак возила.
Прва помоћ: Не паничити, истиснути отров
Владица Станковић каже да људи, чак иако их уједе отровница, морају да остану присебни.
- Јако је важно да човек не буде паничар, и да на време одреагује. Отровнице углавном уједају екстремитете, дакле руке и ноге, па најпре одатле треба истиснути отров и то само у случају уколико сте превише удаљени од неке здравствене установе. Уколико сте близу, немојте ништа предузимати, него се одмах упутите лекару. И никако немојте узимати алкохол или стављати на место уједа - саветује Станковић.
Препоручује и да, уколико одлазите у крајеве где је већа вероватноћа срести отровницу, са собом понесете лек попут пресинга, јер због змијиног отрова може доћи до анафилактичког шока.
- Тада је најбоље узети лек, да не дође до гушења. Ипак, до тога не долази код здравих људи, већ најчешће код срчаних болесника и оних који иначе имају неке алергије - каже Станковић.
Шарке на планинама, поскоци на југу Србије
На територији наше земље постоје три врсте отровних змија, а то су:
- поскоци
- шарке
- шарган
Отровнице са којима се грађани најчешће сусрећу у Србији су поскоци и шарке, а како објашњава, њих углавном у Војводини, Београду и околини - нема.
- Што се Војводине тиче, поскоци се могу наћи једино на Фрушкој гори, али је и то ретко. Њих има у Неготинској крајини, Зајечару, Јагодини, и даље на југу Србије - Лесковцу, Врању, Нишу. Шарке бораве углавном на 600 метара надморске висине, а њих људи често мешају са другом врстом змија - смукуљом. Иако личе, смукуља није отровна и потпуно је безопасна - истиче Владица.
Додаје да је највећи проблем страх и незнање, те препоручује људима да се боље информишу како не би имали иначе веома честу реакцију - потпуну парализу када се нађу "очи у очи" са гмизавцима који су иначе веома важни за наш екосистем.
Извор: Србија Данас/Блиц/Драгана Симић/Пренела: Т.М.